آزمون زبان فرانسه TEF چیست؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل آزمون زبان فرانسه TEF یا Test d’Evaluation de Français که برای سنجش سطح زبان غیر فرانسوی زبان ها طراحی شده است و یا آزمون های مشابهی همچون TEFAQ و TEF Canada می پردازد، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید. به منظور موفقیت در این آزمون، دوره تدریس خصوصی زبان فرانسه دایلو را به شما توصیه می کنیم.

آزمون TEF

مقدمه ای درباره آزمون TEF:

این آزمون که در سال 1998 توسط مرکز زبان فرانسه CCI Paris Ile-de- France طراحی شده است که به سنجش سطح دانش و مهارت های زبان فرانسه افراد غیر فرانسوی زبان می پردازد. همچنین اغلب برای گرفتن پذیرش دانشگاه لازم بوده و توسط دولت کانادا به عنوان سند زبان در روند مهاجرت مورد قبول می باشد.

چرا در آزمون TEF شرکت کنیم؟

 • برای ادامه تحصیل در فرانسه (TEF Study in France)
 • برای کسب شهروندی (citizenship) فرانسه (TEF for Naturalization)
 • برای مهاجرت به کانادا و سیتیزن کانادا شدن (TEF Canada)
 • برای مهاجرت به شهر کبک (TEFAQ)
 • برای سنجش سطح زبان فرانسه کارکنان در طی استخدام و برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی در کانادا.

ساختار و نمرات آزمون TEF چگونه است؟

این آزمون به صورت کامپیوتری و کاغذی برگزار می شود و برای شرکت در آن نیاز به مدرک خاصی نیست و فقط لازم است که شرکت کنندگان دارای حداقل سن 16 سال باشند. هدف از آزمون TEF ارزیابی سطح مهارت های زبان فرانسه شرکت کنندگان است که در 7 سطح ارزیابی می شوند. این سطوح بین 0+ (پایه) و سطح 6 (تسلط کامل) است که از نظر سطح بندی اروپایی بین A1 تا C2 می باشد.

آزمون زبان فرانسه TEF

آزمون زبان فرانسه TEF شامل 5 بخش می باشد که 3 قسمت از آن به صورت کتبی و 2 قسمت دیگر به صورت شفاهی بر گزار می شود. توجه داشته باشید که این آزمون متفاوت از آزمون TCF می باشد. در زیر ابتدا به قسمت های کتبی آزمون TEF می پردازیم.

 • قسمت درک مطلب (Reading) شامل 50 سوال است که در 60 دقیقه برگزار می گردد و دارای 300 امتیاز می باشد.
 • در قسمت نوشتار (Written expression) 2 موضوع به شرکت کنندگان ارائه می گردد که لازم است در ارتباط با آن ها مقاله ای نوشته شود. مدت زمان این قسمت 60 دقیقه است و میزان امتیاز کل آن 450 می باشد.
 • قسمت لغت و ساختار (Vocabulary and Structures) دارای 40 سوال می باشد که لازم است شرکت کنندگان آن ها را در 30 دقیقه پاسخ بدهند. امتیاز کل این قسمت 240 می باشد.

بخش شفاهی آزمون TEF شامل 2 قسمت است. یکی از آن ها مهارت شنیدار (Listening) است که دارای 60 سوال بوده و لازم است در 40 دقیقه کامل شود. امتیاز این قسمت 360 می باشد. بخش دیگر صحبت کردن یا (Oral Expression) است که دارای 2 موضوع می باشد و در کل 450 امتیاز را به خود اختصاص می دهد. مدت زمان این قسمت 15 دقیقه است.

روند آزمون طبق نوع آزمون TEF، متفاوت است. در زیر به بررسی انواع آزمون TEF و بخش هایی که شرکت کنندگان لازم است آن ها را تکمیل کنند می پردازیم.

انواع آزمون TEF Study:

قسمت هایی که لازم است در این آزمون انجام شوند شامل: بخش های درک مطلب، شنیدار، لغت و ساختار و بخش نوشتار است.

 • آزمون TEF for French Nationality (TEF ANF):

قسمت های اجباری در این نوع آزمون شامل بخش های شنیداری و صحبت کردن است.

 • آزمون TEF for Immigration to Canada (TEF Canada):

بخش های اجباری در این آزمون شامل تکمیل مهارت شنیداری، درک مطلب، صحبت کردن و نوشتار است.

