آزمون زبان آلمانی TestDaF چیست؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل آزمون زبان آلمانی TestDaF که برای سنجش سطح زبان المانی افرادی که زبان اول آن ها آلمانی نیست، می پردازد. همچنین هزینه شرکت در این آزمون، ساختار و فرمت امتحان تست داف و مراکز برگزاری آن را بررسی می کنیم، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آزمون زبان آلمانی TestDaF

مقدمه ای درباره آزمون TestDaF:

این آزمون که مخفف Test Deutsch als Fremdsprache که به معنای آزمون آلمانی به عنوان زبان خارجی می باشد، یک آزمون استاندارد سازی شده برای سنجش سطح زبان آلمانی غیر آلمانی زبان ها است. این آزمون مناسب متقاضیانی می باشد که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند و یا دانشمندان و اساتیدی که مایل ان در دانشگاه های آلمان فعالیت کنند. 

برگزاری این آزمون توسط مرکز TestDaF-institut صورت می گیرد.

برگزاری آزمون تست داف در بیش از 95 کشور انجام می گردد و شامل تست های شنیداری (Listening comprehension)، درک مطلب (Reading comprehension)، نوشتار (Writing) و صحبت کردن (Speaking) می باشد. این آزمون مورد تایید دانشگاه های آلمان برای سنجش سطح زبان آلمانی متقاضیان می باشد. نمرات این آزمون در 3 سطح ارائه می گردد که بین TDN 3 الی 5 می باشد و معادل سطح بندی اروپا B2 تا C1 است. مدرک زبان تست داف زمان انقضا ندارد و تا سال ها بعد، معتبر می باشد. برای اینکه بتوانید در این آزمون موفق شوید، شرکت در دوره تدریس خصوصی زبان آلمانی را به شما توصیه می کنیم.

این آزمون مناسب چه کسانی می باشد؟

متقاضیان شماره 1 این آزمون، دانشجویانی هستند که مدرک تحصیلی خود را در کشور بومی خود دریافت کرده، اما مایل اند به قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام کنند. طبق قوانین آموزش عالی این کشور، تمام متقاضیان باید مدرکی برای نشان دادن سطح زبان آلمانی خود ارائه دهند، به همین سبب آزمون TestDaF مناسب می باشد.

همچنین این آزمون برای افراد دیگر نیز بسیار پرکاربرد است:

 • دانشجویانی که مایل اند سطح زبان آلمانی خود را در کشور خود اثبات کنند.
 • افرادی که در آلمان تحصیل کرده اند و مایل اند سطح زبان المانی خود را اثبات کنند.
 • محققینی که به دانشگاه های آلمان مراجعه می کنند و مایل اند سطح زبان آلمانی خود را ارزیابی کنند.
 • افرادی که برای اشتغال نیاز به اثبات سطح زبان آلمانی دارند.
امتحان آلمانی TestDaF

آزمون تست داف برای افرادی که سطح زبان آلمانی آن ها پیشرفته و متوسط است، مناسب می باشد. زیرا آزمون های TestDaF همگی در یک سطح می باشند و سوال های تمامی آزمون دهندگان یکی است.

ساختار و فرمت آزمون TestDaF چگونه است؟

کلیه موضوعات و بخش های آزمون در ارتباط با موضوعات آکادمیک و دانشگاهی می باشد و برای دانشجویان رشته های مختلف دانشگاهی و دانش آموزان مناسب می باشد. آزمون از 4 بخش تشکیل شده است و مدت زمان کل آزمون 3 ساعت و 10 دقیقه بدون درنظر گرفتن زمان های استراحت می باشد. همچنین تست بخش مکالمه با استفاده از کامپیوتر صورت می گیرد.

بخش درک مطلب (Reading Comprehension):

شامل 3 متن و 30 سوال است و مدت زمان آن 60 دقیقه می باشد. در این قسمت از آزمون دهندگان انتظار می رود تا توانایی درک متون دانشگاهی را داشته باشند. 3 متن موجود در این قسمت دارای سطح سختی متفاوتی از یکدیگر هستند. متن ها از روزنامه ها، مجله ها، مقالات و ژورنال های علمی گرفته می شوند.

بخش شنیداری (Listening Comprehension):

این قسمت شامل 3 فایل صوتی می باشد که برای شرکت کنندگان در جلسه آزمون پخش می گردد. تعداد سوال کل در این بخش 25 تا است و زمان کل این قسمت حدود 40 دقیقه می باشد. انتظار می رود که آزمون دهندگان بتوانند صحبت هایی که در ارتباط با تحصیلات عالی است را متوجه شوند. 3 فایل صوتی که پخش می گردد، از نظر سطح سختی از یکدیگر متفاوت هستند. 

در این بخش یک مکالمه درباره زندگی عادی دانشگاهی پخش می گردد. همچنین یک مصاحبه رادیویی بین 3 الی 4 صحبت کننده و یک سخنرانی کوتاه یا مصاحبه با یک فرد متخصص جزء بخش لیسنینگ می باشد.

