آزمون GRE که نام کامل آن Graduate Record Examinations است، یک آزمون استاندارد سازی شده می باشد که برای گرفتن پذیرش دوره های کارشناسی ارشد از بسیاری از دانشگاه های امریکا لازم است. موسسه زبان دایلو در این مقاله به بررسی کامل این آزمون، هزینه ثبت نام، نمرات، ساختار و فرمت جی آر ای و… می پردازد، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آزمون جی آر ای (GRE)

خلاصه ای درباره آزمون GRE:

 • نوع آزمون: آزمون استاندارد سازی شده کامپیوتری یا کاغذی
 • طراح و مجری آزمون: سازمان ETS
 • مهارت های مورد ارزیابی در آزمون: استدلال کلامی (verbal reasoning)، استدلال کمی (quantitative reasoning) و نوشتار تحلیلی (analytical writing)
 • هدف آزمون: برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری از بسیاری از دانشگاه های سراسر دنیا.
 • سال شروع آزمون: 1936 میلادی (83 سال قبل)
 • مدت زمان آزمون: حدود 3 ساعت و 45 دقیقه (شامل 1 دقیقه استراحت بعد از هر قسمت و 10 دقیقه استراحت پس از بخش سوم)
 • طیف امتیازات آزمون:
 1. نوشتار تحلیلی از 0 تا 6.
 2. استدلال کلامی: از 130 تا 170.
 3. استدلال کمی: از 130 تا 170.
 • اعتبار امتیازات آزمون: به مدت 5 سال است.
 • تاریخ های برگزاری آزمون: آزمون کامپیوتری چندین بار در سال طبق مراکز برگزار کننده انجام می شود و آزمون کاغذی تا 3 بار در سال در ماه های فوریه، اکتبر و نوامبر برگزار می شود.
 • محدودیت شرکت در آزمون: آزمون کامپیوتری را می توان یک بار پس از هر 21 روز بعد از آزمون قبلی می توان امتحان داد و حداکثر تعداد شرکت در آزمون 5 بار در سال است. ( حتی اگر داوطلبین امتیازات آزمون قبلی خود را کنسل کنند). در آزمون کاغذی را می توان تا آنجایی که فراهم باشد شرکت کرد.
آزمون GRE
 • کشور های برگزار کننده آزمون: بیش از 1000 مرکز در بیش از 160 کشور دنیا برگزار کننده آزمون GRE هستند. آزمون کاغذی تنها در مناطقی که شرکت در آزمون کامپیوتری میسر نیست برگزار می شود.
 • تعداد آزمون های برگزار شده در سال: 584.677 آزمون (2016)
 • مخاطبین آزمون: برای دانشجویان کارشناسی ارشد و لیسانس که در حال فارغ التحصیل شدن هستند و لازمه آن داشتن دانش مناسب از زبان انگلیسی است.
 • هزینه آزمون: 205 دلار آمریکا. ( پیشنهاد محدود کاهش هزینه نیز برای شهروندان آمریکایی یا خارجی که نشان دهند نیاز مالی دارند وجود دارد).
 • مراکزی که امتیازات آزمون را می پذیرند: اکثر دانشگاه های آمریکا مقطع کارشناسی ارشد و برخی دانشگاه های دیگر کشور ها.

مقدمه ای درباره آزمون GRE:

آزمون GRE توسط سازمان ETS طراحی و برگزار می شود و در ابتدا شروع این آزمون در سال 1936 توسط Carnegie Foundation آغاز گردید. طبق سازمان ETS هدف از این آزمون سنجش مهارت های استدلال کلامی (verbal reasoning)، استدلال کمی (Quantitative reasoning)، نوشتار تحلیلی (analytical writing) و مهارت های تفکر انتقادی (critical thinking) که در طی سالیان تحصیل و مطالعه بدست آمده است.

محتوای آزمون GRE شامل سوالات جبر، هندسه، محاسبات و بخش لغات می باشد. آزمون عمومی GRE به صورت کامپیوتری بوده و در مراکز پرومتریک برگزار می شود. در روند پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد، اهمیت امتیازات آزمون برای مراکز آموزشی متفاوت است به طوری که اهمیت آن می تواند به طور عمومی بخشی از مدارک مورد نیاز برای پذیرش بوده و یا خود عامل بسیار اساسی در انتخاب دانشجویان باشد.

