ساختار آزمون آیلتس به چه شکل است؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل ساختار و فرمت آزمون آیلتس و بخش های مختلف IELTS آکادمیک و جنرال می پردازد که شامل 4 مهارت لیسنینگ (Listening)، ریدینگ (Reading)، رایتینگ (writing) و اسپیکینگ (Speaking) است تا کاملا با قسمت های مختلف ازمون ایلتس آشنا شوید. پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

ساختار آزمون آیلتس

مقدمه ای درباره آزمون آیلتس:

آزمون بین المللی آیلتس به سنجش سطح زبان انگلیسی در 4 مهارت اصلی زبان یعنی شنیدن، درک مطلب، نوشتن و صحبت کردن می پردازد. این آزمون دارای 2 نوع رایج است که معمولا داوطلبین یکی از این دو را طبق اهداف خود انتخاب می کنند و نام آن ها آیلتس جنرال (General IELTS) و آیلتس آکادمیک (Academic IELTS) است. مدت زمان کل آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه می باشد.

اگر که مایل هستید نمره مورد نظر خود را در مدت زمان کوتاهی دریافت کنید، کلاس آیلتس دایلو را پیشنهاد می دهیم. امتحان مهارت های شنیداری (Listening) و مکالمه (Speaking) برای کلیه شرکت کنندگان در آزمون آیلتس یکسان است، اما بخش های درک مطلب (Reading) و نوشتار (Writing) در آزمون های آکادمیک و جنرال متفاوت است. به این شکل که در ساختار و موضوع این دو مهارت، تفاوت هایی وجود دارد.

از نظر برگزاری نیز، تست 3 مهارت شنیداری، درک مطلب و نوشتار در یک روز انجام می شود، بدون اینکه زمان استراحتی بین این تست ها درنظر گرفته شود. اما تست مهارت مکالمه یا پس از چند ساعت استراحت در همان روز برگزار می شود و یا یک هفته قبل یا بعد از ازمون کتبی انجام می گردد. این مسئله توسط مرکز برگزاری آزمون (Test Center) مشخص می گردد.

برای دانلود فایل PDF بروشور راهنمای آزمون آیلتس به زبان انگلیسی بر روی آن کلیک کنید.

ساختار لیسنینگ (Listening) آیلتس چگونه است؟

اولین مهارتی که مورد سنجش قرار می گیرد مهارت شنیداری یا لیسنینگ است که به مدت 30 دقیقه زمان می برد (اگرچه در پایان نیز 10 دقیقه زمان برای تکمیل پاسخ نامه اختصاص داده می شود). در این تست، شرکت کنندگان به 4 فایل صوتی که از قبل ضبط و آماده گردیده، گوش می دهند که توسط افراد بومی (native) صحبت می شود. هدف اصلی سوال های این مهارت، ارزیابی توانایی درک دیدگاه های اصلی، نگرش و اهداف سخنوران و همچنین درک جزئیات و توانایی دنبال کردن مطالب است.

ساختار و فرمت آزمون آیلتس

شرکت کنندگان در روز آزمون با لهجه های بومی و تن صدا های گوناگون گوش خواهند داد و هر قسمت از این آزمون تنها یکبار پخش می شود.

در زیر به محتوای قسمت های مختلف امتحان لیسنینگ آزمون آیلتس می پردازیم:

  • قسمت اول: شامل یک مکالمه بین دو نفر (conversation) در محیطی اجتماعی می باشد.
  • قسمت دوم: یک سخنرانی (monologue) در ارتباط با موضوعی اجتماعی می باشد، مثل صحبتی درباره امکانات محلی یک شهری.
  • قسمت سوم: در این قسمت یک مکالمه بین افراد مختلفی در ارتباط با مسائل آموزشی یا پرورشی می باشد. برای مثال یک تور دانشگاهی که در طی آن دانشجویی درباره یک تکلیف با اساتید یا دانشجویان دیگر صحبت می کند.
  • قسمت چهارم: یک سخنرانی در ارتباط با موضوعی دانشگاهی (آکادمیک). برای مثال سخنرانی یک استاد در دانشگاه.

ساختار ریدینگ (Reading) آیلتس چگونه است؟

ریدینگ آکادمیک (Academic Reading)

مدت زمان بخش درک مطلب در آیلتس آکادمیک 60 دقیقه است و شرکت کنندگان به 40 سوال پاسخ می دهند. برای ارزیابی قسمت های گسترده ای از مهارت درک مطلب، انواع سوال های مختلفی برای امتحان ریدینگ طراحی می شود. برای مثال سوالات به سنجش توانایی آزمون دهندگان در درک موضوع اصلی، ایده های اصلی و جزئیات می پردازد.

همچنین از شرکت کنندگان انتظار می رود که بتوانند به سرعت قسمت های مرتبط متون را پیدا کنند و استدلال های منطقی را متوجه شده و دیدگاه، نگرش و اهداف نویسنده را خوب درک کنند.

در امتحان ریدینگ آکادمیک، به آزمون دهندگان 3 متن که هرکدام حدود 800 کلمه است ارائه می گردد که در ارتباط با موضوعات دانشگاهی و علمی گوناگون می باشد. جالب این است که بدانید، متن ها همگی واقعی هستند به این معنا که از کتاب ها، ژورنال ها، مجله ها و روزنامه ها استخراج شده اند. با وجود اینکه متن ها برای ارائه به داوطلبین غیر متخصص انتخاب می شوند، اما آن ها مناسب برای افرادی است که می خواهند تازه به دانشگاه بروند، تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهند و یا در حرفه ای تخصصی در کشوری انگلیسی زبان مشغول شوند.

