آموزش زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل آزمون های زبان انگلیسی YLE که توسط دپارتمان زبان دانشگاه کمبریج برای کودکان و نوجوانان طراحی شده اند و دارای 3 سطح (Starters)، (Movers) و (Flyers) است می پردازد، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آزمون های زبان YLE کمبریج برای کودکان

آزمون های YLE چه هستند؟

آزمون های YLE که مخفف Young Learners English Tests هستند، مجموعه ای از آزمون های زبان انگلیسی هستند که مخصوص کودکان دبستانی و سطح راهنمایی طراحی شده اند. این آزمون ها توسط دانشگاه کمبریج طراحی می شوند.

این مجموعه از آزمون ها از 3 سطح تشکیل شده اند که شامل:

 • Starters (YLE Starters) (pre – A1)
 • Movers (YLE Movers) (A1)
 • Flyers (YLE Flyers) (A2)

پس از کسب امتیاز در این آزمون ها، زبان آموزان می توانند در آزمون های بعدی زبان دانشگاه کمبریج شرکت کنند. این آزمون ها به شرح زیر می باشند.

 • آزمون KEY یا KET (سطح A2)
 • آزمون PET (سطح B1)
 • آزمون FCE (سطح B2)
 • آزمون CAE (سطح C1)

از نظر سختی آزمون، سطح Flyers با KET مشابه است، اما تصاویر و موضوعات آزمون Flyers مناسب کودکان می باشد و آزمون KET مناسب دبستانی ها.

مقدمه ای درباره ساختار آزمون های YLE:

تمام آزمون های YLE برای سنجش سطح چهار مهارت اصلی زبان یعنی )خواندن، شنیدن، گوش دادن و نوشتن) طراحی شده اند. هر کدام از این آزمون ها شامل 3 برگه سوالات آزمون می باشند.

 1. برگه سوالات لیسنینگ
 2. برگه سوالات ریدینگ و رایتینگ
 3. برگه سوالات اسپیکینگ

هر کدام از برگه ها ارزش یک سوم از امتیاز کل را دارا میباشند. نتایج آزمون با استفاده از “سپر” به عنوان کیفیت عملکرد در هر مهارت نشان داده می شوند. هر برگه از آزمون با حداکثر 5 سپر امتیازدهی می شود و به طور کل امتیازدهی به هر آزمون را با 15 سپر می توان انجام داد. در آزمون های YLE می توان با استفاده از خودکار و مداد به سوالات پاسخ داد و از سال 2014 میلادی به بعد، سعی شده است که با طراحی های گرافیکی جدید، به زبان آموزان کودک، انگیزه بیشتری داده شود.

البته دانشگاه کمبریج سعی کرده است که در برخی از کشورها، نوع کامپیوتری این آزمون ها را نیز ارائه دهد. این باعث شده است که تاریخ های برگزاری آزمون ها بیشتر شود و نتایج آزمون ها سریعتر ارائه گردند. هر دو نوع این آزمون ها (یعنی کامپیوتری و کاغذی) دارای تعداد سوالات، نوع موضوعات، زمان و امتیازدهی یکسانی می باشند و در پایان، یک نوع مدرک زبان ارائه می گردد.

یکی از نکاتی که اساتید کودک دایلو در کلاس های آموزش کودک خود اشاره کرده اند این بوده است که تنها تفاوت آزمون های YLE کامپیوتری، در بخش Speaking (مکالمه) است که در آن، کودکان به سوالات شنیداری و تصاویر کامپیوتری پاسخ می دهند تا به یک ممتحن.

آزمون های زبان انگلیسی برای کودکان YLE

در ابتدا کودکان به یکسری سوالات ساده پاسخ خواهند داد که بتوانند به پاسخ دادن به یک شخصیت انیمیشنی عادت کنند.

ساختار آزمون Starters کمبریج به چه شکل است؟

 • لیسنینگ آزمون Starters (20 دقیقه)

قسمت شنیداری این آزمون شامل 4 بخش و 20 سوال به طور کلی می باشد. هر بخش با یک یا دو مثال شروع شده و کودکان هر فایل صوتی را 2 بار گوش خواهند کرد.

بخش اول: شامل 1 تصویر بزرگ و تصاویری از 7 شیء کوچک است.

