یادگیری زبان از دوران کودکی چه اهمیتی دارد؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به مزیت های آموزش و یادگیری زبان انگلیسی توسط کودکان و نوجوانان می پردازد و فواید گوناگونی که در زندگی آن ها چه در زمینه شغلی، تحصیلی و یا جسمی ایجاد می کند را بررسی می کند. پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آموزش و یادگیری زبان کودکان

کودکان و نوجوانان به صورت طبیعی توانایی درک و یادگیری زبان بالاتری دارند. آن ها دارای گرایش زیادی به درک زبان های مختلف را دارند، بدون اینکه به صورت آگاهانه به آن فکر کنند. کودکان می توانند تلفظ کلمه ها و عبارت های یک زبان را تقلید کنند و قوانین چیدمان آن ها را با گوش دادن به صحبت های دیگران یاد بگیرند.

این ایده که یاد گرفتن یک زبان جدید و صحبت کردن آن دشوار است، چیزی نیست که کودکان به آن در دیدگاه اول فکر کنند، مگر اینکه آن ها این تصور را با شنیدن دیدگاه های منفی بزرگسالان کنند. موفقیت کودکان در یادگیری یک زبان جدید، دارای دلایل بسیار می باشد. برای مثال آن ها زمان کافی را دارند تا به یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی ها و سرگرمی ها بپردازند.

آن ها با بازی کردن با بزرگسالان و گوش دادن به صحبت های آن ها، با زبان آشنا می شوند که در ابتدا سعی می کنند تا بازی را یاد بگیرند، سپس سعی می کنند تا معنی جملاتی که هم بازی بزرگسال او بیان می کند را درک کنند. روند دقیق یادگیری زبان، نسبتا پیچیده است و دارای مراحل گوناگونی می باشد، اما آنچه که می خواهیم در اینجا بررسی کنیم این است که پس از یادگیری زبان جدید، چه فوایدی در زندگی کودکان ایفا می گردد. در ادامه به بررسی 15 مزیت می پردازیم.

فواید زبان برای کودکان

1. آن ها می توانند با افراد بیشتری صحبت کنند:

این فایده شایده بسیار واضح باشد، زیرا بسیاری از بزرگسالان نیز به همین دلیل سعی در یادگیری زبان دوم، سوم و… دارند. هنگامیکه کودکان و نوجوانان بتوانند به افراد دیگر به زبان خودشان صحبت کنند، بین آن ها رابطه عمیق تر و بلند مدت تری ایجاد می گردد. در واقع کودکانی که به غیر از زبان اول خود، شروع به یادگیری زبان های دیگری می کنند، از مزیت های زیادی همچون پیدا کردن دوستانی از فرهنگ های دیگر، داشتن فرصت های شغلی بیشتر، رفتن به سفر های ماجراجویانه هیجان انگیز و بدست آوردن درک اینکه دیدگاه دیگران به دنیا چگونه است بر خوردار می شوند.

برای مثال اگر نوجوانی زبان ماندارین را یاد بگیرد، می تواند با بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر دنیا صحبت کند. با یادگیری زبان هندی آن ها می توانند با بیش از 650 میلیون نفر دیگر نیز صحبت کنند و یا با یادگیری زبان اسپانیایی، قادر خواهند بود تا با 450 میلیون اسپانیایی زبان صحبت کنند. اگر که به صحبت کردن به زبان انگلیسی مسلط باشند، می توانند تقریبا با نصف جمعیت دنیا ارتباط برقرار کنند.

در حالیکه زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی شناخته شده است، یادگیری یک یا دو زبان دیگر، موجب افزایش فرصت ها به منظور بر قراری ارتباط می باشد و راه را برای چند زبانه شدن که شامل فواید بسیاری است، میسر می سازد.

2. موجب رشد مغز کودکان می گردد:

تحقیقات نشان داده است که افرادی که دو زبانه هستند، در انجام کارهایی همانند تمرکز بر روی یک کار و یا انجام دادن هم زمان چند کار (Multi-tasking)، بهتر از افرادی که تنها به یک زبان مسلط هستند عمل می کنند. تصاویر مغز این افراد نشان می دهد که آن ها دارای ماده خاکستری (gray matter) بیشتری در بخش هایی از مغز که کنترل انجام کار های اجرایی را بر عهده دارند می باشند.

زبان برای کودکان

فرضیه علمی که مطرح شده است بر این اساس است که هرچه افراد سعی کنند که در شرایط گوناگون از زبان مرتبط با آن شرایط بیشتر استفاده کنند، یک تمرین ذهنی برای افراد 2 زبانه می باشد که موجب می شود تا تمرین بیشتری برای افزایش تمرکز خود داشته باشند.

