زبان ترکی تومر (TOMER) چیست؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل آموزش زبان ترکی در مراکز تومر (TOMER) در کشور ترکیه که زیر نظر دانشگاه آنکارا می باشد و شرایط پذیرش، هزینه ثبت نام، تاریخ های برگزاری و… می پردازد، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آزمون های زبان ترکیه TOMER

مقدمه ای درباره مرکز TOMER:

مرکز TOMER که زیر نظر دانشگاه آنکارا می باشد در سال 1984 توسط دکتر Mehmet Hengirmen افتتاح شد که هدف اصلی آن، آموزش زبان ترکی به افراد خارجی بود. در واقع با نگاهی به مراکز دیگری همچون British Council و Goethe Institut احساس می شد که نیاز به تاسیس مرکز جدیدی برای آموزش زبان ترکی وجود دارد.

به منظور عملکرد بهتر در آزمون های تومر، شرکت در کلاس زبان ترکی استانبولی را به شما توصیه می کنیم.

در ابتدا دکتر Mehmet Hengirmen رئیس این مرکز آموزشی بود. اما در سال 2002 میلادی ریاست مرکز به خانم Aypar Altinel واگذار شد که یکی از مدرسین آموزش زبان ترکی در مرکز TOMER بود. هنگامیکه او بازنشسته شد، دکتر Nadir Engin Uzun استادیار دانشگاه ریاست این مرکز را بر عهده گرفت. ایشان همچنین یکی از اعضای دپارتمان زبان شناسی دانشگاه آنکارا می باشد. پس از آن ریاست مرکز TOMER را استادیار دانشگاه دکتر Ertan Gokmen پذیرفت. توجه کنید که این آزمون متفاوت از آزمون YOS و یا آزمون آلس می باشد.

دوره های آموزش زبان مرکز TOMER:

مرکز تومر یک موسسه زیر نظر دانشگاه آنکارا می باشد که در آن دوره های آموزش زبان های گوناگونی در سراسر سال دایر است که شامل کلاس های ایام هفته و آخر هفته می باشد. می توان گفت که در یک سال تحصیلی، این مرکز حدود 55 هزار زبان آموز دارد و زبان های مورد تدریس شامل (ترکی، انگلیسی، آلمانی، فرانسه، اسپانیایی، آلمانی، روسی، ژاپنی، یونانی، هلندی، کره ای، بلغارستانی، چینی، عربی و لهستانی) می باشند.

Tomer آزمون های زبان

ویژگی کلاس های زبان تومر (TOMER) چیست؟

چرا زبان ترکی را در مرکز TOMER یاد بگیریم؟

زبان ترکی یک زبان بسیار غنی از نظر لغت و فن بیان است که بیش از 200 میلیون نفر در دنیا به آن صحبت می کنند. هدف اصلی مرکز تومر دانشگاه آنکارا، آموزش زبان ترکی به غیر ترک زبانان و توسعه فرهنگ کشور ترکیه است.

دپارتمان زبان ترکی مرکز TOMER دارای اساتید شایسته هستند که توانسته اند سطح فوق لیسانس و دکترای خود را کامل کرده و در تدریس زبان ترکی به طور عالی آموزش دهند. کلاس های این مرکز دارای تجهیزات صوتی تصویری مدرن بوده و هر کلاس دارای 5 تا 16 زبان آموز می باشد.

دوره های آموزش زبان ترکی تومر، دو نوع می باشند:

 • دوره فشرده ( به مدت 1 ماه یا 80 ساعت)
 • دوره عادی ( به مدت 2 ماه 96 ساعت)

سطح بندی دوره های زبان ترکی TOMER به چه صورت است؟

برای شرکت در کلاس های آموزش زبان ترکی تومر، 12 سطح وجود دارد که می توان آنها را به (4 سطح پایه)، (4 سطح متوسط) و (4 سطح متوسط به بالا) تقسیم بندی کرد.

