آزمون حقوق LSAT چیست؟

موسسه زبان دایلو برگزار کننده دوره های زبان انگلیسی برای حقوق آزمون LSAT می باشد که مخصوص آن دسته از افرادی است که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق در امریکا، کانادا و استرالیا را دارند که برای پذیرش نیاز به شرکت در آزمون LSAT دارند. در اینجا به بررسی کامل این آزمون می پردازیم، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

LSAT exam

آزمون LSAT چیست؟

این آزمون که مخفف Law School Admission Test است، یک آزمون استاندارد نیم روزه است که حدود 6 بار در سال در مراکز مجاز سراسر دنیا برگزار می شود. انجمن پذیرش دانشکده های حقوق، این آزمون را برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشکده های حقوق دارند برگزار می کند. این آزمون بررسی درک مطلب، استدلال منطقی و استدلال کلامی داوطلبین را بررسی می کند. آزمون ال ست (LSAT) بخش بسیار مهمی از پروسه پذیرش دانشکده های حقوق در آمریکا، کانادا، دانشگاه ملبورن استرالیا و بسیاری از دانشکده های حقوق در سراسر دنیا است.

میتوان گفت که این آزمون تقریبا از سال 1948 میلادی شکل گرفت که دانشکده های حقوق بتوانند با روشی استاندارد، داوطلبین را بهتر ارزیابی کنند که البته ریز نمرات آنها نیز در انتخاب داوطلبین بسیار موثر بود. از سال 1991 تا کنون این آزمون به یک صورت برگزار شده است.

از سال 1991 تا کنون این آزمون به یک شکل برگزار شده است. این آزمون شامل 6 بخش است که تشکیل شده از 4 بخش ( سوالات چند گزینه ای)، یک بخش آزمایشی (تصحیح نمی شود) و یک بخش مقاله نویسی ( تصحیح نمی شود) میباشد.

نمرات خام بدست آمده از این آزمون به امتیازاتی بین 120 تا 180 تبدیل می شود که میانگین آنها 150 است. هنگامیکه که داوطلبین برای ورود به دانشکده های حقوق اقدام می کنند، تمام امتیازات آنها از 5 سال گذشته، گزارش داده می شود و بالاترین امتیاز آنها در فرم درخواست استفاده می شود.

هدف آزمون LSAT چیست؟

هدف اصلی این آزمون، کمک به پیش بینی موفقیت دانشجویان در دانشکده های حقوق است. چندین محقق (Balin، Fine، Guinier) تحقیقی را بر روی توانایی پیش بینی کردن نمرات دانشجویان دانشگاه پنسیلوانیا انجام دادند. سر انجام آنها پی بردند که این آزمون در پیش بینی نمرات، بسیار موثر است.

تاریخچه آزمون LSAT:

شکل گیری این آزمون نتیجه تلاش های Frank Bowles (مدیر پذیرش دانشجویان حقوق دانشگاه کلمبیا) بود. او در جستجوی یافتن یک آزمون پذیرش بود که جایگزین آزمون سال 1945 شود. سر انجام با دعوت کردن نمایندگان دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد و دانشگاه ییل، پروسه طرح ریزی این آزمون آغاز شد. بسیاری از دانشکده های حقوق از موثر بودن چنین آزمونی مطمئن نبودند، که میتوان به دانشکده حقوق نیویورک اشاره کرد. اما تقریبا همگی موافق بررسی و ارزیابی چنین سیستمی بودند.

آزمون LSAT

در یک ملاقات در تاریخ 10 نوامبر 1947 با حضور نمایندگان دانشکده های حقوق، طراحی آزمون LSAT مورد بررسی قرار گرفت. در این گردهمایی، روشی برای آزمودن دانشجویانی که سطح دانش خوبی از تاریخ و ادبیات نداشتند، مورد بررسی قرار گرفت و سر انجام آزمون LSAT در سال 1948 میلادی برای اولین بار برگزار شد.

برگزاری آزمون LSAT:

در ابتدا انجمن پذیرش مدارس حقوق (LSAC) 4 بار در سال این آزمون را در ماه های June، September، December و February برگزار می کرد. اما در ماه June 2017 اعلام شد که مرکز LSAC، تعداد آزمون های برگزاری (ال ست) را از 4 به 6 آزمون در سال افزایش می دهد و در ماه های January، March، June، July، September و November آن را برگزار می کند.

