یادگیری زبان انگلیسی با تماشای فیلم:

موسسه زبان دایلو در اینجا به نکات یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم های سینمایی، انیمیشن و… می پردازد و نحوه صحیح آموزش زبان انگلیسی با استفاده از فیلم را برای شما بیان می کند. همچنین به برخی از فیلم های محبوب برای یادگیری انگلیسی نیز اشاره خواهیم کرد، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آموزش و یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

هنگامی که شما به یادگیری زبان انگلیسی با تماشای فیلم می پردازید، سفری هیجان انگیز را برای خود شروع کرده اید. شما کلمات جدیدی را از دزدان دریایی فرا می گیرید و به کمک ماهی های انیمیشنی تلفظ کلمات را تمرین می کنید. شما عاشق زبان می شوید، در حالیکه نقش های فیلم عاشق همدیگر می شوند. پس روشی جالب تر برای یادگیری زبان است، درسته؟

در اینجا می خواهیم که به استفاده از فیلم های معروف برای یادگیری زبان انگلیسی اشاره کنیم. همچنین موسسه زبان دایلو به شما توصیه هایی در ارتباط با یادگیری کلمات و عبارت های جدید در حین تماشای فیلم می کند. از تکرار عبارت ها گرفته تا تماشا کردن با استفاده و یا بدون استفاده از زیر نویس. اما اطمینان حاصل می کنیم که در عین حال از تماشای فیلم نیز لذت ببرید. همچنین برای تقویت مکالمه خود، کلاس مکالمه زبان انگلیسی دایلو را توصیه می کنیم.

چرا تماشای فیلم در یادگیری زبان انگلیسی موثر است؟

شاید هنوز برای شما جای سوال است که آیا واقعا می توانید با تماشای فیلم، انگلیسی را در حد عالی یاد بگیرید. گذشته از این حرف ها، تماشای فیلم یک نوع سرگرمی است، پس چطور می شود چیز های زیادی را یاد گرفت، در حالیکه سرگرم تماشای فیلم هستید؟. مهمتر از همه اینکه چرا اصلا به یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از فیلم به جای کتاب های درسی بپردازید؟!. ما به شما 3 دلیل را ارائه می دهیم که چرا این روش موثر است و چرا توصیه می کنیم که به تماشای فیلم بپردازید.

چگونه با تماشای فیلم زبان انگلیسی یاد بگیریم؟
  1. شما زبان انگلیسی واقعی را یاد می گیرید، نه زبان انگلیسی کتابی!

اغلب زبان انگلیسی که زبان آموزان از طریق کتاب های آموزشی و یا کلاس های زبان یاد می گیرند، آنچه که مردم در خیابان به هم می گویند نیست. برای مثال در کلاس های انگلیسی مبتدی، ممکن است یاد گرفته باشید که چگونه بگویید “آب و هوای خوبی داریم” که مثلا می شود “nice weather we’re having” و یا به شکل شدیدی باران می آید که شاید خوانده باشید “It’s raining cats and dogs”. در حالیکه این عبارت ها از نظر گرامری و معنی کاملا صحیح هستند، در زندگی واقعی کمتر از آن ها استفاده می گردد.

در مقایسه، زبان انگلیسی که در فیلم ها استفاده می گردد کاملا طبیعی می باشد. همچنین بسیار نزدیک به آنچه که می شنوید وقتی که با افراد نیتیو انگلیسی زبان صحبت می کنید می باشد. این باعث می شود که بتوانید انگلیسی محاوره ای را در خود تقویت کنید.

  1. کلمات انگلیسی را در جای مناسب یاد می گیرید:

این یکی از جنبه های مهم یادگیری زبان با استفاده از فیلم است. بیایید تصور کنیم که مثلا شما دوست دارید فیلم های جنایی را تماشا کنید. پس از تماشای 10 الی 20 فیلم، شما شروع به یادگیری کلماتی می کنید که با موضوع و داستان جرم مرتبط هستند.

معمولا وقتی که زبان آموزان کلمات را به روش سنتی یاد می گیرند (در مدرسه)، آن ها چیز هایی مثل لیستی از کلمات را مطالعه می کنند. مناسب نبودن یادگیری کلمات با استفاده از یک لیست، شما یاد خواهید گرفت که معنی آن ها چیست، اما نمی دانید که در کجا و یا چگونه از آن ها نیاز است که استفاده کنید.

