آزمون YOS چیست؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل آزمون یوس (YOS) که برای ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در ترکیه در مقطع کارشناسی استفاده می گردد می پردازد، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

مقدمه ای درباره آزمون YOS:

این آزمون برای دانش آموزان غیر ترک که قصد تحصیل در مراکز آموزش عالی در ترکیه را دارند طراحی شده است. در ابتدا اجرا و طراحی این آزمون توسط مرکز OSYM تا سال 2010 صورت می گرفت و سپس دانشگاه ها تصمیم گرفتند که نوع مشابهی از آزمون های YOS خود را برگزار کنند. نتایج این آزمون تنها برای دانش آموزانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند کاربرد دارد.

با قبولی در این آزمون، دانشجویان می توانند رشته هایی مثل پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و رشته های دانشگاهی دیگر را در ترکیه مطالعه کنند. برای موفقیت در آزمون YOS، شرکت در دوره تدریس خصوصی زبان ترکی در تهران را پیشنهاد می دهیم.

ساختار آزمون YOS به چه شکل است؟

مفاد آزمون YOS چیست؟

این آزمون از 2 امتحان تشکیل شده است.

آزمون مهارت های پایه یادگیری (Basic Learning Skills Test) که به سنجش سطح استدلال انتزاعی می پردازد. سوالات آزمون خیلی به زبان وابسته نیستند و توضیحات به زبان انگلیسی و ترکی ارائه می گردد. این بخش شامل 80 سوال است (45 سوال IQ و 35 سوال ریاضی) و مدت زمان پاسخ به سوالات 90 دقیقه می باشد.

آزمون مهارت زبان ترکی (Turkish Language Proficiency Test) به سنجش سطح درک نوشتار زبان ترکی شرکت کنندگان می پردازد و مدت زمان آن 60 دقیقه است. کاربرد این آزمون بررسی توانایی داوطلبینی است که در دوره های آموزشی که به زبان ترکی برگزار می شود پذیرفته شده اند اما نیاز است که بررسی شود که آیا می توانند دوره را آغاز کنند یا نیاز به تقویت زبان ترکی خود دارند.

می توان گفت که سالانه حدود 9200 داوطلب از کشور های مختلف در آزمون YOS شرکت می کنند.

روند ثبت نام در آزمون YOS چگونه است؟

ثبت نام در آزمون YOS دارای 4 مرحله است که در زیر به جزئیات آن اشاره می کنیم.

مرحله اول (رزرو آزمون): در ابتدا نیاز است که داوطلبین به وبسایت دانشگاهی که قصد دارند در آن به ادامه تحصیل بپردازند، مراجعه کرده و سپس با آدرس ایمیل خود به صورت اینترنتی فرم درخواست را تکمیل کرده و ارسال کنند. در این فرم نیاز است که مشخص کنید که در کدام شهر می خواهید در آزمون شرکت کنید.

ساختار آزمون YOS

شما نیاز به تصویر اسکن شده از گذرنامه خود برای ارسال دارید. پس از ارسال درخواست، به شما ایمیل تایید ارسال می گردد و شماره درخواستی به شما تعلق می گیرد. همچنین حسابی در دانشگاه مورد نظر برای شما ایجاد می گردد. پس از فعال شدن حساب شما، نیاز است که برای خود نام کاربری و رمز عبوری را مشخص کنید. در پایان، پس از آن ایمیل تاییدیه برای شما ارسال می گردد و روند ثبت نام آغاز می شود.

مرحله دوم (ثبت نام در آزمون): هنگامیکه مرحله اول را با موفقیت پشت سر بگذارید، ایمیلی دریافت خواهید کرد که به ترتیب مراحل ثبت نام را توضیح داده است. نیاز است که شما در Aday Sistemi دانشکده ثبت نام کنید (لینک ثبت نام در ایمیل فرستاده می شود). در پایان با پرداخت هزینه به صورت اینترنتی و یا از طریق انتقال بانکی و ارائه فیش پرداخت، ثبت نام شما در آزمون YOS با موفقیت انجام می شود.

