آزمون زبان انگلیسی TOEIC چیست؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به بررسی کامل آزمون زبان انگلیسی TOEIC که توسط انجمن ETS برگزار می شود، نحوه ثبت نام، منابع آموزشی و هزینه آزمون می پردازد، پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آزمون زبان TOEIC

مقدمه ای درباره آزمون TOEIC:

آزمون زبان انگلیسی TOEIC که نام کامل آن Test of English for International Communication است، برای سنجش سطح مهارت های زبان انگلیسی روزمره افرادی که در محیط های بین المللی فعالیت می کنند طراحی شده است. این آزمون انواع مختلفی دارد از جمله آزمون TOEIC Listening & Reading که از دو بخش تشکیل شده است و امتیاز خام کل آن 990 می باشد.

همچنین نوع دیگر آزمون به نام TOEIC Speaking & Writing است که امتحان اسپیکینگ آن تشکیل شده از بخش هایی برای ارزیابی سطح (تلفظ، دایره لغت، گرامر، تکمیل محتوا، ارتباط محتوا و انسجام جملات). امتحان نوشتار این آزمون به بررسی (گرامر،  ارتباط جملات با تصاویر، کیفیت و تنوع جملات، واژگان، نظم پاراگراف ها و استدلال دیدگاه ها) که توسط شرکت کنندگان نوشته می شود می پردازد.

در هر دو نوع این آزمون، طیف نمره دهی برای سنجش سطوح بین 0 تا 200 می باشد که در پایان از 990 نمره محاسبه خواهد شد. سالانه حدود 7 میلیون آزمون TOEIC برگزار می شود. همچنین این آزمون مورد تایید بیش از 14 هزار سازمان در بیش از 160 کشور دنیا می باشد.

ساختار تست های ریدینگ و لیسنینگ در آزمون TOEIC:

مدت زمان کل این دو بخش از آزمون، 2 ساعت می باشد که 45 دقیقه از آن به مهارت شنیداری (Listening) اختصاص داده شده و 75 دقیقه از آن به مهارت درک مطلب (Reading). تعداد سوالات کل این آزمون 200 سوال چند گزینه ای می باشد که بین دو مهارت شنیداری و درک مطلب به طور مساوی تقسیم شده اند. به هر یک از شرکت کنندگان در این آزمون به صورت مجزا به هر دو مهارت بالا نمره دهی می شود که بین 5 تا 495 است. نمره کل در این دو مهارت بین 10 تا 990 می باشد. مدرک زبان انگلیسی TOEIC در 5 رنگ مختلف ارائه می گردد که بر طبق امتیاز کسب شده از طرف آزمون دهندگان مشخص می شود.

 • رنگ نارنجی (امتیاز 10 تا 219)
 • رنگ قهوه ای (امتیاز 220 تا 469)
 • رنگ سبز (امتیاز 470 تا 729)
 • رنگ آبی (امتیاز 730 تا 859)
 • رنگ طلایی ( امتیاز 860 تا 990)

کسب مدرک زبان کاغذی TOEIC اختیاری است، زیرا مدارک غیر رسمی هستند که تنها جنبه نشان دادن دارند.

آزمون زبان انگلیسی TOEIC
 • مدت زمان آزمون: 2 ساعت و نیم
 • قسمت اول: لیسنینگ (45 دقیقه)
 • قسمت دوم: ریدینگ یا درک مطلب (75 دقیقه)
 • همچنین 30 دقیقه زمان برای پاسخ به سوالات شخصی اختصاص داده می شود.

قسمت اول (لیسنینگ):

شرکت کنندگان در بخش اول به انواعی از سوالات و مکالمه های کوتاه که به زبان انگلیسی بیان می شوند گوش خواهند داد، سپس به سوالات طبق آنچه که شنیده اند، پاسخ خواهند داد. (100 سوال)

 • بخش 1: تصاویر
 • بخش 2: پاسخ به سوال
 • بخش3: مکالمه ها
 • بخش 4: سخنرانی های کوتاه

قسمت دوم (درک مطلب) یا ریدینگ:

 • بخش 5: جملات ناقص
 • بخش 6: تشخیص خطا ها یا تکمیل متن
 • بخش 7: درک مطلب

مدت زمان اعتبار امتیاز های آزمون TOEIC به مدت 2 سال می باشد.

کتاب های آموزشی برای آمادگی در آزمون:

برای دانلود منابع زیر، بر روی آن ها کلیک کنید:

ساختار تست های رایتینگ و اسپیکینگ در آزمون TOEIC:

این امتحان در سال 2006 معرفی شد. شرکت کنندگان پس از آزمون دو نوع امتیاز دریافت خواهند کرد که یکی برای مهارت مکالمه می باشد و دیگری برای مهارت نوشتار. همچنین داوطلبین این انتخاب را دارند که تنها در یکی از امتحان های اسپیکینگ یا رایتینگ شرکت کنند. امتحان اسپیکینگ به سنجش سطح (تلفظ، واژگان، گرامر، پیوستگی جملات، ارتباط و تکمیل محتوا) می پردازد. امتحان رایتینگ نیز به بررسی (گرامر، ارتباط جملات با تصاویر، کیفیت، تنوع و نظم جملات، طیف واژگان بکار برده شده و ارائه استدلال یا مثال برای دیدگاه ها) می پردازد.