برای مثال فرض کنید که کلمه جدیدی مثل “کاراگاه” را یاد گرفته اید. با استفاده از دیکشنری خواهید فهمید که معنی این کلمه چیست، “فردی که جرمی را بررسی می کند”. اما اگر از آن استفاده نکنید، به راحتی آن را فراموش خواهید کرد. همچنین ایده ای به شما درباره اینکه در چه مکان هایی و چگونه بیشتر این کلمه استفاده می شود، نخواهد داد.

از طرف دیگر، اگر که شما کلمه “کارگاه” را با تماشای فیلم های جنایی یاد بگیرید، خواهید فهمید که کلمه “کاراگاه” می تواند معنی های متعددی داشته باشد.

اموزش انگلیسی با فیلم

برای مثال می تواند عنوان قبل از نام یک فرد باشد مثل (Detective Beckett) و یا شاید از نظر گرامری یک اسم باشد که به شغلی اشاره می کند مثل (he is a detective). شاید هم چیز هایی را بشنوید که باعث شود که دیدگاهی را نسبت به این کلمه شکل بدهید (You careless detectives).

به این روش، نه تنها یاد خواهید گرفته که معنی هر کلمه چیست، بلکه یاد خواهید گرفت که چگونه از آن ها استفاده می گردد.

  1. چگونگی تلفظ کلمات و عبارت ها را خواهید شنید:

در زبان انگلیسی می گویند تنها 7 درصد از ارتباطات از طریق کلمات صورت می گیرد، پس 93 در صد دیگر چطور؟ در پاسخ باید گفت که این مسئله مرتبط است با اینکه چگونه تلفظ می کنید. چیز هایی مثل زبان بدن (Body language)، ابراز ها (خنده، اخم)، تن صدا ( مثل وقتی که عصبانی هستید یا غمگین).

همانطور که شاید حدس زده باشید، چگونه گفتن برخی وقت ها مهمتر از چه چیزی گفتن است.

بیایید به یک مثال بپردازیم:

شاید یکی از عبارت هایی که می خواستید در زبان انگلیسی یاد بگیرید “I love you” بوده است. اما آیا به این فکر کرده اید که طبق آن حالتی که این عبارت را بیان می کنید، می تواند خیلی متفاوت باشد؟.

  • ممکن است که عبارت “I love you” را در پس از اینکه دو نفر (به خصوص افرادی که عاشق هم هستند) با هم دیگر دعوا کرده اند بشنوید. شاید یکی از افراد دارد سعی می کند به دیگری بگوید که دوستش دارد، ولی چرا طرف دیگر حرف های او را باور نمی کند؟
  • شاید درفیلمی، یک نفر به مخاطب خود بگوید که “او را دوست دارد و نه فرد دیگری را، پس نگران نباش”.
  • احتمال دارد که بازیگری با صدای بسیا بلند بگوید I…LOVE…YOU، در حالیکه سعی می کنند همین منظور را نیز داشته باشند و یا بلعکس بسیار عصبانی باشند.

با تماشای بازیگران در فیلم ها، نه تنها خواهید توانست کلمات جدیدی را یاد بگیرید، بلکه یاد خواهید گرفت که چگونه آن ها را بیان کنید. شخصیت ها ممکن است، شاد، غمگین، سورپرایز شده یا عصبانی باشند، و شما به سرعت متوجه این مسئله خواهید شد.

یادگیری انگلیسی با فیلم

توصیه هایی برای یادگیری انگلیسی با تماشای فیلم:

یک فیلم خوب انتخاب کنید: این موضوع شاید واضح بنظر برسد، اما اگر فیلمی که می خواهید تماشا کنید کسل کننده باشد، حوصله شما سر خواهد رفت. و اگر شما سرگرم فیلم نشوید، نمی توانید بیشتر از 1.5 ساعت به فیلم توجه کنید!

برخی از افراد شاید سعی کرده اند که به تماشای هر نوع فیلمی مثل فیلم های قدیمی و کسل کننده، برای یادگیری زبان انگلیسی بپردازند. با وجود اینکه شاید از آن ها متنفر نشوید، اما تاثیر مثبتی بر روی یادگیری شما نخواهند داشت. پس به همین دلیل سعی کنید که فیلم های شاد که در آن ها مکالمه زیاد صورت می گیرد را انتخاب کنید. همچنین وبسایت های زیادی وجود دارند که در آن ها منتقدین و بررسی های زیادی درباره هزاران فیلم مختلف سینمایی وجود دارد.