ریدینگ جنرال (General Reading)

طول بخش درک مطلب در آیلتس جنرال 60 دقیقه است و آزمون دهندگان به 40 سوال پاسخ خواهند داد. سوال های این بخش به بررسی سطح شرکت کنندگان در درک موضوع و ایده های اصلی، جزئیات و پیدا کردن بخش های مرتبط در متن ها، درک کردن استدلال ها و فهمیدن نگرش و اهداف نویسنده می پردازند. در امتحان ریدینگ آیلتس جنرال، شرکت کنندگان به خواندن متونی که از کتاب ها، مجله ها، روزنامه ها، تبلیغ ها، کتابچه های شرکتی و دستور العمل ها استخراج شده اند می پردازند. این ها مطالبی هستند که احتمال رو به رو شدن شما با آن ها در زندگی روزمره بسیار بالا می باشد.

ساختار رایتینگ (Writing) آیلتس چگونه است؟

رایتینگ آکادمیک (Academic Writing)

مدت زمان این بخش در آیلتس آکادمیک 60 دقیقه می باشد که شامل 2 قسمت می شود. موضوعات سوال ها به شکلی است که برای دانشجویان کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا متخصصینی که در پی شروع اشتغال خود در کشوری انگلیسی زبان هستند، مرتبط و آشنا است.

قسمت اول (Task 1): در این بخش به شرکت کنندگان یک نمودار خطی، جدول یا نمودار تصویری (diagram) ارائه می گردد و از آن ها خواسته می شود که نمودار ها را توصیف کرده یا به خلاصه نویسی و توضیح بخش های مختلف “به زبان خود” بپردازند.

ممکن است که از آزمون دهندگان پرسیده شود که به توصیف داده ها، توصیف مراحل یک چرخه، چگونگی عملکرد چیزی یا به توصیف اشیاء یا وقایع بپردازند.

قسمت دوم (Task 2): در این قسمت از آزمون دهندگان خواسته می شود که مقاله ای را در ارتباط با یک دیدگاه نظر، بحث یا مشکل بنویسند. نوشته در هر دو قسمت باید به صورت کاملا رسمی (formal) باشد.

رایتینگ جنرال (General Writing)

طول مدت زمان بخش نوشتار در آیلتس جنرال نیز 60 دقیقه است و شامل دو قسمت است که در ارتباط با موضوعات عمومی می باشند.

قسمت اول (Task 1): در این قسمت برای آزمون دهندگان یک وضعیتی تعریف می شود و از آن ها خواسته می شود تا نامه ای بنویسند و در آن درخواست اطلاعات کنند و یا به توضیح وضعیت اشاره شده بپردازند. سبک نوشتار در این نامه می تواند به صورت شخصی، نیمه رسمی و یا رسمی باشد.

قسمت دوم (Task 2): در این بخش از شرکت کنندگان خواسته می شود تا در ارتباط با یک دیدگاه، بحث یا مشکلی، یک مقاله بنویسند. دقت کنید که سبک نوشتن در این مقاله می تواند شخصی تر نسبت به مقاله نویسی در بخش Task 2 در رایتینگ آکادمیک باشد.

ساختار اسپیکینگ (Speaking) آیلتس چگونه است؟

امتحان مکالمه که اشاره کردیم معمولا هم زمان با آزمون کتبی برگزار نمی شود، بین 11 الی 14 دقیقه زمان می برد. این امتحان به ارزیابی کیفیت استفاده آزمون دهندگان از انگلیسی محاوره ای وگفتاری می پردازد و هر جلسه ازمون اسپیکینگ توسط ممتحن جلسه ضبط می گردد. در طی آزمون، ممتحنین سعی می کنند که سطح واقعی مکالمه شرکت کنندگان را بسنجند تا از بیان مطالب حفظی توسط آزمون دهندگان جلوگیری شود.

قسمت اول (Part 1): ممتحن سوال هایی عمومی و شخصی از شرکت کننده در ارتباط با خود او و طیفی از موضوعاتی آشنا می پرسد (مثل خانه، درس، خانواده، کار و علاقه مندی ها). این قسمت بین 4 الی 5 دقیقه زمان می برد.

قسمت دوم (Part 2): در این بخش ممتحن تکه کاغذی را که به آن (Topic Card) یا (Cue Card) نیز می گویند، به آزمون دهنده می دهد و از او می خواهد تا درباره موضوع نوشته شده بر روی کارت صحبت کند. آزمون دهندگان در این بخش 1 دقیقه زمان برای آماده کردن پاسخ خود دارند و سپس باید حداکثر 2 دقیقه درباره آن صحبت کنند. در پایان ممتحن نیز 1 الی 2 سوال در ارتباط با موضوع صحبت شده می پرسد و این بخش به پایان می رسد.

قسمت سوم (Part 3): ممتحن جلسه مکالمه در این قسمت سوال هایی از آزمون دهندگان می پرسد که مرتبط با موضوع قسمت قبل (Part 2) است. پرسش این سوال ها توسط ممتحنین فرصت مناسبی را برای آزمون دهندگان فراهم می کند تا بتوانند درباره ایده های انتزاعی و مسائل بیشتری بحث کنند. بخش سوم بین 4 الی 5 دقیقه زمان می برد.

بخش های مختلف امتحان آیلتس

امیدواریم که با مطالعه این مطلب به طور کامل با ساختار/ فرمت آزمون بین المللی زبان IELTS آشنا شده باشید. برای کسب بهترین نتیجه در این آزمون، می توانید در کلاس های آیلتس موسسه زبان دایلو شرکت کنید تا به بهترین شکل با برنامه ریزی، برای کسب نمره مورد نظر در این آزمون موفق شوید.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.