این مزیت برای آن ها بسیار سودمند می باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که حتی نوزادانی که کمتر از 1 سال دارند و در معرض چند زبان قرار می گیرند، الگو های درک ذهنی متفاوتی را در مغز خود نسبت به نوزادان تک زبانه نشان می دهند. در حقیقت برخی از محققان بر این باور اند که بهترین راه برای داشتن کودکان باهوش تر این است که آن ها را، در معرض چندین زبان قرار دهیم.

3. موجب بهبود عملکرد تحصیلی و افزایش نمرات می گردد:

با تحقیق و بررسی ده ها هزار دانش آموز امریکایی، دانشمندان متوجه شده اند که دانش آموزانی که به مطالعه و یادگیری زبان های خارجه پرداخته اند، عملکرد بهتری را در ریاضی و زبان انگلیسی آزمون ACT پذیرش دانشگاه داشته اند. همچنین بررسی های بیشتر نیز نشان داده است که نمرات بخش کلامی (Verbal) آزمون SAT شرکت کنندگانی که زمان بیشتری را برای یادگیری زبان خارجه اختصاص داده اند، بالاتر بوده است.

پس اگر که می خواهید کودک یا نوجوان شما نیز در این آزمون های بهترین عملکرد را داشته باشند، آن ها را تشویق به یادگیری زبان خارجه کنید.

4. توانایی های زبان بومی کودکان افزایش پیدا می کند:

سال ها قبل، بسیاری از مردم بر این باور بودند که یادگیری زبان دوم، موجب سر در گم شدن کودکان می گردد. اما امروزه تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که یک زبان دیگر را یاد می گیرند، عملکرد بهتری در زبان اول خود نسبت به افرادی که دو زبانه نیستند خواهند داشت و این مسئله در آزمایش های استاندارد سازی شده ثابت شده است.

یادگیری زبان از سنین کودکی و نوجوانی

همچنین، تحقیقات دیگر نشان داده است که کودکانی که شروع به یادگیری زبان دوم می کنند، سریعتر شروع به خواندن می کنند و احتمال رخ دادن این مزیت بیشتر می شود، هر چه که آن ها زود تر شروع به یادگیری زبان دوم کنند.

نکته دیگر این است که بچه های دو زبانه در شناسایی جملاتی که از نظر دستو زبان (گرامر) اشتباه هستند، بهتر از کودکان تک زبانه عمل می کنند. همانطور که نویسنده آلمانی یوهان گوته بیان کرده است، “آن هایی که با زبان های خارجه آشنایی ندارند، هیچ چیزی از خودشان نمی دانند”.

5. یادگیری زبان های خارجه در دوران کودکی راحت تر است:

بسیاری از مردم این را شنیده اند که کودکان در یادگیری زبان همانند یک اسفنج می مانند!. تحقیقات نشان داده است که یک دوره حیاتی برای یادگیری زبان وجود دارد که در آن زمان، مغز بیشترین پتانسیل یادگیری زبان را دارا می باشد. پس از دوران بلوغ، استعداد یادگیری زبان دوم در افراد کاهش پیدا می کند.

تحقیقاتی که توسط دکتر Patricia Kuhl در مرکز یادگیری و علوم ذهنی دانشگاه واشنگتون انجام شده است که در سنین 8 الی 12 ماهگی، نوزادان شروع به توجه بیشتر به صدا های زبان بومی خود می کنند و استعداد یادگیری صدا های زبان های دیگر را به تدریج از دست می دهند. اما اگر نوزادان در معرض زبان دیگری نیز قرار گیرند، آن ها توانایی شناسایی صدا های هر دو زبان را به صورت مجزا در ذهن می سپارند.

در سنین 7 تا 8 سالگی، کودکان می توانند یاد بگیرند که زبان دوم را با گرامری روان و بدون لهجه زبان اول خود، صحبت کنند. پس از این دوره حیاتی، توان ماهر شادن در یک زبان خارجی به تدریج افت خواهد کرد. همچنین هنگامی که کودکان و نوجوانان بتوانند یک زبان خارجی را یاد بگیرند، برای آن ها یادگیری زبان های دیگر نیز راحت تر خواهد بود. پس اگر مایل هستید که کودکان خود به زبان های دیگر مسلط شوند، بهتر است که از سنین کم، آموزش برای آن ها آغاز گردد.