مرحله سوم (بازنگری ثبت نام): با سر زدن به حساب کاربری خود در دانشگاه مورد نظر در کشور ترکیه، شما می توانید از آخرین تغییرات احتمالی در تاریخ برگزاری آزمون و مکان آن مطلع شوید. مطالب دیگر نیز در ارتباط با آزمون YOS در وبسایت دانشگاه آورده شده است.

مرحله چهارم (شرکت در آزمون): با پشت سر گذاشتن مراحل قبل، شما ثبت نام خود را با موفقیت انجام داده اید و تنها نیاز است که کارت ورود به جلسه خود را که از طریق ایمیل ارسال می گردد، آن را چاپ کنید. اگر که ایمیلی در این باره دریافت نکردید، حساب کاربری خود را چک کنید، در آنجا برای شما ارسال شده است.

سوالات رایج درباره آزمون YOS:

چه رشته های دانشگاهی را می توان با شرکت در آزمون YOS مطالعه کرد؟

لیستی از رشته هایی که می توان با آزمون YOS خواند، توسط خود دانشگاه ها اعلام می گردد. با شرکت در آزمون YOS شما می توانید به ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دولتی در ترکیه بپردازید.

البته جا دارد که اشاره کنیم که برخی از دانشگاه ها در رشته های هنر های تجسمی و موسیقی از طریق شرکت در آزمون های “استعداد های درخشان” برای خواندن آن رشته ها میسر است.

چند دانش آموز در آزمون YOS شرکت می کنند؟

برای مثال می توان گفت که در سال 2017 میلادی حدود 39037 متقاضی در آزمون شرکت کردند. در دو سال اخیر، تعداد دانشجویان خارجی در ترکیه 2 برابر شده است و پیش بینی می شود که بین سال 2018 تا 2023 حدود 100 هزار دانش آموز در این آزمون شرکت کنند.

در میان متقاضیان، کدام رشته های دانشگاهی محبوب تر اند؟

می توان گفت که رشته های محبوب در میان آزمون دهندگان شامل پزشکی انسانی به زبان ترکی یا انگلیسی، دندانپزشکی، مدیریت کسب و کار، حقوق، اقتصاد، الکتروانسفالوگرافی، روانشناسی، معماری و دامپزشکی است.

متقاضیان آزمون اهل کدام کشور ها هستند؟

دانش آموزان سراسر دنیا در آزمون YOS شرکت می کنند که می توان برای مثال به آذربایجان، ترکمنستان، ایران، سوریه، آلمان، بلغارستان، افغانستان، قرقیزستان، آفریقا، تانزانیا، کنیا، مصر، مالاوی و تونس اشاره کرد.

آیا نمرات دبیرستان روی آزمون YOS تاثیری دارد؟

خیر، معدل دوران دبیرستان، تاثیر مستقیمی بر روی امتحان YOS ندارد و در نتیجه تنها نتایج آزمون یوس اند که برای تحصیل در مراکز آموزش عالی ترکیه لازم اند. می توان گفت که تنها مدرک لازم برای ورود بجز نتایج یوس، داشتن دیپلم دبیرستان است که معادل “Lise Diplomasi” در ترکیه است. دانش آموزانی که دارای مدارک Abitur و Acik Lise هستند نیز می توانند در آزمون YOS شرکت کنند.

آیا آزمون YOS سخت است؟

نمی توان به طور مستقیم قضاوت کرد که آیا این آزمون سخت است یا خیر، زیرا هر دانش آموزی عملکرد متفاوتی را در آن دارد. شما می توانید با بررسی سوالات YOS و پاسخ به آن ها، این سوال را از خودتان بپرسید. اگر حس کردید که پاسخ به سوالات برای شما مشکل است، جای نگرانی نیست زیرا شما می توانید با کمک اساتید دایلو تمام فوت و فن این آزمون را یاد بگیرید و آن را با موفقیت پشت سر بگذارید.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب، با آزمون YOS و نحوه ثبت نام در آن آشنا شده باشید. برای اطلاع از کلاس های موسسه زبان دایلو و مشاوره، با ما تماس بگیرید.