کودکان به 5 مکالمه کوتاه بین یک آقا و خانم گوش خواهند داد و باید خطی را از هر کدام از اشیاء کوچک به قسمت مناسب در تصویر بزرگ متصل کنند. بخش اول درواقع مهارت شنیداری کلمات و حروف اضافه را ارزیابی می کند.

بخش دوم: دارای یکسری سوال می باشد و یک مکالمه بین یک کودک و بزرگسال وجود خواهد داشت. کودکان با گوش دادن به این مکالمه باید به سوالات پاسخ دهند. پاسخ آنها یک “اسم” یا “عدد” خواهد بود. درواقع بخش دوم آزمون starters به ارزیابی “املاء” و “اعداد” می پردازد.

بخش سوم: دارای پنج مکالمه کوتاه بین افراد مختلف است. برای هر مکالمه، یک سوال و 3 تصویر وجود دارد. کودکان با گوش دادن به مکالمه، تصویر مناسب را باید انتخاب کنند (A, B, C). بخش سوم مهارت لیسنینگ را برای اطلاعات بخصوصی ارزیابی می کند.

آزمون های زبان انگلیسی YLE

بخش چهارم: دارای یک تصویر بزرگ است با 7 مثال از اشیاء یکسان (مثل هفت توپ بازی، هفت کتاب و غیره…). کودکان به یک مکالمه بین یک بزرگسال و کودک گوش خواهند داد و هر تصویری را که در مکالمه به آن اشاره شده باشد را باید پررنگ کنند. بخش چهارم درواقع مهارت لیسنینگ در ارتباط با کلمات، حروف اضافه و رنگ ها را ارزیابی می کند.

·        ریدینگ و رایتینگ آزمون Starters (20 دقیقه)

قسمت خواندن و نوشتار در آزمون Starters دارای پنج بخش و 25 سوال می باشد. هر بخش با یک یا دو مثال شروع می شود و کودکان باید پاسخ خود را از نظر املائی به طور صحیح بنویسند.

بخش اول: دارای پنج تصویر از اشیاء می باشد. هر تصویر در قسمت پایین خود دارای یک جمله است، برای مثال (This is a pencil) “این یک مداد است”. اگر که جمله طبق تصویر درست باشد، کودکان باید علامت صحیح کنار تصویر بگذارند و از طرف دیگر، اگر که جمله با تصویر مطابقت نداشته باشد، کودکان باید علامت ضربدر در کنار تصویر بگذارند. بخش اول مهارت خواندن جملات کوتاه و تشخیص کلمات را ارزیابی می کند.

بخش دوم: دارای یک تصویر بزرگ است و جملاتی در ارتباط با آن تصویر. اگر که جمله ای صحیح باشد، کودکان باید کنار آن کلمه “Yes” را بنویسند و اگر جمله اشتباه باشد، نیاز است که کنار آن کلمه “No” نوشته شود. بخش دوم مهارت خواندن جملات کوتاه و نوشتن پاسخ یک کلمه ای را بررسی می کند.

بخش سوم: آموزش زبان دایلو این بخش را یکی از قسمت های بسیار پر طرفدار آزمون می داند که در آن 5 تصویر از اشیاء وجود دارند که کودکان باید کلمه مناسب را برای هر شیء پیدا کنند. بعد از هر تصویر تعدادی خط فاصله و جود دارند (——) که نشان می دهد آن کلمه چند حرف دارد. همینطور برای راهنمایی بیشتر کودکان، تعدادی حروف به شکل به هم ریخته نوشته شده اند(e p n)، که کودکان باید آنها را مرتب کرده و کلمه صحیح را بنویسند (p e n). بخش سوم مهارت املائی کلمات ساده را ارزیابی می کند.

YLE Exam

بخش چهارم: دارای یک متن است که برخی از کلمات آن نوشته نشده اند که به صورت جای خالی نشان داده شده اند. در زیر متن یک قسمتی وجود دارد که در آن یکسری کلمات و تصاویر آورده شده اند. کودکان باید کلمات مناسب را از آنجا انتخاب کرده و آنها را در جای خالی مناسب درون متن کپی کنند. بخش چهارم مهارت خواندن متن و نوشتن کلمات جا افتاده (از نظر گرامری اسم ها) را بررسی می کند.

