آزمون تافل کاغذی (TOEFL PBT):

موسسه زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل آزمون زبان انگلیسی تافل کاغذی بازنگری شده (Revised TOEFL PBT) که نوع جدید این آزمون است و توسط سازمان ETS برگزار می شود می پردازد. همچنین درباره هزینه و نحوه ثبت نام در آن نیز صحبت کرده ایم، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آزمون تافل کاغذی (TOEFL pbt)

آزمون تافل 2 نوع می باشد که یکی از آن ها از طریق اینترنت انجام می شود که به آن نوع (iBT) می گویند، و دیگری به صورت کاغذی می باشد که به آن (PBT) گفته می شود. حدود 98 درصد از آزمون دهندگان تافل، نوع اینترنتی این آزمون را امتحان می دهند که به صورتی اینترنتی می باشد و دسترسی به آن روز به روز بیشتر می شود.

بسیاری از دانشگاه ها این آزمون برای پذیرش قبول می کنند، زیرا به صورت دقیق سطح 4 مهارت اصلی زبان متقاضیان، یعنی مکالمه، نوشتار، شنیدار و درک مطلب (Speaking، Writing، Listening و Reading) را می سنجد. اما برای افرادی که دسترسی به آزمون اینترنتی (iBT) نداشته باشند، آزمون جدید بازنگری شده کاغذی (Revised Paper-based) هنوز برگزار می شود. برای کسب نمره مورد نظر خود در این آزمون می توانید در دوره های تدریس خصوصی تافل شرکت کنید.

اما توجه داشته باشید که این نوع آزمون تنها در مناطقی که امکان برگزاری نوع اینترنتی (iBT) وجود نداشته باشد، برگزار می گردد. در نوع تافل کاغذی جدید، سعی شده است که همخوانی آن با آزمون اینترنتی تافل بیشتر شود و از نوع کاغذی قدیمی این آزمون که در سال 2017 متوقف شد، فاصله بگیرد.

در این آزمون مهارت ها به همدیگر وابسته اند (Integrated). برای مثال نیاز است که آزمون دهندگان به سخنرانی گوش دهند و بعد مطلبی را بخوانند و سپس پاسخ خود را بنویسند. دلیل این کار این است که ارتباط دهی میان مهارت های زبان انگلیسی داوطلبین، باعث می شود تا توانایی مکاتبه کردن آن ها به زبان انگلیسی دقیق تر مشخص گردد. در این نوع آزمون تست مکالمه (Speaking) وجود ندارد، زیرا نیازمند وسایل صوتی و امکانات می باشد.

سازمان ETS تمام تلاش خود را می کند تا افرادی که در مناطق محروم (نبود اینترنت) زندگی می کنند هم بتوانند در آزمون تافل شرکت کنند. همچنین نمرات تافل در هر 2 نوع این آزمون به مدت 2 سال معتبر می باشد. در ادامه به بررسی قسمت های مختلف این آزمون (تعداد سوالات، محدودیت های زمانی، نمرات و… می پردازیم).

اموزش تافل پی بی تی

ساختار آزمون تافل پی بی تی (TOEFL PBT) چگونه است؟

این آزمون شامل 3 بخش (Reading, Listening, Writing) می باشد و حدود 3 ساعت زمان می برد. تمام مهارت ها در یک روز امتحان داده می شود.

 • مهارت درک مطلب (Reading): 42 سوال چند گزینه ای (multiple-choice) در 60 دقیقه.
 • مهارت شنیداری (Listening): 34 سوال چند گزینه ای (multiple-choice) در حدود 60 دقیقه.
 • مهارت نوشتار (Writing): از 2 بخش تشکیل شده است و زمان کل 50 دقیقه می باشد.

زمان در هرکدام از تست های بالا به صورت مجزا وقت گرفته می شود. همچنین 2 سوال بخش رایتینگ نیز به صورت جداگانه زمان درنظر گرفته می شود.

بخش درک مطلب (Reading Section):

هدف از این قسمت سنجش سطح درک مطلب آزمون دهندگان از متون آکادمیک دانشگاهی که به زبان انگلیسی نوشته شده، می باشد. متن ها از کتاب های در سطح دانشگاه استخراج شده اند و تغییر در محتوای آن به میزان خیلی کمی ایجاد می شود تا بتوان به خوبی فهمید که داوطلبین چقدر خوب می توانند مطالب کتاب های دانشگاهی را درک کنند.