بین سال های 2011 تا 2012 ، حدود 129.925 آزمون LSAT برگزار شد و در سال های بعد با کاهش نسبتا زیادی به صورت تدریجی روبرو شد. اما سر انجام در سال 2014، تعداد آزمون برگزار شده حدود 1.1% نسبت به سال 2010 افزایش داشت.

در ماه دسامبر 2018، شورای LSAC اعلام کرد که تبلت های Microsoft Surface Pro برای برگزاری آزمون LSAT استفاده خواهد شد و در نیتجه در سال 2019 این آزمون به طور کامل شکل دیجیتال به خود گرفته است. با ثبت نام برای آزمون LSAT در ماه های June و July، داوطلبین می توانند بخش نوشتار (writing section) آزمون را تا یک سال بعد تکمیل کنند! برای اطلاع از تاریخ های برگزاری این آزمون، روی این قسمت کلیک کنید.

مفاد آزمون LSAT:

این آزمون شامل 5 بخش 35 دقیقه ای است که سوالات آن چند گزینه ای میباشد. یکی از این بخش ها آزمایشی بوده و در امتیاز اصلی تاثیری نخواهد داشت. همینطور بخش نوشتاری وجود دارد که آن هم در نمره اصلی تاثیری نخواهد داشت. در آزمون های LSAT امروزی، بین 99 تا 102 سوال وجود دارند که تصحیح شده و بر امتیاز اصلی آزمون تاثیر میگذارند. هنگام برگزاری آزمون، ترتیب سوالات چند گزینه ای آزمون متفاوت می باشد. این کار برای جلوگیری از تقلب کردن و یا پی بردن به اینکه کدام بخش آزمایشی است، انجام شده است.

ساختار آزمون LSAT به چه شکل است؟

 • استدلال منطقی:

آزمون LSAT دارای دو بخش استدلال منطقی است که به آنها “استدلال” خطاب می کنند. هدف اصلی این بخش، محک زدن توانایی داوطلبین برای آنالیز و محاسبه کردن مباحثه ها است. این بخش شامل 24 الی 26 سوال است. هر سوال با یک استدلال و یا مجموعی از حقایق شروع می شود. در پایان سوالی که از داوطلبین پرسیده می شود این است که یکی از گزینه های ارائه شده را انتخاب کنند.

 1. یافتن پنداشت استدلال.
 2. انتخاب نتیجه متفاوت از استدلال.
 3. یافتن خطاها و یا حذفیات منطقی در استدلال.
 4. یافتن استدلالی دیگر که دارای استدلال موازی باشد.
 5. انتخاب بیانیه ای که استدلال را قوی تر یا ضعیف تر می کند.
 • درک مطلب:

آزمون LSAT شامل یک بخش درک مطلب است که شامل 4 متن 500 الی 600 کلمه ای می باشد و هر متن دارای 5 تا 8 سوال است. در نتیجه کل این قسمت شامل 26 الی 28 سوال خواهد بود. موضوع متن معمولا مرتبط با حقوق، هنر، علوم انسانی، علوم فیزیکی یا علوم اجتماعی است. آنچه که سوالات از شرکت کنندگان می پرسد به شرح زیر است:

 1. مشخص کردن نظر اصلی نویسنده
 2. پیدا کردن اطلاعات خاصی در متن
 3. نتیجه گیری از متن
 4. توصیف ساختار متن

جالب است بدانید که در ماه June سال 2007، یکی از چهار متن با سوال “خواندن مقایسه ای” جایگزین شد. در این نوع سوال در واقع دو متن کوتاه تری ارائه می شود که نظر متفاوتی را راجعبه یک موضوع بیان می کنند. قسمت های یکسانی میان سوالات بخش “خواندن مقایسه ای” وجود دارند و می توان گفت که سخت ترین بخش سوالات درک مطلب در آزمون LSAT است.