آزمون GRE در ماه آگوست سال 2011 بسیار تغییر کرد که حاصل آن آزمونی شد که سختی سوال های آن طبق پاسخ شرکت کننده به سوال قبل تعیین نمی گردد. بلکه سختی سوالات طبق عملکرد شرکت کننده در یک بخش (که شامل چندین سوال است) مشخص می شود و در نتیجه قسمت بعدی سوالات سخت تر یا راحت تر خواهند بود. به طور کلی میتوان گفت که آزمون جی آر ای امروزی، نوع سوالات وقسمت های مشابهی با آزمون های قبل از سال 2011 میلادی دارد، اما با این تفاوت که سیستم امتیازدهی در آن تغییر کرده است. در گذشته نمرات بین 200 تا 800 بودند اما امروزه بین 130 تا 170 هستند.

هزینه آزمون GRE معادل 205 دلار آمریکا است که البته تحت یکسری شرایط، سازمان ETS هزینه را کاهش خواهد داد. همچنین این سازمان به داوطلبینی که دارای شرایط نامناسب اقتصادی هستند کمک مالی می کند. سازمان ETS نمراتی که بیشتر از 5 سال از زمان آنها گذشته باشد را برای موسسات آموزشی ارسال نخواهد کرد، اگرچه قوانین دانشگاه ها برای پذیرش امتیازات GRE در مقطع کارشناسی ارشد متفاوت است.

ساختار و فرمت آزمون GRE به چه شکل است؟

آزمون کامپیوتری GRE شامل 6 بخش است. بخش اول همیشه نوشتار تحلیلی (analytical writing) است. پنج بخش بعدی شامل دو بخش استدلال کلامی، دو بخش استدلال کمی و یک بخش آزمایشی یا تحقیقاتی است. این 5 بخش ممکن است به هر ترتیبی در آزمون ارائه گردند. بخش آزمایشی در امتیاز آزمون تاثیری ندارد اما مشخص نیست که کدام بخش است. در این آزمون کیفیت عملکرد شرکت کنندگان در بخش قبلی مشخص کننده سختی سوالات بخش های بعدی می باشد. شرکت کنندگان می توانند به سوالات قبل و بعد در هر بخش مجددا مراجعه کرده و پاسخ خود را ویرایش کنند. همچنین برنامه کامپیوتری که آزمون توسط آن برگزار می شود، به شرکت کنندگان اجازه می دهد که سوالاتی را که سوال ها را برای بررسی مجدد علامت گذاری کنند.

کل زمان آزمون 3 ساعت و 45 دقیقه است که پس از هر بخش 1 دقیقه استراحت و پس از بخش سوم 10 دقیقه زمان استراحت درنظر گرفته شده است.

آزمون کاغذی GRE نیز شامل 6 بخش می باشد که بخش نوشتار تحلیلی (analytical writing) آن به دو قسمت تقسیم شده است. چهار بخش بعد آزمون شامل دو بخش کلامی و کمی می باشد که ترتیب آن در هر آزمون می تواند متفاوت باشد.

در آزمون کاغذی بخش آزمایشی وجود ندارد و این نوع آزمون تنها در مناطقی که آزمون کاغذی فراهم نیست برگزار می شود.

بخش کلامی (verbal):

بخش کلامی آزمون کامپیوتری GRE به سنجش درک مطلب، استدلال انتقادی و استفاده از لغت می پردازد. این بخش از بین 130 تا 170 امتیازدهی می شود. هر بخش کلامی (verbal) شامل 20 سوال است که باید در 30 دقیقه زمان پاسخ داده شود که شامل 6 تکمیل متن (text completion)، 4 جمله معادل (sentence equivalence) و 10 سوال خواندن انتقادی (critical reading) می باشد.

بخش کمی (quantitative):

بخش کمی آزمون کامپیوتر GRE به سنجش دانش ابتدایی دبیرستانی و مهارت های استدلال می پردازد. این بخش نیز از بین 130 تا 170 امتیازدهی می شود و هر بخش کلامی شامل 20 سوال است که در 35 دقیقه باید پاسخ داده شود. هر بخش کلامی دارای 8 سوال مقایسه کمی (quantitative comparison)، 9 سوال حل مسئله (problem solving) و 3 سوال تفسیر داده ها (data interpretation) است.

بخش های آزمون جی آر ای

سوالات شامل پر کردن جای خالی با عدد و انتخاب چندین گزینه در سوالات چند گزینه ای این بخش نیز می باشد.

بخش نوشتار تحلیلی (analytical writing):

این بخش از ارائه دو نوع مقاله مختلف تشکیل شده است که شامل (issue task ) و ( argument task) می باشد و از بین 0 تا 6 امتیازدهی می شود. مقالات به وسیله کامپیوتر توسط یک نرم افزار مخصوصی که توسط مرکز ETS طراحی شده است نوشته می شوند. این نرم افزار تنها اجازه یکسری عملکرد های کامپیوتری را می دهد و دارای بررسی کننده غلط املائی (spell-checker) و امکانات پیشرفته دیگر نمی باشد. هر مقاله توسط حداقل 2 ممتحن تصحیح شده و از 6 نمره امتیازدهی می شود. اگر که تفاوت امتیاز دو مقاله 1 نمره باشد، میانگین آن ارائه می گردد و اگر تفاوت بیشتر از 1 نمره باشد، ممتحن سوم به ارزیابی مقالات می پردازد.