این یک روش عالی است که بتوانید زبان انگلیسی را با فیلم هایی که به آن ها علاقه دارید و میدانید خوب هستند یاد بگیرید.

فیلمی را انتخاب کنید که با سطح فعلی زبان انگلیسی شما، هم سطح باشد: برای مثال، زبان آموزانی که سطح زبان آن ها در حد مبتدی است، توصیه می کنیم که یادگیری را با استفاده از تماشای کارتون های انیمیشنی آغاز کنند. دلیل اصلی این کار این است که زبان انگلیسی مورد استفاده در این فیلم ها بسیار دوستانه، زیبا و برای فهمیدن راحت است.

از طرف دیگر اگر سعی کنید فیلمی همانند “Romeo and Juliet” را تماشا کنید، ممکن است که خیلی سر در گم شوید. متوجه شدن انگلیسی شکسپیری ( انگلیسی چندین قرن گذشته) بر روی صفحه تلویزیون بسیار دشوار است، حتی برای زبان آموزان سطح پیشرفته.

از دیکشنری خود استفاده کنید: سعی کنید فیلم هایی را که دارای زیر نویس انگلیسی هستند تماشا کنید. سپس هنگامیکه کلمه ای را می شنوید که توجه شما را جلب می کند، به بررسی آن در دیکشنری بپردازید. به دلیل اینکه به خودتان زحمت داده اید تا متوجه معنی دقیق آن شوید، در نتیجه آن کلمه را به مدت زمان زیادی نیز به خاطر خواهید سپرد.

نکات یادگیری زبان با فیلم

عبارت های کوتاه را تکرار کنید: شاید بعضی وقت ها شما یک چیز جالب در یک فیلم بشنوید، برای مثال عبارت های کوتاه یا غیر رسمی مثل (hell, yeah) که به طور رایج در زبان انگلیسی استفاده می شود. اگر که صدای آن را دوست داشتید، به شما کمک خواهد کرد اگر که آن را تکرار کنید. پس از اینکه مدتی آن را بلند تکرار کنید، قادر خواهید بود که آن را به مدت زمان طولانی به یاد بسپارید و یک تمرین عالی و لذت بخش برای شما خواهد بود.

فیلم را به همراه زیر نویس و همچنین بدون زیر نویس تماشا کنید: این مسئله قابل درک است که می تواند دشوار باشد که فیلم زبان خارجه ای را بدون نگاه کردن به زیر نویس آن تماشا کنید. اما توصیه دایلو به شما این است که هنگامی که فیلمی را دفعه اول تماشا می کنید، زیر نویس آن را نیز فعال کنید. اما اگر فرصت کردید که دفعه بعد نیز این فیلم را مجددا تماشا کنید، از زیر نویس استفاده نکنید.

مکالمه انگلیسی با تماشای فیلم

در اینصورت شما با موضوع و اتفاقات داستان آشنا خواهید بود زیرا دفعه اول با نگاه کردن به زیر نویس، آن را تماشا کردید. همچنین این دفعه ممکن است که بخواهید برخی از کلماتی که قبلا در این فیلم شنیده اید را در دیکشنری بررسی کنید. همینطور ممکن است بخواهید که خودتان را ارزیابی کنید با بررسی اینکه چقدر می توانید بدون نگاه کردن به زیر نویس، فیلم را متوجه شوید.

سرعت پخش فیلم را تغییر دهید:

اگر که برخی مواقع متوجه صحبت هایی که در فیلم بیان می شوند نمی شوید، می توانید که سرعت پخش فیلم را کمتر کنید. پس اگر قسمت هایی از فیلم هستند که به دلایلی خوب کلمات را متوجه نمی شوید، می توانید با کاهش سرعت پخش، دوباره به حرف ها گوش دهید. این یکی از روش های بسیار خوب برای تقویت لیسنینگ شما می باشد.