همچنین نیاز نیست که آزمون دهندگان درباره موضوعات متون، دانش تخصصی داشته باشند، زیرا کلیه مطالب لازم برای پاسخ به سوالات ارائه می گردد. بخش درک مطلب دارای 3 متن می باشد و برای هر متن حدود 14 سوال درنظر گرفته شده است. می توان گفت که در کل 3 نوع سوال در این تست وجود دارد.

 • سوال های چند گزینه ای که از میان 4 گزینه ارائه شده، 1 گزینه صحیح می باشد.
 • سوال های چند گزینه ای که دارای 4 گزینه می باشد و گزینه صحیح یک جمله است که شرکت کنندگان باید آن را در جای مناسب در متن قرار دهند تا معنی مطلب، کامل شود.
 • سوالاتی که بیش از 4 گزینه و بیشتر از 1 پاسخ صحیح دارند.

بخش شنیداری (Listening Section):

این قسمت توانایی شرکت کنندگان در درک صحبت های گوناگون در موضوعات آکادمیک به زبان انگلیسی را می سنجد. صحبت ها در این بخش شامل مکالمه و سخنرانی می باشد. هنگام پخش لیسنینگ، آزمون دهندگان می توانند از مطالب بیان شده، یادداشت برداری کنند. این بخش شامل 2 مکالمه (conversation) و 4 سخنرانی (Lecture) می باشد که هر کدام از بخش ها دارای 5 الی 6 سوال اند.

در بخش لیسنینگ به طور کلی 2 نوع سوال وجود دارد.

 • سوال های چند گزینه ای (multiple-choice) که از بین 4 گزینه ارائه شده، یکی از آن ها صحیح است.
 • سوال های چند گزینه ای که از میان 4 گزینه، 2 گزینه صحیح می باشد.

بخش نوشتار (Writing Section):

این قسمت توانایی نوشتار آزمون دهندگان در ارتباط با موضوعات آکادمیک را ارزیابی می کند. در این بخش 1 سوال وابسته (integrated) و 1 سوال مستقل (independent) وجود دارد. در سوال بخش وابسته، شرکت کنندگان:

 • از آن چه که می خوانند و گوش می کنند، یادداشت برداری کرده تا از آن ها برای رایتینگ خود استفاده کنند.
ساختار امتحان تافل کاغذی pbt
 • به خلاصه کردن، بیان جملات به زبان خود و بازگویی مطالب به طور دقیق از منابع می پردازند.
 • روابطی بین آنچه که خوانده اند و گوش داده اند در نوشته خود بیان می کنند.

برای مثال در یک دوره آموزشی دانشگاهی، ممکن است که از دانشجویی خواسته شود تا به مقایسه نکات و دیدگاه های یک استاد با نکاتی که در کتاب های دانشگاهی خوانده است، بپردازد. در نتیجه دانشجو باید بتواند با کسب مطالب از این منابع، به سوال پاسخ دهد.

در سوال بخش مستقل (independent)، شرکت کنندگان دیدگاه خود را نسبت به مسئله ارائه شده بیان می کنند و طبق دانش و تجربه خود، نیاز است که از آن حمایت کنند.

سوالات رایج درباره آزمون تافل PBT:

چه کسانی نمرات آزمون تافل (TOEFL) را می پذیرند؟

بیش از 10 هزار دانشگاه و کالج در بیشتر از 150 کشور، نمرات این ازمون را می پذیرند. همچنین سازمان ها و موسسات نیز کسب مدرک تافل را لازم می دانند.

 • دپارتمان های مهاجرت از تافل برای صدور ویزای اقامت و کار استفاده می کنند.
 • سازمان های پزشکی و صدور مجوز از این آزمون برای ارائه مدارک تخصصی استفاده می کنند.
اسپیکینگ امتحان تافل pbt
 • افراد زیادی نیز در این آزمون شرکت می کنند تا میزان پیشرفت خود را در یادگیری زبان انگلیسی بسنجند.