 • مقاله Issue task: به شرکت کنندگان در این بخش 30 دقیقه زمان برای نوشتن یک مقاله با موضوع انتخاب شده می دهند. موضوعات از میان مجموعه ای از سوال ها انتخاب شده که GRE به طور کامل آن ها را منتشر کرده است. علاقه مندانی که برای آزمون GRE خود را آماده می کنند می توانند با مراجعه به وبسایت ETS به مجموعه ای از تمرین ها دسترسی داشته باشند.
 • مقاله Argument: در این قسمت به داوطلبین یک مبحثی داده می شود (یکسری حقایقی که به نتایجی ختم می شوند) و از آنها خواسته می شود که مقاله ای بنویسند که مبحث را مورد انتقاد قرار دهد.

از شرکت کنندگان خواسته می شود که منطق بحث (logic of the argument) را درنظر بگیرند و راه حلی برای بهبود این منطق ارائه دهند. در اینجا انتظار می رود که شرکت کنندگان بتوانند به نقص های بحث اشاره کنند و نظر شخصی خود را درباره موضوع بیان نکنند. میزان زمان اختصاص داده شده برای این مقاله 30 دقیقه است و مباحث از مجموعه ای از موضوعات که GRE به طور کامل منتشر کرده است انتخاب می شوند. داوطلبینی که خود را برای این آزمون آماده می کنند می توانند با مراجعه به وبسایت ETS به این موضوعات دسترسی داشته باشند.

بخش آزمایشی آزمون GRE:

این قسمت که می تواند کلامی (verbal) یا کمی (quantitative) باشد، شامل سوالات جدیدی است که مرکز ETS درنظر دارد از آنها در آزمون های بعد استفاده کنید. اگرچه بخش آزمایشی تاثیری در امتیازات شرکت کنندگان ندارد، اما قابل تشخیص نیست و از نظر ظاهر شبیه بخش های دیگر که امتیازدهی می شوند است. از آنجایی که داوطلبین هیچ راهی برای تشخیص بخش آزمایشی ندارند، موسسه زبان دایلو به تمام شرکت کنندگان توصیه کرده است که همه تلاش خود را در پاسخ دهی به سوالات به کار برده و تمرکز خود را برای همه بخش ها بگذارند. در بعضی از آزمون ها بجای بخش آزمایشی، یک قسمت مشخص با عنوان (research) در پایان آزمون وجود دارد.

در آزمون کاغذی GRE بخش آزمایشی وجود ندارد.

امتیازدهی و نمرات آزمون GRE چگونه است؟

شرکت کنندگان می توانند 1 یا چند سوال را در سوالات چند گزینه ای بدون پاسخ رها کنند و با این حال امتیاز 170 را کسب کنند. همچنین اگر حتی به هیچکدام از سوالات پاسخ صحیح داده نشود، نمره 130 کمترین امتیاز ممکن خواهد بود.

کاربرد امتیازات GRE برای گرفتن پذیرش دانشگاه:

بسیاری از دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد برای پذیرش، داشتن امتیازات GRE را لازم می دانند. این آزمون استاندارد سازی شده و هدف آن اندازه گیری توانایی فارغ التحصیلان در تمرین هایی است که به طور کلی دانشگاهی (academic) است (بدون درنظر گرفتن رشته تحصیلی شرکت کنندگان). همچنین این آزمون میزان تکامل مهارت های کلامی، کمی و تفکر انتزاعی (abstract thinking) دانشجویان را نیز ارزیابی می کند.

علاوه بر نمرات آزمون GRE، پذیرش در سطح فوق لیسانس به عوامل دیگری همچون معدل کل، توصیه نامه ها و بیانیه اظهار هدف (statements of purpose) نیز بستگی دارد. همچنین بر خلاف آزمون های استاندارد دیگر برای پذیرش (مانند SAT، LSAT، MCAT) استفاده و اهمیت امتیازات GRE متفاوت است و بستگی به دانشکده ها، دپارتمان ها و برنامه های آموزشی دارد.