 • استدلال تحلیلی:

آزمون LSAT شامل یک بخش که به آن با عنوان استدلال تحلیلی اشاره می شود، می باشد. یک بخش از این قسمت، شامل 4 استدلال است که در ارتباط با طبقه بندی کردن، تطابق دادن و مرتب سازی عناصر اند. هر بخش از استدلال تحلیلی شامل 22 الی 24 سوال است. هر استدلال با بیان یک فرضیه شروع می شود، مثلا ( 5 نفر هستند که ممکن است در ملاقات امروز بعد از ظهر حضور پیدا کنند).

سپس یکسری شرایط در ارتباط با رابطه میان این افراد بیان می شود. برای مثال ( اگر خانوم زهرا حاضر باشد، پس فرانک غایب خواهد بود، اگر آقای مسعود حاضر باشد، پس محسن هم حضور خواهد داشت).

در پایان از شرکت کنندگان خواسته می شود که از بیانیه های داده شده، نتیجه گیری کنند، برای مثال ( ماکسیموم تعداد نفراتی که می توانند در این ملاقات حاضر باشند، چند نفر خواهد بود؟). آنچه که استدلال ها را دشوار می کند این است که تنها یک قانون صحیح میان تمام عناصر استدلال وجود نخواهد داشت، بلکه داوطلب در توانایی آنالیز کردن طیفی از احتمالاتی که در یکسری قوانین قرار گرفته است، آزموده می شود.

سوالات اغلب قوانینی اضافه می کنند و یا قوانین جاری را تغییر می دهند که نیازمند چیدمان مجدد و سریع اطلاعات درنظر گرفته شده است. داوطلبین آزمون LSAT، بخش استدلال تحلیلی در آزمون را سخت ترین قسمت می دانند، اما از طرف دیگر، با تمرین بسیار می توانید شاهد بیشترین بهبود در پاسخ به سوالات این بخش باشید.

 • بخش متغیر بدون امتیاز:

آزمون LSAT امروزه شامل یک بخش آزمایشی است که سرویس های حقوقی به آن “بخش متغیر” می گویند. این قسمت برای آزمایش سوالات جدید است که بتوان از آنها در آزمون های بعد استفاده کرد. عملکرد شرکت کنندگان در این بخش بعنوان بخشی از امتیاز پایانی گزارش داده نمی شود. از آنجا که آگاه بودن داوطلبین از این بخش میتواند روی داده ها تاثیر بگذارد، هرگز به شرکت کنندگان نخواهند گفت که کدام بخش آزمایشی می باشد. در گذشته این بخش، اولین قسمت از 3 قسمت هر آزمون بود. اما از زمان برگزاری آزمون LSAT در اکتبر 2011، بخش آزمایشی می تواند بعد از قسمت اول آزمون باشد. معمولا این بخش سخت تر از قسمت هایی است که امتیازدهی می شوند و LSAC هرگز بیان نخواهد کرد که بخش آزمایشی در کدام قسمت قرار داشته است و یا در کدام قسمت ممکن است ظاهر شود.

 • نمونه نوشته (Sample Writing):

این قسمت در آخرین بخش آزمون قرار دارد. در این قسمت از داوطلبین درخواست می شود که تصمیم گیری کنند، یعنی به آنها مسئله ای داده می شود و خواسته می شود که از میان دو شاخص ارائه شده، یکی را انتخاب کرده و تصمیم گیری کنند. سپس شرکت کنندگان باید یک مقاله بنویسند و در حمایت از یکی از دو شاخص استدلال کنند. تصمیم گیری در اینجا معمولا در رابطه با یک موضوع مشاجره ای نیست، بلکه راجعبه موضوعی پیش پا افتاده است که احتمالا متقاضیان تعصب فراوانی ندارند. با وجود اینکه پاسخ صحیح و اشتباه در این بخش وجود ندارد، اهمیت دارد که متقاضیان استدلال کافی را برای جایگاه خود و یا جایگاه مقابل ارائه دهند.

انجمن LSAC هرگز این بخش را امتیازدهی نمی کند. در عوض بصورت دیجیتالی از آن تصویر برداری شده و به همراه امتیاز آزمون LSAT به دفاتر پذیرش ارسال می گردند. از میان کیفیت دست خط و عکس دیجیتال، برخی از دفاتر پذیرش، خوانا بودن و یا مفید بودن نمونه نوشته (writing sample) را بسیار ناچیز می دانند.