در کجا و چه زمانی این آزمون برگزار می شود؟

برای اطلاع از آخرین تاریخ های برگزاری آزمون تافل کاغذی بازنگری شده روی آن کلیک کنید.

هزینه این آزمون چقدر است؟

در حال حاضر هزینه آزمون تافل کاغذی 180 دلار می باشد. در کنار گزارش رایگان نمرات که به صورت ایمیل به آزمون دهندگان ارسال می گردد، اگر که شرکت کنندگان درخواست صدور گزارش نمرات بیشتر از 4 تا را به مراکز مختلف داشته باشند، نیاز است که مبلغ 20 دلار نیز پرداخت کنند. همچنین برای دریافت گزارش پاسخ بخش ریدینگ و لیسنینگ، نیاز است تا مبلغ 50 دلار پرداخت گردد و برای کسب گزارش نمرات بخش رایتینگ، هزینه آن 80 دلار می باشد.

نمونه سوالات رایگان آزمون تافل کاغذی را از کجا تهیه کنم؟

برای دانلود سوالات آزمون نوع کاغذی که به صورت اصل توسط ETS ارئه شده باشد، روی آن کلیک کنید.

ثبت نام در آزمون تافل (PBT) چگونه است؟

این نوع از امتحان تافل تا 4 بار در سال در مناطقی که امکان برگزاری نوع اینترنتی (iBT) وجود ندارد، برگزار می شود.

سوالات ازمون تافل pbt

برای ثبت نام در این آزمون می توانید به صورت آنلاین و یا از طریق ارسال ایمیل به مرکز ETS اقدام کنید. برای انجام این کار توصیه می کنیم به وبسایت ETS مراجعه کنید.

چه مدارک شناسایی (ID) برای ثبت نام در آزمون تافل مورد قبول نمی باشد؟

 • هر مدرک شناسایی که کپی شده باشد یا از تاریخ انقضای آن گذشته باشد.
 • هر مدرکی که بر روی تجهیزات الکترونیکی ارائه شود، مثل تلفن همراه.
 • هر مدرکی که مورد تایید ادارات دولتی نباشد.
 • هر مدرکی که دقیقا با نامی که هنگام ثبت نام وارد کردید، مطابقت نداشته باشد.
 • گواهینامه رانندگی بین المللی
 • کارت دانشجویی بین المللی
 • کارت های بانکی اعتباری و دیگر انواع کارت های بانکی
 • گواهی تولد
 • کارت تامین اجتماعی
 • کارت کارمندی
 • کارت شناسایی سفارت و دیپلماتیک

آیا می توان آزمون ثبت نام شده را کنسل یا تغییر داد؟

پس از ثبت نام در آزمون، امکان تغییر تاریخ وجود ندارد. اما اگر مایل نیستید در آزمون شرکت کنید می توانید نصف هزینه پرداخت شده خود را پس بگیرید. برای این کار با پر کردن فرم “عودت مبلغ” و ارسال آن به مرکز ETS، مورد بررسی قرار می گیرد.

بازگشت هزینه به دلار امریکا می باشد و به صورت نقدی انجام نمی گیرد.

در روز آزمون چه چیزهایی نیاز است تا به همراه خود داشته باشم؟

در روز برگزاری آزمون حتما 30 دقیقه زودتر از زمان اجرای امتحان حضور داشته باشید، زیرا اگر دیرتر از زمان آزمون برسید، امکان شرکت در آزمون برای شما وجود نخواهد داشت. در روز آزمون مدرک شناسایی معتبر (Valid ID) به همراه کارت پذیرش (Admission ticket)، مدرک عکس دار امضاء شده (signed photo file record) و 3 تا 4 مداد مشکی. این وسایل تنها چیز هایی هستند که می توانید در جلسه با خود داشته باشد.

تاریخ های برگزاری ازمون تافل pbt

وسایل شخصی (Personal belongings)

 • وسایل شخصی خود را بجز مدارک شناسایی و مواردی که در بالا اشاره کردیم، نمی توانید در جلسه آزمون با خود داشته باشید ( برای مثال تلفن همراه، ساعت و وسایل الکترونیکی دیگر)
 • راهنمایی های لازم جهت قرار دادن وسایل شخصی بیرون از سالین برگزاری آزمون، به شما داده خواهد شد.
 • هنگام زمان استراحت، نمی توانید از وسایل شخصی خود مثل تلفن همراه به هر دلیل استفاده کنید.