بخش پنجم: دارای 3 تصویر است که یک داستانی را بیان می کنند. هر تصویر دارای یک یا دو سوال می باشد و کودکان هر سوال را طبق آنچه که در تصویر می بینند باید پاسخ بدهند. آنها نیاز است که تنها یک کلمه برای هر پاسخ بنویسند. بخش پنجم مهارت سوال خوانی نوشتن پاسخ یک کلمه ای را ارزیابی می کند.

 • اسپیکینگ آزمون Starters (3 تا 5 دقیقه)

قسمت مکالمه این آزمون شامل 5 بخش است. در نوع کامپیوتری این آزمون، کودکان به سوالات شنیداری و تصویری پاسخ می دهند و در ابتدا یکسری سوالات مقدمه را جواب می دهند تا بتوانند به پاسخ به شخصیت انیمیشنی عادت کرده باشند. اما در آزمون کاغذی، کودکان به همراه یک ممتحن به انجام آزمون می پردازند. آموزش زبان دایلو در کلاس های آموزش کودک خود تمام این موارد را به طور کامل آموزش می دهد.

آزمون های زبان انگلیسی کودکان YLE

بخش اول: در این قسمت، ممتحن به کودک خوش آمد گویی می کند، اسم کودک را پرسیده و از او می خواهد که به سمت چیزهایی در درون تصویری بزرگ اشاره کند. بخش اول درواقع درک و دنبال کردن دستور العمل های شفاهی را ارزیابی می کند.

بخش دوم: در این بخش ممتحن تصاویری کوچک از یکسری اشیاء را به کودک نشان می دهد. ممتحن اسم سه تا از اشیاء را بیان کرده و از کودک می خواهد که به آنها با دست خود اشاره کند. سپس ممتحن از کودک می خواهد که هر یک از تصاویر کوچک را در جای مناسب بر روی تصویر بزرگ (بخش اول) قرار دهد. ( مثلا قرار دادن سیب در سبد). بخش دوم مهارت درک و دنبال کردن دستور العمل های شفاهی را ارزیابی می کند.

بخش سوم: در این قسمت ممتحن سوالاتی درباره تصویر بزرگی که در بخش اول بود می پرسد (مثلا این چیست؟ یا این چه رنگی است؟). این بخش مهارت درک و پاسخ به سوالات شفاهی را بررسی می کند.

بخش چهارم: ممتحن سوالاتی درباره تصاوریر کوچکی که در بخش دوم آزمون استفاده شد، می پرسد (برای مثال اسم این چیست؟). این بخش هم همانند بخش سوم، مهارت درک و پاسخ به سوالات شفاهی را بررسی می کند.

بخش پنجم: ممتحن سوالاتی راجعبه خود کودک از او می پرسد (سن، خانواده، دوستان). این قسمت مهارت درک و پاسخ به سوالات شخصی را بررسی می کند.

ساختار آزمون Movers کمبریج به چه شکل است؟

 • لیسنینگ آزمون Movers (25 دقیقه)

قسمت شنیداری آزمون Movers دارای 5 بخش با 25 سوال می باشد. هر بخش با یک یا دو مثال شروع شده و کودکان به هر فایل صوتی دو بار گوش خواهند کرد.

بخش اول: دارای یک تصویر بزرگ از افراد است که دارند کار های گوناگونی انجام می دهند. در بالا و پایین تصویر یکسری اسم وجود دارند. کودکان باید با دقت به مکالمه ای بین یک بزرگسال و کودک گوش دهند. سپس آنها با یک خط، هر اسم را به قسمت مناسب از تصویر بزرگ وصل می کنند. بخش اول مهارت گوش دادن و اسامی و توصیف ها را بررسی می کند.

بخش دوم: این بخش شامل یک مکالمه کوتاه بین دو نفر است. در این بخش یک فرم یا صفحه دفتر وجود دارد که برخی از کلمات آن نوشته نشده اند (جای خالی هستند). کودکان با گوش دادن به لیسنینگ باید هر کدام از جا های خالی را پر کنند. پاسخ ممکن است یک کلمه یا یک عدد باشد. این بخش مهارت گوش دادن به اسامی، املاء و اطلاعات دیگر را ارزیابی می کند.

بخش سوم: دارای یک مکالمه بین یک بزرگسال و کودک می باشد. در مکالمه، کودک راجعبه کارهایی که در ایام هفته انجام داده است صحبت می کند. کودک آزمون دهنده در اینجا با گوش دادن به اطلاعات، با کشیدن یک خط از یک روز هفته به تصویری که نشان می دهد در آن روز چه فعالیتی انجام شده، آنها را متصل می کند. این بخش توانایی گوش دادن به مطلبی خاص را که در زمان گذشته است بررسی می کند.