آموزش زبان در دوران کودکی

6. یکدلی و درک احساسات در کودکان افزایش پیدا می کند:

دکتر کینزلر در دانشگاه کرنل به بررسی قدرت درک کودکان تک زبانه و دو زبانه در اینکه چقدر خوب می توانند احساسات فرد دیگری را درک کنند پرداخته است. نتایج نشان داد که کودکانی که در محیط هایی زندگی می کنند که از زبان دوم نیز استفاده می گردد، عملکرد بهتری را نسبت به کودکان تک زبانه داشتند. همانطور که دکتر کینزلر توضیح می دهد، ” کودکانی که در محیط های چند زبانه قرار می گیرند، با شرایط اجتماعی متعددی رو به رو می شوند که موجب تمرین درک احساسات و نگرش دیگران می گردد.

آن ها نیاز است که فکر کنند که افراد با چه زبانی با مخاطبین خود صحبت می کنند، مردم مختلف چه مطالبی را بهتر متوجه می شوند و زمان ها و مکان هایی که از زبان های گوناگون استفاده می گردد را نیز متوجه می شوند.

7. کمک به جلوگیری از کاهش درک ذهنی مربوط به افزایش سن می گردد:

برخی از تحقیقات نشان داده اند که افرادی که به طور منظم از زبان دوم استفاده می کنند، ممکن است بتوانند شروع بیماری آلزایمر و انواع بیماری های دمانس را به مدت 4.5 سال عقب بیاندازند. این فرضیه به این صورت است که با بهبود عملکرد بخش های اجرایی مغز، افراد دو زبانه، “ذخیره ذهنی” را برای خود توسعه می دهند که به تاخیر در شروع علائم بیماری دمانس جلوگیری می کند.

8. درک مسائل بین فرهنگی افزایش می یابد:

بر روی کره زمین جمعیتی به میزان 7 میلیارد نفر زندگی می کنند و در نتیجه تعامل و سازگاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین منظور توانایی برقراری ارتباط کلید اصلی برای این کار بوده و انجام آن با درک زبان همدیگر بسیار راحت تر صورت می گیرد.

آموزش زبان های خارجی برای کودکان

اما یادگیری زبان های خارجه دارای مزیت های دیگر نیز می باشد. زبان و فرهنگ رابطه بسیار نزدیک و به هم گره خورده ای دارند، به همین سبب یادگیری یک زبان جدید، موجب افزایش درک فرهنگی می شود و شما قادر خواهید بود که متوجه شوید افراد مختلف چه دیدگاهی نسبت به دنیا دارند. برخی از زبان شناسان نیز معتقد اند که زبانی که مردم استفاده می کنند، باعث شکل گیری دیدگاه آن ها نسبت به دنیا می شود.

جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده است که هنگام پرسش یک سوال به یک زبان به خصوص، پاسخ افراد مختلف به سوال، متفاوت می باشد و به زبانی که سوال با استفاده از آن پرسیده شده، بستگی دارد. زبان های گوناگون موجب می شود که مغز انسان به حالت های مختلفی شکل بگیرد. برای مثال در برخی از زبان، مختصات جغرافیایی (شمال، جنوب، شرق، غرب) برای توصیف مکان یک اشیاء مورد استفاده قرار می گیرند و از عبارت هایی همانند چپ یا راست استفاده نمی گردد.

اهمیت یادگیری زبان نوجوانان

پس جای تعجب نیست که گویشوران چنین زبان هایی، از توانایی ویژه جهت یابی فضایی برخوردار هستند.

همچنین، یادگیری یک زبان باعث می شود تا زبان آموزان دیدگاه جدیدی را نسبت به سنت های فرهنگی که موجب شکل گیری آن زبان شده است، بدست آورند. برای مثال در زبان چینی، کلمات مختلفی برای اشاره کردن به خویشاوندان استفاده می گردد که این مسئله بستگی به این دارد که آیا خویشاوندان از خانواده پدری هستند یا مادری و همچنین نحوه ترتیب تولد آن ها.

ممکن است بپرسید چرا؟، این بدلیل این است که از نظر تاریخی در کشور چین، چنین سبک اشاره کردن به خویشاوندان، نشانگر وضعیت اجتماعی افراد بوده است. پس اگر تعامل و سازگاری با دیگران به این معنا است که نیاز است خود را در جای دیگران بگذاریم، توانایی صحبت کردن زبان آن ها کمک می کند تا بتوانیم به صورت عمیق تر آن طور که آن ها دنیا را می بینند درک کنیم.

9. گوش کودکان برای یادگیری موسیقی تقویت می می شود:

تحقیقات نشان داده است که گویشوران برخی از زبان ها که از تغییر صدا در تلفظ کلمات استفاده می کنند همانند زبان ماندارین یا کانتونی، در تشخیص زیر و بمی صدا ها ماهر تر اند نسبت به گویشوران زبان هایی همچون انگلیسی یا فرانسوی.