در طول آزمون (During the test):

 • آزمون حدود 3 ساعت زمان می برد.
 • اگر سوالی داشتید یا کمکی می خواستید، فقط دست خود را بالا ببرید.
 • استفاده از تلفن همراه و دیگر وسایل در هنگام ازمون یا در زمان استراحت، امکان پذیر نمی باشد.
 • اگر به دلیل مسائل طبی نیاز به تجهزات، مواد خوراکی و… دارید، نیاز است تا از قبل با پرکردن فرم مربوطه، ETS را از وضعیت خود مطلع کنید.

پس از اتمام آزمون (After the test):

 • نمرات آزمون حدود 5 هفته بعد به شرکت کنندگان ارسال می گردد.
 • امتیاز ها همچنین به دانشگاه ها و مراکزی که مشخص کرده باشید فرستاده می شود.

برای بهبود نمرات خود، می توانید دوباره در آزمون شرکت کنید.

ارسال نمرات آزمون تافل پی بی تی به مراکز مختلف چگونه است؟

هنگامیکه متقاضیان در آزمون تافل کاغذی ثبت نام می کنند، می توانند تا 4 مرکز را برای ارسال رایگان نمرات انتخاب کنند. این نمرات به شرکت کنندگان و مراکز مشخص شده، حدود 5 هفته پس از برگزاری آزمون ارائه می گردد. اگر که نتایج پس از 7 هفته دریافت نگردد، نیاز است تا با خدمات تافل تماس گرفته شود.

نمرات ازمون TOEFL pbt

شرکت کنندگان می توانند از طریق ایمیل در خواست ارسال “گزارش امتیازات” بیشتر نیز در طول 2 سالی که نمرات آن ها معتبر است، بدهند. برای این کار نیاز است تا شماره کد (code number) مرکزی که به آن نمرات باید ارسال شود را انتخاب کنید و برای هر گزارش مبلغ 20 دلار پرداخت می گردد. همچنین نیاز است که فرم درخواستی که برای ارسال نمرات ارائه می شود، توسط خود متقاضی امضاء گردد. گزارش ها حدود 10 روز کاری پس از دریافت درخواست و پرداخت هزینه آن، ارسال می گردد.

آیا می توانم نمراتی که در آزمون تافل کسب کردم را کنسل کنم؟

بله، پس از برگزاری آزمون شرکت کنندگان می توانند نمرات خود را کنسل کنند. در این صورت نمرات هر 4 مهارت زبان کنسل خواهد شد و امکان کنسل کردن تنها نمره یک مهارت مثل لیسنینگ یا رایتینگ وجود ندارد. توصیه می شود که آزمون دهندگان این مسئله را خوب درنظر بگیرند، زیرا پس از کنسل کردن امتیازات، هیچکدام از آن ها به مراکز از پیش تعیین گردیده ارسال نخواهد شد. هزینه آزمون نیز عودت داده نمی شود. امتیاز های کنسل شده در تاریخچه آزمون دهندگان نگه داری نمی شود و همینطور برای کنسل کردن نمرات، نیاز به پرداخت هزینه نمی باشد.

اگر که متقاضیان نمرات تافل خود را کنسل کنند تا 60 روز این فرصت را دارند که مجددا نمرات خود را دریافت و ثبت نمایند. این کار با پرداخت هزینه 20 دلار و ارسال فرم، انجام می گردد.

آیا می توانم به نتیجه نمرات اعتراض کنم؟

بله، آزمون دهندگان تا 3 ماه این فرصت را دارند که درخواست تصحیح مجدد ریدینگ، لیسنینگ یا رایتینگ خود را ارسال کنند و این درخواست یکبار امکان پذیر است. هزینه تصحیح مجدد (Reading & Listening) 50 دلار و هزینه تصحیح (writing) 80 دلار می باشد. نتیجه این در خواست حدود 3 هفته بعد مشخص می گردد.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب، با آزمون تافل کاغذی (pbt) به طور کامل آشنا شده باشید و توانسته باشیم به سوال های شما پاسخ بدهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.