این امتحان به شکلی طراحی شده است که توانایی استفاده زبان در محیط های کاری را بسنجد، اگرچه نیازی به دانستن عبارت های تخصصی شغل های مختلف وجود ندارد. مدت زمان اختصاص داده شده به بخش اسپیکینگ 20 دقیقه می باشد و بخش رایتینگ آزمون TOEIC به مدت 60 دقیقه زمان می برد. طیف امتیازدهی در هر کدام از امتحان های اشاره شده بین 0 تا 200 می باشد و سطح دانش شرکت کنندگان را در مهارت اسپیکینگ در 8 سطح و در مهارت رایتینگ در 9 سطح گروه بندی می کنند.

ساختار تست Speaking:

 • محتوای آزمون: 11 سوال
 • مدت زمان: 20 دقیقه

بسیار حائز اهمیت است که در زمان اختصاص داده شده تا جای ممکن به صحبت خود ادامه دهید. همچنین صحبت کردن به صورت واضح و پاسخ به سوالات خواسته شده طبق دستور العمل از موارد مهم دیگر می باشد. در ادامه به بررسی سوالات این آزمون می پردازیم:

سوال 1 و 2: در این قسمت شرکت کنندگان به خواندن متنی بر روی صفحه می پردازند. مدت زمان آماده شدن برای خواندن 45 ثانیه است و مدت زمان خواندن متن نیز 45 ثانیه می باشد.

ثبت نام در آزمون TOEIC

سوال 3: توصیف یک تصویر: در این بخش شرکت کنندگان به توصیف یک تصویر می پردازند که توصیه می شود تا حد ممکن جزئیات بیشتری را بیان کنند. زمان آماده کردن پاسخ 30 ثانیه و زمان صحبت کردن 45 ثانیه می باشد.

سوال 4 تا 6: در این بخش نیاز است که به 3 سوال پرسیده شده پاسخی ارائه گردد و زمان اضافه برای آماده کردن پاسخ در نظر گرفته نشده است. زمان پاسخ به سوال 4 و 5 به مدت 15 ثانیه و زمان پاسخ به سوال 6 به مدت 30 ثانیه است.

سوال 7 تا 9: این بخش شامل پاسخ دادن به 3 سوال طبق مطالب ارائه شده است. مدت زمان خواندن مطلب 30 ثانیه است و سپس پرسش سوال آغاز می گردد. زمان اختصاص داده شده برای پاسخ به سوال 7 به مدت 15 ثانیه و برای سوال های 8 و 9 به مدت 30 ثانیه می باشد.

سوال 10: در این قسمت یک مسئله ای ارائه می گردد و نیاز است که شرکت کنندگان راه حل مناسبی را در پاسخ خود بیان کنند. به مدت 30 ثانیه زمان داده می شود که پاسخ خود را آماده کرده و سپس در 60 ثانیه جواب دهید. هنگام پاسخ دادن نیاز است که حتما به مشکل اشاره کنید و راه حلی برای حل آن ارائه دهید.

سوال 11: در این بخش از آزمون دهندگان درخواست می شود که نظرشان را درباره یک موضوعی بخصوص بیان کنند. برای آماده کردن پاسخ، 15 ثانیه زمان داده می شود و سپس در 60 ثانیه شرکت کنندگان به سوال پاسخ می دهند.

ساختار تست رایتینگ:

 • محتوا: 8 سوال
 • زمان: حدود 60 دقیقه

سوال 1 تا 5: شرکت کنندگان در این قسمت نیاز است که یک جمله در ارتباط با یک تصویر بنویسند. برای هر تصویر به آزمون دهندگان 2 کلمه یا عبارت داده می شود که آن ها باید این عبارات را در جمله خود استفاده کنند.

امکان تغییر شکل ساختاری کلمه و ترتیب استفاده از آن ها وجود دارد.

سوال 6 تا 7: در این قسمت نیاز است که پاسخی برای یک ایمیل نوشته شود. برای خواندن و پاسخ دادن به هر ایمیل، 10 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

سوال 8: در این بخش نیاز است که یک مقاله در پاسخ به یک سوال نوشته شود. سوال مطرح شده می خواهد که داوطلبین دیدگاه خود را نسبت به مسئله ای بیان کنند و با استدلال، آن را حمایت کنند. به طور میانگین یک مقاله خوب شامل حداقل 300 کلمه می باشد.

برگزاری آزمون TOEIC در سازمان های خصوصی:

در کنار آزمون های عمومی (public) که برگزار می شود، شرکت ها و موسسات آموزشی می توانند با خرید نوعی از این آزمون به برگزاری آن بپردازند. مکان و زمان برگزاری این نوع از آزمون زبان TOEIC برای دانشجویان یا کارمندان می تواند به انتخاب خود سازمان باشد.

ثبت نام در آزمون TOEIC:

این آزمون سالانه 12 بار در امریکا و کانادا برگزار می شود و آخرین مهلت ثبت نام در هر کدام از آزمون های موجود یک هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون می باشد. داوطلبینی که قصد شرکت در این آزمون را دارند و خارج از این دو کشور زندگی می کنند، می توانند با ارسال ایمیل به سازمان ETS از نزدیک تریم مکان برگزاری آزمون به آن ها مطلع شوند. برای اطلاع از مکان و تاریخ های برگزاری آزمون TOEIC خارج از کانادا و امریکا، روی این قسمت کلیک کنید. هزینه ثبت نام در آزمون حدود 160 دلار می باشد.

امیدواریم که با مطالعه مطالب بیان شده درباره آزمون TOEIC توانسته باشیم که به بسیاری از سوالات شما پاسخ داده باشیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.