اشکالی ندارد اگر کلمه هایی را متوجه نشدید، به ادامه صحبت ها توجه کنید: آخرین نکته ای که در این قسمت به آن اشاره می کنیم این است که به خاطر داشته باشید که درابتدا چه چیزی را بیان کردیم. تماشای فیلم باید سرگرم کننده باشد، پس اگر یک کلمه، عبارت یا کلی جمله را متوجه نشدید، اشکالی ندارد. به نگاه کردن به زیر نویس ادامه دهید و در حین یاد گرفتن باشید. احساس بدی از اینکه برخی مواقع متوجه نمی شوید، نداشته باشید. فیلمی که تماشا می کند نیاز است که شما را سرگرم کند.

آیا روش دیگری برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی می خواهید؟

این کاملا قابل درک است که با وجود اینکه یاد گیری زبان انگلیسی می تواند سرگرم کننده باشد، معایب کمی نیز وجود دارد. در اینجا به برخی از دشواری هایی که هنگام یادگیری زبان با استفاده از فیلم ممکن است با آن ها رو به رو شوید، اشاره می کنیم.

فیلم دارای زیر نویس نمی باشد: اگرچه امروزه این مسئله خیلی به ندرت پیش می آید، اما اگر فیلمی را بدون زیر نویس تماشا کنید، ممکن است کمی سخت باشد که بفمید چه اتفاقاتی دارد می افتد.

نیاز است که مدام فیلم را قطع و پخش کنید تا متوجه شوید: ممکن است که چندین بار طول بکشد تا آنچه که در فیلم بیان شده است را متوجه شوید. زیرا در برخی مواقع راحت است که جملات را متوجه شوید، اما در مواقع دیگر این کار دشوار است. برای مثال متوجه شدن جملات شخصیت هایی که نقش پروفسور را در فیلمی بازی می کنند، می تواند دشوار باشد. آن ها از کلمات سختی استفاده می کنند که ممکن است شما هرگز در گذشته آن ها را نشنیده باشید.

نیاز است که مدام کلمات را در دیکشنری بررسی کنید: برای هر کلمه ای که نمی دانید، نیاز است که بررسی آن در دیکشنری بپردازید. در حالیکه امروزه با بررسی کردن کلمات در تلفن های همراه هوشمند، سریعتر انجام می گیرید، می تواند بسیار رنجش آور باشد که فیلم را قطع کنید تا کلمه مورد نظر خود را بررسی کنید.

پس از تماشای فیلم، کلمات را فراموش می کنید: می تواند کمی دشوار باشد که حواستان به آن چه که یاد گرفته اید باشد.

آموزش انگلیسی با کارتون

زیرا یادداشت برداری نیازمند گذر زمان و انرژی است و شما دوست دارید که تجربه خوبی از تماشای فیلم داشته باشید، بدون اینکه نیاز باشد فیلم را هر دقیقه برای نوشتن یک کلمه قطع کنید!.

نمی دانید که آیا بعدا این کلمات را به یاد خواهید آورد: پس از یک هفته، یک ماه و یا حتی 3 ماه، ممکن است آنچه که یاد گرفته اید را فراموش کنید. همچنین به دلیل اینکه یادداشت نمی کنید، نمی توانید خودتان را بیازمایید.

اگر که به نظر شما انجام این کار های خیلی دشوار است و مایل هستید ویدیو های سرگرم کننده دیگری را تماشا کنید، می توانید از ویدیو کلیپ های کوتاه تر همراه با موسیقی و یا فیلم های تلویزیونی استفاده کنید.

فیلم های محبوب برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی:

فیلم در جستجوی نمو (Finding Nemo): این یک فیلم انیمیشنی انگلیسی می باشد که درباره ماهی به نام مارلین است که پسرش “نمو” را گم می کند. این فیلم یک انتخاب بسیار مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی می باشد. در طی جستجو، مارلین با ماهی دیگری به نام “دوری” آشنا می شود. آن ها با یکدیگر جستجوی خود را برای پیدا کردن نمو در اقیانوسی بزرگ آغاز می کنند. این یک فیلم عالی برای همه مخاطبین می باشد، یکی از بهترین فیلم های انیمیشنی.

فیلم های محبوب آموزش انگلیسی

فیلم نابودگر (The Terminator): این فیلم یک سریال درباره جنگ بین ماشین های هوش مصنوعی (AI) و انسان ها در زمان آینده می باشد. هنگامیکه انسان ها در حال پیروز شدن جنگ می شوند، این ماشین های AI، ماشین های نابودگر را به گذشته می فرستند. این فیلم یک فیلم علمی تخیلی جذاب است که در ژانر خود به خوبی شناخته شده است.