 • پایه 1: سطح A1 کتاب New Hitit 1 درس 1، 2 و 3
 • پایه 2: سطح A1 کتاب New Hitit 1 درس 4، 5 و 6
 • پایه 3: سطح A2 کتاب New Hitit 1 درس 7، 8 و 9
 • پایه 4: سطح A2 کتاب New Hitit 1 درس 10، 11 و 12
 • متوسط 1: سطح B1 کتاب New Hitit 2 درس 1، 2 و 3
 • متوسط 2: سطح B1 کتاب New Hitit 2 درس 4، 5 و 6
 • متوسط 3: سطح B1 کتاب New Hitit 2 درس 7، 8 و 9
 • متوسط 4: سطح B1 کتاب New Hitit 2 درس 10، 11 و 12
 • متوسط به بالا 1: سطح B2 کتاب New Hitit 3 درس 1، 2 و 3
 • متوسط به بالا 2: سطح B2 کتاب New Hitit 3 درس 4، 5 و 6
 • متوسط به بالا 3: سطح C1 کتاب New Hitit 3 درس 7، 8 و 9
 • متوسط به بالا 4: سطح C1 کتاب New Hitit 3 درس 10، 11 و 12

ارزیابی زبان آموزان به چه صورت است؟

پس از پایان هر سطح، زبان آموزان به دو شکل ارزیابی می شوند که یا طبق عملکرد آنها است و یا با نشست در آزمون پایان دوره که با سنجش سطح چهار مهارت اصلی زبان یعنی (Listening, Reading, Writing, Speaking) و گرامر انجام می شود.

اگر که زبان آموزان در یکی از چهار مهارت مردود شوند، می توانند مجددا آن را امتحان دهند و اگر در بیش از یک مهارت مردود شوند، باید آن دوره را دوباره بگذرانند.

در برخی از این سطوح، ارزیابی توسط اساتید بجای امتحان پایان دوره روش تشخیص مردودی یا قبولی زبان آموزان است که با درنظر گرفتن عملکرد زبان آموز، تکالیف، آزمون های طول دوره و حضور وغیاب انجام می گردد. افرادی که در این ارزیابی مردود شوند نیز ممکن است نیاز باشد مجددا دوره را بگذرانند.

امتیازدهی و نمرات آزمون های زبان TOMER چگونه است؟

بالاترین نمره کل در آزمون های زبان ترکی 100 و کمترین امتیاز کل ممکن 60 می باشد که با جمع امتیاز های کسب شده در مهارت های مختلف محاسبه می شود.