در چنین زبان هایی، یک کلمه می تواند معانی مختلفی داشته باشد که بستگی به تن و انعطاف صدا هنگام بیان آن دارد.

برای مثال چه اتفاقی می افتد اگر که در زبان چینی، شنوندگان به تن صدا اهمیت ندهند؟. اگر که شما کلمه “ma” را با تن صدای زیر تلفظ کنید، به معنای “مادر” می باشد و اگر با تن صدایی که در ابتدا بم و سپس زیر باشد تلفظ کنید، به معنای “اسب” خواهد بود.

10. فرصت های شغلی را افزایش می دهد:

یادگیری زبان برای نیرو های کار آینده بسیار ضروری می باشد و دو زبانه بودن موجب افزایش انتخاب های شغلی می گردد. بسیاری از شغل ها در حوزه های آموزشی، بهداشت، مترجمی، صنعت توریسم، تجارت بین المللی و… نیاز به متقاضیانی دارند که دو زبانه باشند و در نتیجه باعث می شود که افرادی که بر زبان دوم مسلط هستند، فرصت های شغلی بیشتری را داشته باشند.

یادگیری انگلیسی از دوران کودکی

همچنین صحبت کردن به زبان خارجی، سبب می شود تا متقاضیان برای کسب شغل یا گرفتن پذیرش برای ورود به دوره های انترنی در کشور های دیگر و… شایسته تر باشند.

11. در آمد مالی از اشتغال افزایش پیدا می کند:

اقتصاد دان دانشگاه MIT آقای آلبرت سیز محاسبه کرده است که حدود 2 درصد افزایش حقوق برای فارغ التحصیلان دانشگاه های امریکا که قادر به صحبت کردن به زبان دوم هستند، در نظر گرفته شده است که برای افرادی که چنین تسلطی را ندارند ممکن نیست.

اهمیت یادگیری زبان برای نوجوانان و کودکان

افزایش حقوق طبق زبانی که افراد به آن ها مسلط هستند می باشد و برای مثال افرادی که بتوانند به خوبی از زبان آلمانی استفاده کنند، میزان افزایش حقوق آن ها حدود 3.8 درصد می باشد.

12. سفر کردن دلشنین تر می شود:

سفر های بین المللی یکی از بهترین راه ها برای گسترش دید کودکان و کمک به آن ها برای درک بهتر تنوع و زیبایی دنیا می باشد. اینکه آن ها بتوانند به زبان کشوری که ویزیت می کنند صحبت کنند، موجب می شود تا درک عمیق تری را بدست آورند و اکثر خارجی ها از اینکه کودکان تلاش خود را می کنند، سپاس گذار خواهند بود، حتی اگر که هنوز نمی توانند به صورت روان حرف بزنند.

آموزش انگلیسی کودکان

همچنین، استفاده کردن از مهارت های زبان در زندگی واقعی، می تواند باعث افزایش انگیزه در کودکان شود. می توان گفت که یک چیز خیلی به خصوصی در ارتباط با تماشای کودکانی که قادر هستند از مهارت های زبان خود به منظور توسعه روابط دوستی بین فرهنگی استفاده کنند وجود دارد. چه این باشد که از مهارت های زبان اسپانیایی در سواحل مکزیک استفاده کنند تا بتوانند ماسه های شنی را با کمک دوستان جدید خود درست کنند، و یا به صحبت کردن با مردم بومی به زبان ماندارین در حالیکه با قطار از بیجینگ به شانگهای می روند بپردازند.

صحبت کردن به زبان دیگر سبب می شود تا کودکان تجاربی را بدست آورند که در غیر اینصورت بدست نخواهند آورد و موجب شکل گیری خاطره های مادام العمر می گردد. یادگیری زبان خارجه در دوران کودکی، باعث می شود تا آن ها تجربه های سفر غنی تری را بدست آورند.

برای دانش آموزان دبیرستانی یا دانشجویان دانشگاه، تحصیل در کشوری خارجی موجب می شود تا مهارت های زبان خارجه آن ها بیشتر توسعه پیدا کند. اگر که بخواهید از نظر سودمند بودن زبان ها هنگام سفر بدانید، باید گفت که زبان های انگلیسی، عربی، فرانسه، چینی و اسپانیایی در بیشتر کشور های صحبت می شوند. البته نیازی نیست که مسافران زبان هر کشوری را که به آن سفر می کنند را بتوانند به خوبی صحبت کنند.