برای مثال اکثر دانشکده های بیزینس و دوره های اقتصاد برای پذیرش، داشتن امتیاز های بسیار بالا در آزمون GRE یا GMAT را لازم می دانند. اما در رشته های مهندسی انعطاف پذیری بیشتری دیده می شود. در پذیرش رشته های علوم مقدماتی (Liberal arts) ممکن است امتیاز های بخش کلامی (verbal) آزمون بررسی گردد، اما در رشته های ریاضی و علوم ممکن است تنها توانایی کمی (quantitative) مورد بررسی قرار گیرد. برخی از مراکز آموزشی از نمرات GRE برای تصمیم گیری در پذیرش دانشجویان استفاده می کنند و برخی دیگر به منظور انتخاب دانشجویان برای بورس تحصیلی استفاده می کنند و نه برای پذیرش. در برخی شرایط نتایج آزمون GRE ممکن است لازمه عمومی برای پذیرش در سطح کارشناسی ارشد باشد، درحالیکه بعضی از دپارتمان ها ممکن است که هرگز نتایج این آزمون را درنظر نگیرند.

مراکز آموزشی معمولا امتیازات لازم در آزمون GRE برای پذیرش در سطح کارشناسی ارشد را از میانگین نمره دانشجویان گذشته در این آزمون تعیین می کنند. اما بعضی وقت ها نیز شرایط بسیار سختی را قرار می دهند. برای مثال دانشگاه ییل Yale برای برنامه دکتری PhD حداقل امتیاز لازم در بخش کمی (quantitative) را 160 قرار داده است. بهترین راه برای فهمیدن اینکه چگونه یک مرکز آموزشی امتیازات GRE را برای پذیرش ارزیابی می کند، این است که با مسئول پذیرش آن مرکز در رشته تحصیلی مورد نظر تماس بگیرید.

در ماه فوریه 2016، دانشکده حقوق دانشگاه آریزونا (James E. Rogers) اولین دانشکده حقوقی شد که برای پذیرش، یکی از دو آزمون GRE یا آزمون LSAT را از دانشجویان می پذیرد.

امتیاز جی آر ای دانشگاه

این دانشکده این تصمیم را پس از انجام یک تحقیق که نشان داد آزمون GRE پیش بینی کننده معتبر و قابل اعتماد نمرات ترم اول دانشجویان حقوق است. در بهار سال 2017 نیز دانشکده حقوق هاروارد اعلام کرد که به دانشگاه آریزونا در قبول کردن جی آر ای به علاوه LSAT از داوطلبین برای دوره 3 ساله حقوق (J.D) ملحق می شود.

رشته MBA:

از امتیازات GRE می توان برای گرفتن پذیرش در رشته MBA در برخی دانشگاه ها اقدام کرد. در گذشته معمولا برای پذیرش در این رشته از امتیاز آزمون GMAT استفاده می شد. اما از سال 2009، بسیاری از دانشکده های بیزینس شروع به پذیرفتن امتیاز های آزمون GRE به جای آزمون GMAT کردند. همچنین این مراکز برای رشته های غیر MBA در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، نتایج آزمون های GRE و GMAT را می پذیرند و آنچه که بسیار اهمیت دارد، این است که نباید بیشتر از 5 سال از زمان صدور امتیاز ها گذشته باشد.

آمادگی برای شرکت در آزمون GRE:

منابعی گوناگونی برای علاقه مندان به شرکت در آزمون GRE وجود دارد. برای مثال سازمان ETS نرم افزاری را با نام PowerPrep طراحی کرده است که شامل 2 نمونه آزمون از سوالات گذشته است. همچنین منابع آموزشی و آزمون های آزمایشی بیشتری نیز وجود دارد. از آنجایی که سوالات و ساختار آزمون های این نرم افزار همانند آزمون های واقعی GRE هست، می تواند در پیش بینی نمرات آزمون GRE بسیار مفید باشد.

آمادگی در آزمون جی آر ای

مرکز ETS سوالات آزمون های سال های گذشته را به هیچ شرکت دیگری نمی دهد و این باعث شده است که تنها منبع رسمی برای کسب نمونه سوالات آزمون های قبل باشد. مرکز ETS در گذشته کتاب “Big Book” را منتشر می کرد که شامل سوالات واقعی آزمون جی آر ای بود، اما این انتشار متوقف شد. چندین شرکت هستند که کتاب های آموزشی و منابع غیر رسمی برای آمادگی آزمون فراهم می کنند، که برخی از داوطلبین از منابع آموزشی این شرکت ها کمک می گیرند. دانشجویانی که از این منابع استفاده نمی کنند، سعی می کنند از کتاب های دانشگاهی، کتاب های آمادگی آزمون GRE، تست های نمونه و منابع رایگان موجود در اینترنت استفاده کنند.

امیدواریم که در اینجا توانسته باشیم به سوالات رایج شما درباره آزمون GRE پاسخ دهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.