آموزش زبان انگلیسی کودکان YLE

بخش چهارم: دارای 5 مکالمه کوتاه است. برای هر مکالمه یک سوال و سه تصویر وجود دارد. کودکان به هر مکالمه گوش کرده و تصویر صحیح را نتخاب می کنند (A, B, C). این بخش درواقع مهارت گوش دادن به اطلاعاتی خاص را ارزیابی می کند.

بخش پنجم: دارای یک تصویر بزرگ است که اشیاء مختلفی را نشان می دهد. کودکان به مکالمه ای بین یک بزرگسال و کودک گوش خواهند داد. فرد بزرگسال از کودک می خواهد که اشیاء مختلف را رنگی کند و یک کلمه ساده بنویسد یا شیئی را بکشد. کودک آزمون دهنده باید دستورالعمل های بیان شده را دنبال کند. این بخش توانایی گوش دادن به کلمات، رنگ ها و اطلاعات خاص را بررسی می کند.

 • ریدینگ و رایتینگ آزمون Movers (30 دقیقه)

بخش خواندن و نوشتار آزمون Movers در کل دارای 6 قسمت و 40 سوال می باشد. هر قسمت با یک یا دو مثال شروع می شود. کودکان باید پاسخ خود را با املاء صحیح در قسمت های مختلف آزمون بنویسند.

بخش اول: دارای 8 تصویر از چیز های مختلف است که اسم انگلیسی آن در زیر هر تصویر نوشته شده است. در سمت راست 6 تعریف وجود دارند. کودکان باید انتخاب کنند که کدام تصویر با تعریف نوشته شده هم خوانی دارد سپس کلمه زیر “تصویر” را در زیر “تعریف” کپی کنند. این بخش توانایی خواندن جملات کوتاه، تطابق با کلمات و کپی کلمات را می سنجد.

بخش دوم: دارای یک تصویر بزرگ و 6 جمله درباره تصویر است. اگر که جمله نوشته شده صحیح باشد، کودکان باید بنویسند Yes، و اگر که اشتباه باشد باید بنویسند No. این بخش توانایی خواندن جملات و نوشتن پاسخ یک کلمه ای را می سنجد.

بخش سوم: آموزش زبان دایلو این بخش را نیز یکی از قسمت های پر طرفدار می داند که شامل یک مکالمه کوتاه بین دو نفر می باشد. تمام جملات این یکی از افراد بر روی برگه سوال نوشته شده اند اما پاسخ فرد دوم نوشته نشده و به صورت جای خالی قرار دارد. کودکان با انتخاب سه گزینه (A ,B ,C) تصمیم می گیرند که فرد دوم چه چیزی گفته است. این بخش توانایی خواندن یک مکالمه و انتخاب پاسخ صحیح را می سنجد.

بخش چهارم: دارای یک متن می باشد که برخی از کلمات آن نوشته نشده و به صورت جای خالی است. در کنار متن تصاویر کوچک و کلماتی نوشته شده اند. کودکان باید تصمیم بگیرند که کدام کلمه در جا های خالی قرار می گیرد سپس باید کلمه را در جای خالی کپی کنند. در سوال آخر کودکان باید بهترین تیتر را برای متن از سه تیتر ارائه شده انتخاب کنند. این بخش توانایی خواندن مطلبی خاص، موضوع اصلی متن و کپی کلمات را می سنجد.

بخش پنجم: دارای 3 تصویر است که داستانی را بیان می کنند. پس از هر تصویر یا بخش از داستان، کودکان با استفاده از یک، دو یا سه کلمه جملاتی را درباره داستان کامل می کنند. این بخش توانایی کودکان در خواندن داستان و کامل کردن جملات را می سنجد.

بخش ششم: دارای یک متن است که برخی از کلمات آن نوشته نشده است (جای خالی). برای هر جای خالی سه پاسخ ممکن است. کودکان باید تصمیم بگیرند که کدام پاسخ مناسب است، سپس آن را در جای خالی کپی کنند. این بخش توانایی خواندن و درک یک متن حقیقی، گرامر ساده و کپی کلمات را می سنجد.

