آزمون زبان ترکی الس (ALES) چیست؟

موسسه زبان دایلو برگزار کننده دوره های آزمون ALES یا آلس زبان ترکی استانبولی است و در این دوره ها از منابع آزمون ALES و نمونه سوالات آزمون آلس برای آمادگی زبان آموزان استفاده می شود. همچنین درباره تاریخ های برگزاری آزمون آلس و هزینه آزمون آلس، به زبان آموزان توضیح داده می شود که با تمرینات مناسب و آموزش صحیح به نمره مورد نظر دست پیدا کنند. اگر شما هم دوست دارید با این آزمون بیشتر آشنا شوید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

  • بطور کلی آزمون ALES چیست؟

دانشگاه های کشور ترکیه را از نظر جذب دانشجو به دو دسته اصلی میتوان تقسیم بندی کرد. برخی از آنها نیاز به آزمون آلس دارند (بجای آزمون GRE و GMAT) و برخی دیگر از موسسات آموزشی از آزمون های جایگزین استفاده می کنند. آزمون ALES برای کسانی طراحی شده است که قصد دارند در مقاطع بالاتر از لیسانس شرکت کنند (Postgraduate) و به فعالیت آکادمیک خود ادامه دهند. معمولا اگر شما قصد داشته باشید در کشور ترکیه به عنوان استاد دانشگاه، استادیار، محقق و یا مقام های علمی دیگری حضور داشته باشید، نیاز است که مدرک آزمون ALES را داشته باشید.

برگزاری آزمون ALES معمولا 2 بار در سال می باشد که در ماه های March و November برگزار می شود. این آزمون در کشور ترکیه، قبرس و قرقیزستان برگزار می شود و کسانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند و در خارج از ترکیه هستند، نیاز است که به کشور ترکیه سفر کنند. برای اینکه بتوانید در آزمون آلس موفق شوید، دوره آموزش خصوصی زبان ترکی استانبولی دایلو را به شما توصیه می کنیم.

آزمون ترکی الس Ales
  • چه کسانی در آزمون آلِس (ALES) شرکت می کنند؟
  1. کسانی که می خواهند به عنوان پرسنل آکادمیک در دانشگاه فعالیت داشته باشند، مثل مدرس، محقق، مترجم و برنامه ریز آموزشی.
  2. افرادی که از دانشگاه های مختلف دنیا فارغ التحصیل شده اند و علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا دکتری در کشور ترکیه هستند.
  3. شهروندان ترکیه که با بورسیه و حمایت کشور ترکیه قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا دکتری در دانشگاه های خارج از ترکیه را دارند.
  4. دقت کنید که این آزمون متفاوت از آزمون YOS ترکیه می باشد و همچنین نباید آن را با آزمون TOMER اشتباه بگیرید.

امتیازدهی و نمرات آزمون ALES چگونه است؟

پس از کسب نتیجه آزمون، اعتبار امتیازات آلس شما 3 سال می باشد. همچنین شما می توانید چندین بار در آزمون ALES شرکت کنید و هنگامیکه میخواهید نمرات خود را به موسسه آموزشی مورد نظر ارسال کنید، این انتخاب را دارید که هر کدام از نمراتی که بهتر بود را ارائه دهید. تنها باید درنظر داشته باشید که امتیازات شما معتبر باشند ( بیشتر از 3 سال از عمر آنها نگذشته باشد!)

آزمون آلس به طور کلی شامل دو بخش ریاضیات و زبان میباشد. در این آزمون شرکت کنندگان به 4 بخش که هر قسمت شامل 50 سوال است پاسخ می دهند که در مجموع 200 است که باید پاسخ داده شوند.

  • ریاضیات 1
  • ریاضیات 2
  • زبان 1
  • زبان 2

مدت زمان آزمون آلس (ALES) 180 دقیقه یا 3 ساعت می باشد. جالب است بدانید که در این آزمون امتیاز منفی وجود دارد و اگر شما 4 سوال را اشتباه پاسخ دهید، یکی از پاسخ های صحیح شما حذف می گردد. نتایج این آزمون را شما می توانید با مراجعه به وبسایت ÖSYM مشاهده کنید.

ALES TEST

تاثیر نمرات آزمون ALES:

بر طبق دستور العمل های شورای آموزش عالی در ترکیه (YÖK)، تاثیر امتیازات آلس در فرم در خواست شرکت کنندگان فوق لیسانس یا دکتری نباید کمتر از 50% کل ارزیابی را به خود اختصاص دهد. به عبارت دیگر امتیاز های آزمون آلس به تنهایی ممکن است برای پذیرش کافی نباشد، و نمرات دانشگاهی و مصاحبه نیز نقش مهمی در این زمینه دارند.

Ales Exam

برخی از دانشگاه های ترکیه، دانشجویانی که دارای مدارک بین المللی GRE ویا GMAT هستند را بدون نیاز به امتیازات آزمون ALES می پذیرند.

دانشگاه های ترکیه را در زمینه پذیرش دانشجو میتوان به دو گروه تقسیم بندی کرد. دانشگاه هایی که برای پذیرش، به امتیازات آزمون آلس نیاز دارند و دانشگاه هایی که به امتیاز های این آزمون نیاز ندارند. همینطور در میان دانشگاه هایی که داشتن ALES را اجباری می دانند، بعضی ها هستند که محدودیت امتیازی برای شرکت کنندگان تعیین نکرده اند تا احتمال پذیرش آنها بیشتر شود.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید که طبق سناتور های دانشگاه ها تعیین می گردد، بررسی مکرر شرایط ورود دانشگاه مورد نظر است. برای مثال دانشگاهی که سال قبل برای ورود، شرط داشتن امتیاز های آزمون ALES را قرار داده بود، ممکن است که امسال برای جذب دانشجو، به ارزیابی امتیاز های این آزمون نیازی نداشته باشد.

شما می توانید با مراجعه به وبسایت Osym، از تاریخ های برگزاری آزمون آلس، شرایط پذیرش، هزینه به روز آزمون و نمونه سوالات امتحانی سال های گذشته امتحان ALES آگاه شوید.

موسسه زبان دایلو سعی کرده است که درباره آزمون ALES به صورت مختصر در این بخش نکاتی را بیان کند.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.