 • آزمون TEF for Immigration to Quebec (TEFAQ):

قسمت هایی که شرکت کنندگان نیاز است حتما آن ها را انجام دهند شامل مهارت شنیداری و صحبت کردن است. همچنین بخش هایی اختیاری این آزمون شامل درک مطلب و نوشتار است.

پس از برگزاری آزمون و تصحیح پاسخ های شرکت کنندگان، مدرک TEF به آدرس پستی آن ها فرستاده می شود که عملکرد شرکت کنندگان را در هر بخش نشان می دهد. مدرک زبان فرانسه TEF حداکثر 1 سال اعتبار دارد.

محدودیتی در تعداد دفعات شرکت در آزمون وجود ندارد و علاقه مندان می توانند مجددا در آزمون شرکت کنند. اما نیاز است که حداقل 2 ماه فاصله بین هر بار شرکت در آزمون وجود داشته باشد.

آزمون TEF Study برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه:

آزمون TEF Study چیست؟

این آزمون که از سال 2012 توسط وزارت آموزش ملی فرانسه به طور رسمی شناخته شد برای ثبت نام در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی لازم است. این آزمون به سنجش سطح مهارت های نوشتار و صحبت کردن می پردازد.

آموزش آزمون TEF

متقاضیان لازم است که امتیاز لازم را در هر دو بخش شفاهی (Oral) و کتبی (Written) کسب کنند و در تست نوشتار حداقل از 20 نمره، امتیاز 14 را بدست آورند تا بتوانند به عنوان دانشجوی سال اول در خواست پذیرش آن ها در یکی از دانشگاه های فرانسه پذیرفته شود.

آزمون TEF Study شامل 4 بخش است:

 • بخش شنیداری (Listening Comprehension) که دارای 60 سوال است و زمان پاسخ دهی به آن 40 دقیقه است.
 • بخش درک مطلب (Reading Comprehension) که از 50 سوال تشکیل شده و مدت زمان پاسخ به سوالات 60 دقیقه می باشد.
 • بخش نوشتار (Written Expresion) که در آن 2 موضوع ارائه می گردد و مدت زمان پاسخ دهی به آن ها 60 دقیقه است.
 • بخش لغت و ساختار (Vocabulary and Structures) که شامل 40 سوال می باشد و زمان اختصاص داده شده به این بخش 30 دقیقه است.

نمرات آزمون TEF Study:

بخش های اجباری آزمون (جمع کل 900 نمره) که شامل:

 • مهارت نوشتار (300 نمره)
 • مهارت شنیداری (360 نمره)
 • دانش لغوی و ساختار (240 نمره)

قسمت های اختیاری بخش نوشتار (دارای 450 نمره) است که شامل:

 • تداوم موضوعی و معنایی (150 نمره)
 • توانایی بحث کردن و خلاصه نویسی (120 نمره)
 • ساختار و لغت (180 نمره)

قسمت های اختیاری بخش صحبت کردن (دارای 450 نمره) است که شامل:

 • درک موضوع و یافتن مطالب لازم (120 نمره)
 • توضیح مطالب و استدلال (150 نمره)
 • ساختار و لغت (180 نمره)
درباره آزمون TEF

سوالات رایج درباره آزمون TEF:

چه زمانی نتیجه آزمون مشخص می شود؟

نمرات آزمون پس از 2 هفته از طریق ایمیل ارسال می گردد. همچنین پس از آماده شده مدرک زبان TEF Study شرکت کنندگان، از طریق ایمیل اطلاع رسانی می شود که به انتخاب آزمون دهندگان می توانند با مراجعه حضوری به مرکز برگزار کننده آزمون و یا از طریق ارسال پستی، مدرک خود را دریافت کنند. مدت زمان کسب مدرک حدود 5 الی 6 هفته زمان می برد.

هزینه آزمون چقدر است؟

هزینه شرکت در تمام بخش های آزمون حدود 360 دلار می باشد. شرکت کنندگانی که قصد شرکت در بخش های اجباری آزمون را داشته باشند لازم است مبلغ 200 دلار را پرداخت کنند و افرادی که قصد شرکت در تنها بخش های نوشتار و صحبت کردن را داشته باشند، لازم است برای هر بخش 100 دلار پرداخت نمایند. برای اطلاع بیشتر از شرایط ثبت نام و مراکز برگزاری آزمون، به وبسایت fiaf.org مراجعه کنید.

امیدواریم که با خواندن این مطلب درباره آزمون TEF به سوالات شما پاسخ داده باشیم و با آن بیشتر آشنا شده باشید.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.