فیلم تایتانیک (Titanic): این فیلم معروف در تاریخ فیلم سازی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است و بر طبق داستانی واقعی می باشد. این فیلم به بیان داستان عاشقانه ای بین Rose DeWitt Bukater که دختر یک خانواده ثروتمند است و آقای Jack Dawson که هنرمند فقیری است که بصورت پنهانی وارد کشتی می شود می پردازد.

همچنین، بسیاری این فیلم را به دلیل آهنگ معروف Céline Dion (My Heart Will Go On)، دوست دارند که ممکن است آن را شنیده باشید که آهنگ کلاسیک و شاهکاری با پیچیدگی های فنی می باشد.

فیلم هری پاتر (Harry Potter): اگر که شما طرافدار و علاقه مند به شعبده بازی هستید، یادگیری زبان انگلیسی با تماشای مجموعه فیلم های هری پاتر انتخاب مناسبی است. این فیلم های محبوب انگلیسی، شما را با رمز و راز های “هاگ وارت” و دنیا جادوگری آشنا خواهند کرد که درباره جنگ بین جادوگران خوب و بد هستند. تمرکز داستان بر روی دو شخصیت هری پاتر و “Lord Voldemort” بدجنس می باشد.

فیلم جنگ ستارگان (Star Wars): این فیلم نیز یک فیلم حماسه ای دیگر می باشد، اما چیزی که درباره آن عجیب است این است که به ترتیب فیلم سازی صورت نگرفته است. به طور کلی داستان این فیلم درباره پایان جنگی میان دو تا از نیرو های متضاد جهان می باشد (the Jedi Order) و (the Sith Lords).

در فیلم های جنگ ستارگان، این مسئله فرض می شود که نیرویی وجود دارد که کل کائنات را در نظم نگه می دارد. از یک طرف نیرو های Jedi از این نیروی موجود در کائنات به منظور هم دردی و مهربانی استفاده می کنند، اما از طرف دیگر نیروی Sith از آن برای نفرت، عصبانیت، حسادت و دیگر احساسات منفی استفاده می کنند. در این جنگ هزار ساله بین دو طرف، شوالیه های Jedi و Sith ها با هم در 6 فیلم می جنگند. این فیلم نیز دارای مخاطبین زیادی می باشد و برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار مناسب است.

فیلم ارباب حلقه ها (The Lord of the Rings): این فیلم نیز یکی از فیلم های محبوب دیگر در ارتباط با موضوعات جادوگری می باشد که در سرزمین های خاورمیانه قرار گرفته است و 3 نوع نژاد اصلی در آن وجود دارد (کوتوله ها، انسان ها و الف ها).

این فیلم داستان توطئه فردی شرور به نام Sauron را دنبال می کند و برای مقابله با این شرور، گروه کوچکی از جنگجویان ماموریت خود را آغاز می کنند که حلقه ای را که قدرت Sauron را نگه می دارد، نابود کنند.

فیلم دزدان دریایی کارائیب (Pirates of the Caribbean): مجموعه ای از فیلم هایی درباره دزدان دریایی می باشد. در هر فیلم ماجراجویی های Jack Sparrow که کاپیتان کشتی خودش به نام Black Pearl می باشد نمایش داده می شود و در اولین فیلم کشتی او دزدیده شده و سعی می کند که آن را پیدا کند.

در فیلم های بعد، او به دنبال قلب کاپیتان Davy Jones می گردد زیرا به او بدهکار است. سر انجام به دنبال “فواره جوانی” می گردد که فواره ای جادویی است و هر فردی که از آن بنوشد می تواند برای همیشه جوان باقی بماند.

این ها بیشتر فیلم هایی هستند که هنگامیکه به سطوح متوسط یا پیشرفته زبان انگلیسی برسید، می توانید از آن ها برای تقویت زبان خود استفاده کنید. درک برخی از لهجه ها و عبارت های غیر رسمی می تواند برای زبان آموزان دشوار باشد.

در اینجا به 7 فیلم برای استفاده به منظور یادگیری زبان انگلیسی اشاره کرده ایم که شامل برخی از مشهور ترین فیلم ها می باشد و امیدواریم از تماشای آن ها لذت ببرید.

امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم که شما را به اینکه می توانید با تماشای فیلم نیز به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید، متقاعد کرده باشیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.