 • اسپیکینگ آزمون Movers ( 5 تا 7 دقیقه)

بخش مکالمه در این آزمون شامل 4 قسمت است. در آزمون کامپیوتری، کودکان به سوالات شنیداری و تصویری پاسخ می دهند و در ابتدا به یکسری سوالات مقدمه جواب می دهند تا بتوانند به پاسخ به شخصیت انیمیشنی عادت کرده باشند. اما در آزمون کاغذی، کودکان به همراه یک ممتحن به انجام آزمون می پردازند.

بخش اول: در این قسمت، ممتحن به کودک خوش آمد گویی می کند و اسم او را می پرسید. سپس آنها به دو تصویر نگاه می کنند که شبیه هم هستند اما دارای تفاوت های جزئی نیز می باشند. ممتحن از کودک میخواهد که 4 تا از تفاوت های دو تصویر را توصیف کند. این بخش توانایی توصیف تفاوت ها، صحبت کردن راجعبه رنگ ها، اعداد، موقعیت ها، اندازه، نمای ظاهری، کار هایی که در تصویر در حال انجام است را مورد سنجش قرار می دهد.

بخش دوم: در این بخش ممتحن 4 تصویر را که هر کدام داستانی را بیان می کنند به کودک نشان می دهد و داستان تصویر اول را به کودک توضیح می دهد. سپس کودک باید داستان بیان شده را ادامه داده و 3 تصویر دیگر را نیز توصیف کند. این بخش توانایی درک ابتدای داستان، ادامه دادن داستان و توصیف تصاویر را می سنجد.

آزمون های زبان انگلیسی کودکان YLE

بخش سوم: در این بخش ممتحن به کودک 4 سری تصویر چهار عکسی را نشان می دهد. در هر سری، یک تصویر متفاوت از سه تصویر دیگر است. کودک باید بگوید که کدام تصویر فرق دارد و علت آن را توضیح دهد. این بخش توانایی توضیح دلیل را می سنجد.

بخش چهارم: در اینجا ممتحن یکسری سوالات شخصی درباره خود کودک از او می پرسد (مدرسه، دوستان، سرگرمی ها، آخر هفته). این بخش توانایی درک و پاسخ به سوالات شخصی را می سنجد.

ساختار آزمون Flyers کمبریج به چه شکل است؟

 • لیسنینگ آزمون Flyers (25 دقیقه)

بخش شنیداری در آزمون Flyers دارای 5 قسمت و 25 سوال می باشد. هر بخش با یک یا دو مثال شروع شده و کودکان به هر فایل صوتی دو بار گوش خواهند داد.

بخش اول: دارای یک تصویر بزرگ است که افرادی را نشان می دهد که دارند کار های گوناگونی انجام می دهند. در بالا و پایین تصاویر اسم هایی وجود دارند. کودکان با گوش کردن به مکالمه ای بین یک بزرگسال و کودک، با یک خط، هر کلمه را به فرد مرتبط در تصویر متصل می کنند. این بخش توانایی گوش دادن به اسامی و توصیف ها را می سنجد.

بخش دوم: دارای یک مکالمه کوتاه بین دو نفر است. در این بخش یک فرم یا برگه ای وجود دارد که برخی از کلمات آن نوشته نشده اند (جای خالی) هستند. کودکان با گوش دادن به لیسنینگ باید هر کدام از جا های خالی را پر کنند. پاسخ ممکن است یک کلمه یا یک عدد باشد. این بخش مهارت گوش دادن به اسامی، املاء و اطلاعات دیگر را ارزیابی می کند.

بخش سوم: دارای دو سری تصویر است. در سمت چپ تصاویر تعدادی از افراد، اشیاء یا مکان هایی با نام آنها است و در سمت راست تصاویری با حروف انگلیسی وجود دارند، اما کلمه ای نوشته نشده است. کودکان به مکالمه ای بین دو فرد گوش خواهند داد و هر کدام از تصاویر سمت راست را به یک تصویر در سمت چپ متصل خواهند کرد. این بخش توانایی گوش دادن به کلمات، اسامی و جزئیات را می سنجد.

بخش چهارم: دارای 5 مکالمه کوتاه می باشد. برای هر مکالمه یک سوال و 3 تصویر وجود دارد. کودکان به هر مکالمه گوش کرده و تصویر صحیح را نتخاب می کنند (A, B, C). این بخش درواقع مهارت گوش دادن به اطلاعاتی خاص را ارزیابی می کند.