یادگیری زبان در دوران کودکی

اما اگر در زبان دومی یک فرد بتواند روان صحبت کند، یادگیری زبان های دیگر نیز برای آن ها آسان تر خواهد بود. حتی دانستن کلماتی پایه ای همچون “Hello”، “Please” و “Thank you” می توانند موجب ارتقاء کیفیت تجربه سفر کودکان و نوجوانان گردد.

13. سبب نزدیک شدن کودکان به نسل خود می گردد:

یک دلیل بزرگی که بسیاری ار والدین مایل اند که کودکان آن ها یک زبان خارجه را یاد بگیرند، این است که آن ها بتوانند با اعضای خانواده خود به زبان بومی صحبت کنند. نه تنها یادگیری زبان موجب بهبود بر قراری ارتباط می گردد، بلکه به همراه میزان زیادی دانش فرهنگی نیز می باشد که می تواند دیدگاه کودکان و نوجوانان را نسبت به خطور فکر خانواده خود بیشتر آشنا کند.

در حالیکه والدین سعی می کنند که از خویشاوندان نیز بخواهند تا به آموزش زبان به کودکان خود بپردازند، ظاهرا این مسئله به همین راحتی صورت نمی گیرد. همانطور که کودکان بزرگتر می شوند، آن ها متوجه این مسئله خواهند شد که می توانند خود را از زحمت یادگیری زبان انگلیسی و صحبت کردن آن معاف کنند و از طرف دیگر، خویشاوندان یادگیرفتن را به آموزش دادن ترجیح می دهند. در نتیجه سطح دانش زبان کودکان اغلب با بزرگسالان اطراف خود هم سطح می گردد، مگر اینکه به صورت رسمی در تحصیل خود، زبان را نیز در سطوح بالاتر آموزش ببینند.

نیاز ها و فرصت ها برای زبان آموزان امروزی، یکی از موضوعاتی بوده است که محققان زبان شناسی اخیرا تحقیقات زیادی را در ارتباط با آن انجام داده اند. بسیاری از تحقیقات نیز نشان داده اند که دو زبانه بودن فواید بسیاری را برای کودکان و نوجوان خواهد داشت. کودکانی که به یادگیری زبان می پردازند، فرصت های زیادی را در پیش رو دارند و آموزش صحیحی که مناسب نیاز های آموزشی آن ها باشد، کمک خواهد کرد تا آن ها بتوانند از بیشترین پتانسیل خود در بکارگیری زبان استفاده کنند.

14. موجب افزایش تفکر با دید باز خواهد شد:

مطالب زیادی درباره اینکه چه شغل هایی در آینده به صورت خودکار و اتوماسیون انجام خواهد شد و کار هایی که نیاز به خلاقیت و ابتکار عمل دارد بر عهده انسان ها خواهد بود. پس چگونه باید تفکر خلاقانه را در کودکان پرورش داد؟. یکی از روش هایی که شاید شما را سورپرایز کند، یادگیری زبان دوم است. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که میزان خلاقیت و مهارت های حل مسئله در میان افراد دو زبانه بیشتر است.

یادگیری یک زبان خارجه به کودکان این توانایی را می دهد تا بتوانند به دنیا با دید دیگری نگاه کنند. این توانایی که آن ها بتوانند چندین دیدگاه را نسبت به یک مشکل داشته باشند، بخش اساسی در حل مسائل به صورت خلاقانه می باشد.

تاثیر زبان در ذهن کودکان و نوجوانان

15. یادگیری زبان یک سرگرمی نیز می باشد:

این که افراد بتوانند با دیگران به زبان بومی آن ها صحبت کنند، موجب افزایش روحی در آن های می شود و احساس کسب دستاورد نیز خواهند داشت. اما بخشی از جالب بودن یادگیری زبان، در واقع کشف تفاوت های دیدگاه مردم به دنیا می باشد. جالب است که به این فکر کنید که برای مثال چرا صدای پارس سگ ها در زبان انگلیسی “Woof”  گفته می شود، اما در زبان ماندارین “wang wang” و در زبان اسپانیایی “guau”. پس کلمه صحیح کدام است؟!.

همچنین برای بسیاری از افراد این مسئله که در یک زبان خارجه کلماتی وجود دارد که در زبان بومی آن ها این کلمات موجود نمی باشد، بسیار جالب است. برای مثال در زبان تاگالوگ کلمه “gigil” به معنای این حس است که شما می خواهید کودکی را که بسیار محبوب و شیرین زبان است را نیشگون بگیرید. اما این کلمه در بسیاری از زبان ها وجود ندارد.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب با فواید یادگیری وآموزش دادن زبان به کودکان آشنا شده باشید و توانسته باشیم به مزایای مهم آن بپردازیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.