بخش نوشتار (Written Production):

در این قسمت آزمون دهندگان یک سوال را در ارتباط با یک موضوع به خصوص، پاسخ می دهند که مدت زمان انجام آن 60 دقیقه می باشد. نیاز است که شرکت کنندگان به توصیف داده های آماری که به شکل نمودار خطی یا جدول ارائه می گردد، در ابتدای نوشته خود بپردازند. سپس دیدگاه خود را نسبت به سوالی به خصوص که در ارتباط با نمودار های ارائه شده نیز می باشد، بیان کنند.

بخش شفاهی (Oral Production):

در این قسمت آزمون دهندگان به 7 سوال پاسخ می دهند که از نظر سختی در سطوح مختلف می باشند و مدت زمان آن حدود 30 دقیقه است. انتظار می رود که شرکت کنندگان بتوانند به زبان آلمانی در ارتباط با وضعیت های مختلف دانشگاهی صحبت کنند. موضوعات در ارتباط با صحبت کردن به هم دانشجویی ها، توصیف یک نمودار تصویری در طی یک بحث، بیان دیدگاه شخصی درباره یک موضوع و یا فرضیه سازی می باشد.

نمرات و امتیاز های آزمون آلمانی TestDaF:

امتیازدهی به آزمون دهندگان به شکل “قبولی” یا “مردودی” نیست و نتایج عملکرد شرکت کنندگان در 3 سطح مشخص می گردد.

 • TestDaF-Niveaustufe 3 (TDN 3)
 • TestDaF-Niveaustufe 4 (TDN 4)
 • TestDaF-Niveaustufe 5 (TDN 5)
نمرات آزمون TestDaF

اگر که آزمون دهندگان نتوانند خود را به پایین ترین سطح برسانند، عبارت “unter TDN 3” که به معنای ” کمتر از TDN3″ است بر روی مدرک آن ها نوشته می شود. همانطور که اشاره کردیم، این آزمون از 4 بخش تشکیل شده است و هر بخش به طور مجزا امتیازدهی می شود. همچنین، ریز نمرات آزمون دهندگان نیز در مدرک خود، قابل مشاهده می باشد.

برخی از دانشگاه ها از متقاضیان انتظار دارند که نمره به خصوصی در تمام بخش های آزمون کسب کنند که این مسئله نیز بستگی به دوره آموزشی که داوطلبین مایل اند در آن شرکت کنند دارد. اما برخی دیگر از مراکز آموزشی، نمره کل آزمون دهندگان را در نظر می گیرند. اگر که آزمون دهندگان نتوانند نمره لازم را در آزمون TestDaF کسب کنند، می توانند مجددا در این آزمون شرکت کنند.

مدرک آزمون آلمانی TestDaF:

پس از گذشت 6 هفته از زمان برگزاری آزمون، مدرک تست داف به دست آزمون دهندگان خواهد رسید. این مدرک تمام نمرات آزمون دهنده را نشان می دهد. همچنین توصیف جزئیات هر سطح را می توانید در پشت مدرک خود مشاهده کنید. اگر که عملکر آزمون دهندگان ضعیف باشد، عبارت “unter TDN 3” بر روی مدرک آن ها نوشته می شود که به معنای ” کمتر از سطح TDN3″ است. مدرک زبان تست داف به شکل نامحدود معتبر می باشد.

مدرک TestDaF

مدرک TestDaF برای ثبت نام در دانشگاه ها:

به طور کلی می توان گفت که دانش متقاضیان برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های آلمان، نیاز است تا در همه بخش های آزمون، سطح TDN4 را کسب کنند. اما از آنجا که هر دانشگاه در آلمان قوانین پذیرش خود را دارد، بستگی به آن مرکز دارد که آیا افرادی که از سطح TDN4 پایین تر هستند را پذیرش کنند یا خیر که این مسئله می تواند به عواملی همچون مدت دوره آموزشی، موضوع دوره آموزشی و نوع مدرکی که ارائه خواهد شد باشد.

اگر که متقاضیان بتوانند نمره TDN5 را کسب کنند، این نشان دهنده این است که آن ها دانش بسیار خوبی از زبان آلمانی دارند که بیش از حد مورد نیاز برای ابتدای دوره آموزشی آن ها است.

مراکز برگزاری آزمون TestDaF:

حدود 450 مرکز در بیش از 95 کشور این آزمون را حدود 6 بار در سال برگزار می کنند. مراکزی که توسط سازمان TestDaF-institut به طور رسمی تایید شده اند، معمولا در دانشگاه های آلمان یا دانشگاه های خارج از آلمان و مراکز آموزش عالی دیگر مثل DAAD editorial offices، Goethe-institut قرار دارند. همچنین این مراکز را می توان در دبیرستان های بزرگسالان (Volkshochschule) و مدارس زبان کشور آلمان پیدا کرد.