بخش پنجم: دارای یک تصویر بزرگ می باشد که اشیاء مختلفی را نشان می دهد. کودکان به مکالمه ای بین یک بزرگسال و کودک گوش خواهند داد. فرد بزرگسال از کودک می خواهد که اشیاء مختلف را رنگی کند و یک کلمه ساده بنویسد یا شیئی را بکشد. کودک آزمون دهنده باید دستورالعمل های بیان شده را دنبال کند. این بخش توانایی گوش دادن به کلمات، رنگ ها و اطلاعات خاص را می سنجد.

ریدینگ و رایتینگ آزمون Flyers (40 دقیقه)

بخش خواندن و نوشتن آزمون Flyers دارای 7 قسمت و 50 سوال می باشد. هر قسمت با یک یا دو مثال شروع شده و کودکان باید پاسخ خود را با املاء صحیح در قسمت های مختلف آزمون بنویسند.

بخش اول: شامل 15 کلمه و 10 تعریف می باشد. کودکان باید کلمه صحیح را کنار هر تعریف بنویسند. این بخش توانایی خواندن جملات کوتاه، اتصال به کلمات و کپی کردن کلمات را می سنجد.

آزمون های زبان انگلیسی کودکان YLE

بخش دوم: دارای یک تصویر بزرگ و 7 جمله درباره تصویر است. اگر که جمله نوشته شده صحیح باشد، کودکان باید بنویسند Yes، و اگر که اشتباه باشد باید بنویسند No. این بخش توانایی خواندن جملات و نوشتن پاسخ یک کلمه ای را می سنجد.

بخش سوم: این بخش شامل یک مکالمه کوتاه بین دو نفر می باشد. تمام جملات این یکی از افراد بر روی برگه سوال نوشته شده اند اما پاسخ فرد دوم نوشته نشده و به صورت جای خالی قرار دارد. کودکان با انتخاب گزینه ای از یک لیست (A – H) تصمیم می گیرند که فرد دوم چه چیزی گفته است. این بخش توانایی خواندن یک مکالمه و انتخاب پاسخ صحیح را می سنجد.

بخش چهارم: دارای یک متن می باشد که برخی از کلمات آن نوشته نشده و به صورت جای خالی هستند و میتوانند اسم، صفت یا فعل باشند. در کنار متن کلماتی نوشته شده اند. کودکان باید تصمیم بگیرند که کدام کلمه در جا های خالی قرار می گیرد سپس باید کلمه را در جای خالی کپی کنند. در سوال آخر کودکان باید بهترین تیتر را برای متن از سه تیتر ارائه شده انتخاب کنند. این بخش توانایی خواندن مطلبی خاص، موضوع اصلی متن و کپی کلمات را می سنجد.

YLE آزمون های زبان انگلیسی کودکان

بخش پنجم: یک داستان کامل و 7 جمله درباره داستان نوشته شده است. هر کدام از 7 جمله دارای یک جای خالی می باشد. کودکان جا های خالی جملات درباره داستان را با 1 تا 4 کلمه کامل می کنند. این بخش توانایی خواندن یک داستان و کامل کردن جملات را می سنجد.

بخش ششم: دارای یک متن است که برخی از کلمات آن نوشته نشده اند (جای خالی). برای هر جای خالی 3 پاسخ ممکن است. کودکان باید تصمیم بگیرند که کدام پاسخ مناسب است، سپس آن را در جای خالی کپی کنند. این بخش توانایی خواندن و درک یک متن حقیقی، گرامر ساده و کپی کلمات را می سنجد.

بخش هفتم: دارای یک متن از یک نامه یا دفتر خاطرات می باشد. در متن 5 جای خالی وجود دارد. کودکان باید جا های خالی را با یک کلمه کامل کنند. در اینجا لیستی از کلمات که بشود از آنها برای جای خالی استفاده کرد وجود ندارد. این بخش توانایی درک مطلب، خواندن متن کوتاه و نوشتن کلمات صحیح را می سنجد.

 • اسپیکینگ آزمون Flyers ( 7 تا 9 دقیقه)

بخش مکالمه این آزمون شامل 4 قسمت است. در آزمون کامپیوتری، کودکان به سوالات شنیداری و تصویری پاسخ می دهند و در ابتدا به یکسری سوالات مقدمه جواب می دهند تا بتوانند به پاسخ به شخصیت انیمیشنی عادت کرده باشند. اما در آزمون کاغذی، کودکان به همراه یک ممتحن به انجام آزمون می پردازند.