آزمون حقوق LSAT

همینطور اکثر مدارس ارائه یک نوع بیانیه شخصی (personal statement) را کاملا ضروری می دانند. این عوامل بعضی وقت ها باعث می شود که هیئت مدیره های پذیرش، نمونه نوشته را نادیده بگیرند. اما طبق آمار گرفته شده توسط LSAC در سال 2006 میلادی، تنها 6.8% از 157 مدرسه بیان کردند که هرگز از نمونه نوشته برای ارزیابی درخواست استفاده نمی کنند. در مقایسه 9.9% از مدارس اعلام کردند که آنها همیشه از sample استفاده می کنند، 25.3% گزارش دادند که مکرر از نمونه استفاده می کنند. 32.7% گزارش دادند که بعضی اوقات از آن استفاده می کنند و 25.3% اعلام کردند که به ندرت sample را برای ارزیابی در نظر می گیرند.

منابع آموزشی و آمادگی برای آزمون LSAT:

انجمن LSAC پیشنهاد می دهد که خود را بصورت حرفه ای برای این آزمون آماده کنید، زیرا امتیازات این آزمون در پذیرش مدارس حقوق بسیار موثر است. میتوان گفت که ساختار آزمون و نوع سوالاتی که پرسیده می شود، به طور پیوسته هرسال یکسان است. این باعث شده است که دانشجویان بتوانند نوع سوالاتی که مکرر در آزمون مطرح می شوند را بیشتر تمرین کنند.

حداقل کاری که داوطلبین می توانند انجام دهند، بررسی نمونه سوالات رسمی LSAT است که PrepTests نام دارد، زیرا این کار باعث آشنایی بیشتر با سوالات آزمون می شود. انجمن LSAC یک آزمون رایگان را هم فراهم کرده است که می توانید با کلیک بر روی این قسمت، به صفحه دانلود منتقل شوید.

برای نتیجه گیری بهتر، LSAC توصیه می کند که هنگام تمرین کردن، آزمون را در محدودیت زمانی که دارد امتحان دهید تا بتوانید سپس روی نقاط ضعف خود بیشتر کار کنید. دقت داشته باشید که برای تمرین، تنها سوالات آزمون هایی که پس از June 1991 برگزار شدند، مدرن درنظر گرفته می شوند، زیرا آزمون های LSAT پس از این تاریخ بسیار تغییر کردند. اولین آزمون LSAT که برای تمرین داوطلبین منتشر شد با نام PrepTest 1 است و آخرین آزمون منتشر شده PrepTest 71 در دسامبر 2013 است. یکسری از PrepTest ها نیز هستند که قبلا در دسترس بودند که دیگر منتشر نمی شوند، مثل تست های شماره (1،6،8،17،39،40)، اگر چه می توانید از بعضی از شرکت هایی که سوالات را منتشر می کنند، این آزمون ها را نیز دریافت کنید. البته این آزمون ها را معمولا به دانشجویان دوره های خود این مراکز ارائه می دهند و به همین شرط هم مجوز ارائه سوالات از LSAC به آنها داده شده است. جالب است بدانید که چند سالی هم بصورت دیجیتال، شرکت ها PDF های این آزمون را ارائه می دادند، اما LSAC با تغییر دادن policy خود در سال 2016، فروش PrepTest ها را به صورت PDF متوقف کرد.

امتیازبندی آزمون LSAC:

LSAC یک آزمون استاندارد است که نمره بنده آن بین 120 تا 180 می باشد. شرکت کنندگان می توانند تا 6 روز پس از آزمون، انتشار امتیازات خود را کنسل کنند، که در این حالت انجمن LSAC به مدارس حقوق گزارش خواهد داد که داوطلب در آزمون ثبت نام کرده و آزمون برای او برگزار شده است، اما گزارشی از نمرات منتشر نخواهد شد.

آزمون حقوق LSAT

شرکت کنندگان معمولا نتایج آزمون را از طریق ایمیل بین 3 تا 4 هفته پس از آزمون، دریافت می کنند. همینطور شرکت کنندگان حق اعتراض به نتیجه آزمون خود را نیز خواهند داشت.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب با آزمون حقوق LSAT آشنا شده باشید و توانسته باشیم که به بسیاری از سوال های شما پاسخ دهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.