مراکز برگزاری آزمون تست داف وظایف زیر را برعهده دارند:

 • ارائه مشاوره و ثبت نام علاقه مندان در این آزمون
 • آمادگی و اجرای سازمانی آزمون
 • برگزاری دوره های آموزش TestDaF
 • صدور مدرک زبان آلمانی
 • انجام تبلیغات برای شرکت در این آزمون
ساختار آزمون آلمانی TestDaF

آمادگی برای شرکت در امتحان TestDaF:

دوره های آموزشی بسیاری برای آمادگی شرکت در آزمون تست داف در آلمان و کشور های مختلف وجود دارد. این دوره ها توسط مراکز رسمی این آزمون و موسسات زبان ارائه می گردد. در وبسایت TestDaF راهنمایی های زیادی برای متقاضیان وجود دارد. همچنین نمونه سوالات را هم می توانید از آنجا دانلود کنید. در برخی مواقع نیاز است که سوالات این آزمون تست شود، و این امکان وجود دارد که علاقه مندان بتوانند در این آزمون های آزمایشی شرکت کنند تا با فرمت آزمون و شرایط جلسه رسمی آشنا شوند.

همچنین قبل از ثبت نام در آزمون اصلی، علاقه مندان می توانند که در آزمون تعیین سطح TestDaF شرکت کنند، تا بتوانند سطح زبان خود را ارزیابی کنند تا بهتر تصمیم گیری کنند که آیا زمان مناسبی برای ثبت نام است یا خیر.

هزینه آزمون TestDaF چقدر است؟

 هزینه این آزمون بسیار متفاوت در کشور های مختلف می باشد. در اروپا برای شرکت در این آزمون نیاز است که متقاضیان 175 یورو بپردازند.

مزایا و معایب آزمون TestDaF چیست؟

مرکز تست داف بیان کرده است که مزایای زیادی در شرکت در این آزمون وجود دارد:

 • تمام دانشگاه های آلمان این مدرک را معتبر می دانند.
 • این آزمون به ارزیابی مهارت های زبان که پیش نیاز تحصیل در آلمان است می پردازد. محتوا و سوالات این آزمون همگی دانشگاهی، علمی و مرتبط به موضوعات درسی هستند.
آزمون آلمانی تست داف

مرکز تست داف بیان کرده است که مزایای زیادی در شرکت در این آزمون وجود دارد:

 • تمام دانشگاه های آلمان این مدرک را معتبر می دانند.
 • این آزمون به ارزیابی مهارت های زبان که پیش نیاز تحصیل در آلمان است می پردازد. محتوا و سوالات این آزمون همگی دانشگاهی، علمی و مرتبط به موضوعات درسی هستند.
 • هر 4 مهارت اصلی زبان به طور مجزا بررسی شده و ریز نمرات هر کدام از آن ها در مدرک تست داف قابل مشاهده است. این باعث می شود که آزمون دهندگان هر چه بهتر به ضعف ها و نقاط قوت خود پی ببرند.
 • آزمون دهندگان می توانند در کشور خود امتحان دهند و مدرک آزمون برای آن ها ارسال می گردد. این باعث می شود تا در هزینه و وقت متقاضیان صرفه جویی شود تا آن ها بتوانند تمام مدارک مورد نیاز برای درخواست دانشگاه خود را قبل از سفر به آلمان آماده کنند.
 • آزمون دهندگان با مراجعه به وبسایت TestDaF می توانند نمونه سوالات این آزمون را تمرین کنند.
 • مراکز بسیاری در سراسر دنیا برای شرکت در این آزمون وجود دارند. همچنین متقاضیان می توانند با مراجعه به کنسولگری آلمان در کشور خود، از مطالب بیشتری درباره این آزمون مطلع شوند.
 • مدرک این آزمون به طور نامحدود معتبر می باشد.
 • آزمون دهندگان می توانند در صورت نارضایتی از امتیاز خود، مجددا در این آزمون شرکت کنند.

اما معایبی نیز در ارتباط با آزمون TestDaF وجود دارد:

 • نتایج آزمون در حدود 6 هفته پس از تاریخ برگزاری مشخص می گردد، اما در مقایسه با آزمون DSH، نتایج این آزمون خیلی سریعتر مشخص می گردد.
 • آزمون هندگان باید تمام بخش های این امتحان را به خوبی انجام دهند تا برای تحصیل در دانشگاه های آلمان بتوانند پذیرفته شوند، در حالیکه در آزمون DSH اگر نمره کل ازمون مناسب باشد، امکان پذیرش وجود دارد.
 • سنجش گرامر زبان آلمانی در TestDaF انجام نمی شود، در صورتی که در امتحان DSH انجام می گردد.
 • هزینه آزمون تست داف معمولا بیشتر از آزمون DSH است.
 • تست شفاهی یا کلامی این آزمون با استفاده از کامپیوتر انجام می گردد. این برای برخی از داوطلبین راحت نیست و ممکن است در عملکرد آن ها تاثیرگذار باشد.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب، درباره آزمون زبان آلمانی TestDaF مطالب خوبی را یادگرفته باشید و توانسته باشیم به سوال های شما پاسخ دهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.