آزمون های YLE کمبریج کودکان

بخش اول: در این قسمت، ممتحن به کودک خوش آمد گویی می کند و اسم او را می پرسید. سپس ممتحن تصویری را به کودک داده و تصویر دیگری که بسیار شبیه تصویر اول است اما تفاوت های جزئی دارد را پیش خود نگه می دارد.  ممتحن جملاتی را درباره تصاویری که دارند، می خواند، اما کودک باید به تصویر نگاه کند و بیان کند چه تفاوتی دارد. این بخش توانایی توصیف تفاوت ها، صحبت کردن راجعبه رنگ ها، اعداد، موقعیت ها، اندازه، نمای ظاهری، کار هایی که در تصویر در حال انجام است را مورد سنجش قرار می دهد.

بخش دوم: در این بخش ممتحن و کودک دارای 2 عکس مشابه هستند (مثلا دو کلاس مختلف). ممتحن اطلاعاتی درباره یکی از تصاویر دارد و کودک نیز درباره تصویر دیگر اطلاعاتی دارد. ممتحن سوالاتی درباره یکی از تصاویر از کودک می پرسد و سپس کودک نیز همان سوالات را درباره تصویر دیگر می پرسد. این بخش توانایی پاسخ کوتاه دادن به سوالات و پرسش سوال را می سنجد.

بخش سوم: در این بخش ممتحن 5 تصویر را که هر کدام داستانی را بیان می کنند به کودک نشان می دهد و داستان تصویر اول را به کودک توضیح می دهد.

آزمون های زبان انگلیسی برای کودکان YLE

سپس کودک باید داستان بیان شده را ادامه داده و 4 تصویر دیگر را نیز توصیف کند. این بخش توانایی درک ابتدای داستان، ادامه دادن داستان و توصیف تصاویر را می سنجد.

بخش چهارم: در اینجا ممتحن یکسری سوالات شخصی درباره خود کودک از او می پرسد (مدرسه، دوستان، تولد، سرگرمی ها، آخر هفته، تعطیلات). این بخش توانایی درک و پاسخ به سوالات شخصی را می سنجد.

امتیازدهی و نمرات آزمون های زبان YLE:

تمام شرکت کنندگان در آزمون های YLE (Starters, Movers, Flyers) مدرک زبان خود را دریافت خواهند کرد و قبولی یا مردودی وجود ندارد. نتایج با استفاده از “سپر”ها به عنوان کیفیت عملکرد کودکان در آزمون مشخص می گردند. مدرک زبان نشان می دهد که چه تعداد سپر هر کودک در هر مهارت کسب کرده است که حداکثر 5 سپر را می توان برای هر برگ امتحانی کسب کرد و مجموع سپرها 15 عدد خواهند بود. اگر کودکی بتواند یک سپر کسب کند برای هر برگه آزمون، به این معناست که کودک پتانسیل بهبود در آن مهارت را دارد. اگر کل 5 سپر را کسب کند به این معناست که کودک اکثر سوالات آن آزمون را پاسخ داده و خیلی خوب در آن مهارت ها عمل کرده است.

کودکانی که بتوانند در مجموع حداقل 10 تا 11 سپر دریافت کنند، آماده مطالعه سطح بعدی آزمون (KET یا PET) هستند.

زمانبندی و نتایج آزمون:

کودکان تمام برگه های آزمون خود را در مدت زمان 5 روزه امتحان می دهند و همیشه تست مهارت لیسنینگ قبل از مهارت های ریدینگ و رایتینگ است.

مدرک آزمون زبان انگلیسی کمبریج YLE

مراکز مختلف برای برگزاری آزمون، تاریخ های گوناگونی را برای نشست در آزمون ارائه می دهند. شرکت کنندگان می توانند با تماس با مراکز محلی خود از تاریخ های برگزاری آزمون مطلع شوند.

پس از برگزاری آزمون، کودکان مدرک زبان خود را حدود 3 الی 4 هفته بعد یا زودتر دریافت خواهند کرد.

امیدواریم در اینجا با خواندن مطالب، با آزمون های زبان YLE آشنا شده باشید و توانسته باشیم به بسیاری از سوال های شما پاسخ دهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.