 • مهارت لیسنینگ: بالاترین امتیاز 25 و کمترین 15
 • مهارت ریدینگ: بالاترین امتیاز 25 و کمترین 15
 • فعالیت ها: بالاترین امتیاز 15 و کمترین 9
 • عملکرد: بالاترین امتیاز 10 و کمترین 6
 • مهارت رایتینگ: بالاترین امتیاز 25 و کمترین امتیاز 15
زبان ترکی در مرکز TOMER
 1. قبل از ثبت نام نیاز است که علاقه مندان یک آزمون تعیین سطح بدهند که در ساعات بین 9 صبح الی 16 بعد از ظهر برگزار می شود. دفتر ثبت نام در ایام هفته از ساعت 8:30 صبح الی 20 شب باز می باشد و آخر هفته ها از ساعت 8:30 صبح الی 17:30 عصر باز است.
 2. برای آزمون تعیین سطح هزینه ای دریافت خواهد شد (بجز دوره های زبان ترکی) که در هزینه کل دوره محاسبه می شود. بازگشت هزینه تعیین سطح برای کسانیکه در دوره آموزشی ثبت نام نکرده باشند میسر نمی باشد.
 3. نتایج آزمون تعیین سطح به مدت 4 ماه معتبر می باشد. در صورت نیاز ممکن است که استاد سطح دوره آموزشی شرکت کننده را در هفته اول شروع کلاس ها با مشورت با مسئول دوره آموزشی بدون درنظر گرفتن نتیجه تعیین سطح، تغییر دهد.
 4. هزینه دوره ها به واحد پول ترکیه (لیر) پرداخت می گردند. اگر به دلیل مشکلی از سمت مرکز TOMER کلاس برگزار نشود، هزینه پرداخت شده عودت داده خواهد شد.
 5. در صورتی که بخواهید از تخفیف ها ویژه مرکز تومر بهره ببرید، نیاز به ارائه مدارک شناسایی معتبر و امضای برگه های لازم وجود خواهد داشته. علی رغم اینکه کپی مدارک شناسایی شما ارائه داده شده باشد.
 1. شما می توانید ثبت نام خود را در هفته اول دوره، با ارائه دلیل معتبر و تغییر کلاس در حالت تعلیق قرار دهید.
 2. ثبت نام های تعلیقی به مدت 1 سال معتبر خواهند بود و اگر در این مدت شهریه ها افزایش پیدا کند، زبان آموزان باید مبلغ افزوده شده را پرداخت کنند. اما اگر مرکز TOMER دوره ای را در حالت تعلیق قرار دهد، هیچ هزینه ای برای پرداخت افزوده نخواهد شد. در صورت عدم شروع دوره به دلیل تعلیق بیش از 4 ماه، نیاز است که زبان آموزان مجددا در آزمون تعیین سطح برای ثبت نام جدید شرکت کنند.
آموزش زبان ترکی آنکارا

8. کلاس های آموزشی در مرکز TOMER تنها در روز های تعطیل رسمی و تعطیلات مذهبی برگزار نمی شود. در روز های دیگر همه روزه از 9 صبح الی 21 شب کلاس ها دایر می باشند. در صورتی که کلاسی از طرف مرکز تومر کنسل شود، برای آن کلاس جبرانی درنظر گرفته خواهد شد.

 1. اگر زبان آموزی هزینه دوره خود را پرداخت کرده باشد، می تواند آن را به امتیاز زبان آموز دیگری برای همان دوره آموزشی یا دوره ای دیگر انتقال دهد. و فردی که چنین حقی را دریافت کند می تواند بدون هزینه، آزمون تعیین سطح برایش برگزار شود.
 2. برای شروع کلاس، نیاز به تکمیل ظرفیت است که توسط هیئت مدیره مرکز تومر تعیین می گردد.
 3. زبان آموزانی که سطح پایه و متوسط را پشت سر گذاشته باشند، مدرکی خواهند گرفت که توسط رئیس مرکز TOMER امضا شده است. به زبان آموزانی که سطح متوسط به بالا و پیشرفته را با موفقیت پشت سر بگذارند، مدرک دیپلم (Diploma) ارائه می گردد که توسط ریاست دانشگاه آنکارا امضا شده است.
 4. میزان حضور در کلاس های دوره آموزشی بسیار مهم است. زبان آموزانی که حضور مرتب نداشته باشند و دلیل معتبری برا غیبت های خود ارائه ندهند، نمی توانند در آزمون پایان دوره شرکت کنند و به عنوان مردود شناخته خواهند شد. هزینه ای برای روز ها و ساعات غیبت عودت داده نمی شود.

انواع آزمون های مرکز TOMER:

 • آزمون تعیین سطح ( شامل 100120 سوال)
 • آزمون های میان دوره ( برای رفتن به سطوح بالاتر)
 • آزمون پایان دوره ( آزمونی که پس از دوره پایه و متوسط برگزار می شود)
 • آزمون دیپلم ( آزمونی که پس از دوره متوسط به بالا و پیشرفته برگزار می شود)

امیدواریم با مطالعه این مطلب با مرکز آموزش زبان TOMER در ترکیه بیشتر آشنا شده باشید.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.