موسسه زبان دایلو در اینجا بهترین روش های آمادگی برای اسپیکینگ آزمون تافل (TOEFL iBT) را برای شما بیان می کند تا با بکارگیری این نکات و تکنیک ها در تمرین های خود بتوانید بالاترین امتیاز را در اسپیکینگ ازمون تافل اینترنتی ibt کسب کنید و موفق شوید. پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

اسپیکینگ آزمون تافل

آیا تا به حال این سوال را از خود پرسیده اید که اگر که واقعا می خواهید نمره بالایی را (امتیاز 30) در اسپیکینگ تافل کسب کنید، چگونه باید خود را برای تست مهارت اسپیکینگ تافل ibt آماده کنید؟ دیگر نگران نباشید. موسسه زبان دایلو در این مطلب به شما بهترین روش های آماده سازی خود برای شرکت در آزمون تافل را معرفی می کند.

انجام یک تست اسپیکینگ حتی در زبان فارسی نیز می تواند دشوار باشد، در نتیجه نکاتی که ما به شما توصیه می کنیم، واقعا به شما کمک خواهند کرد که احساس اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و به بهترین شکل خود را برای تست اسپیکینگ TOEFL آماده کنید. در زیر به 7 نکته بسیار مهم برای افزایش نمره اسپیکینگ تافل اشاره می کنیم. به خاطر داشته باشید که بهتر است در دوره های آموزشگاه تافل دایلو شرکت کنید تا بتوانید در کمترین زمان امتیاز اسپیکینگ خود را به 90 الی 100 برسانید.

1. خود را با ساختار و فرمت تست اسپیکینگ تافل آشنا کنید:

در ابتدا نگاهی به ساختار تست اسپیکینگ بیاندازید تا آگاه شوید که چه کار هایی را نیاز است که در روز آزمون اصلی تافل خود انجام دهید. موسسه زبان دایلو توصیه می کند که حتما راهنمای ساختار آزمون تافل را به این منظور مطالعه بفرمایید.  اما نکته دیگر اینکه، با بررسی کردن و یادگیری ساختار اسپیکینگ، شما شروع به فکر کردن به بهترین روش آمادگی برای این تست خواهید کرد.

بخش اول و دوم اسپیکینگ (Independent):

در تسک های اول و دوم اسپیکینگ تافل، نیاز است که به مدت 45 ثانیه صحبت کنید و 15 ثانیه زمان برای آماده سازی خود خواهید داشت. در این دو بخش، نیاز است که توانایی های خودتان را در اینکه می توانید به وضوح و منطقی درباره موضوعات رایج صحبت کنید را نشان دهید.

اسپیکینگ تافل اینترنتی

ایده هایی که استفاده می کنید نیاز است که از تجربه شخصی خودتان باشد و نه از منابع آکادمیکی که مطالعه کرده اید. هر کدام از تسک های (independent) دارای دو قسمت می باشد که شامل آن چه که نیاز است درباره آن صحبت کنید و چگونه نظم دهی به ایده های خود می باشد. به مثال زیر نگاه کنید:

What are the most important characteristics of a loyal friend?

Use reasons and details to support your response.

در این بخش، از شما خواسته شده است که درباره ویژگی های یک دوست با وفا صحبت کنید. جمله دوم به شما بیان می کند که چگونه به پاسخ خود نظم و ترتیب دهید. با استفاده از دلیل (بگویید چرا یک ویژگی به خصوصی مهم است) و جزئیات (ایده های خود را از یک دوست با وفا توصیف کنید). اگر که شما تنها دلایل خود را بیان کنید و جزئیات را فراموش کنید، شما امتیاز از دست خواهید داد.

به مثال بخش دوم اسپیکینگ در زیر توجه کنید:

If it was possible for you to live anywhere in the world, what place would you choose?

Use reasons and examples to support your response.

در این بخش، موضوع “بهترین مکان زندگی در دنیا” می باشد. فراموش نکنید که بیان کنید که چرا (دلایل) بهترین مکان برای شما است و منظور خود را با بیان کردن مثال، بهتر ارائه دهید.

بخش سوم و چهارم اسپیکینگ تافل (خواندن و گوش دادن):

در این بخش ها، از شما خواسته می شود که یک متن به طول 100 الی 120 کلمه ای که مرتبط با موضوع زندگی دانشگاهی است را بخوانید. سپس شما به فایل صوتی در ارتباط با شرایط پردیس دانشگاه (تسک 3) و یا لیسنینگ آکادمیک (تسک 4) گوش خواهید داد. شما 30 ثانیه زمان برای آماده کردن پاسخ خود و 1 دقیقه زمان برای بیان کردن ارتباط میان متن و لیسنینگ خواهید داشت.

نکات اسپیکینگ تافل

هنگام خواندن و گوش دادن، نیاز است که شما نکات مهم را یادداشت کنید تا بتوانید پس از آن درباره ارتباط میان متن و لیسنینگ صحبت کنید. اگر که شما با ساختار بخش های مختلف اسپیکینک آشنا باشید، احساس اعتماد به نفس بیشتری را در جلسه آزمون رسمی خود خواهید داشت.

بخش پنجم و ششم اسپیکینگ تافل (گوش دادن و صحبت کردن):

در قسمت پنجم تست اسپیکینگ، شما به مکالمه ای مرتبط با مسائل پردیس دانشگاه که به مدت 2 الی 3 دقیقه می باشد، گوش خواهید داد. در قسمت ششم، شما بخشی از یک سخنرانی آکادمیک که مدت زمان آن نیز همانند بخش پنجم 2 الی 3 دقیقه است را گوش خواهید داد. شما 20 ثانیه زمان برای آماده کردن پاسخ خود و 1 دقیقه برای بیان ایده های اصلی لیسنینگ خواهید داشت.

در این دو بخش به شما متن ریدینگ ارائه نمی گردد، اما لیسنینگ آن ها طولانی تر است. توصیه می کنید که در هنگام گوش دادن به لیسنینگ، یادداشت برداری کنید تا نکات اصلی را فراموش نکنید. شما سوال را تنها پس از گوش دادن به لیسنینگ مشاهده خواهید کرد، اما همیشه به نفع شما است که در هنگام گوش دادن، یادداشت برداری کنید.

2. خود را با روش امتیازدهی اسپیکینگ تافل آشنا کنید:

اطمینان حاصل کنید که با معیار های ارزیابی عملکرد خود در اسپیکینگ تافل آشنا باشید تا مهارت های مورد اهمیت در اسپیکینگ تافل را تقویت کنید. در زیر به این معیار ها اشاره می کنیم.

 • پاسخ به سوال: این معیار به توانایی شما در درک سوال وصحبت کردن درباره موضوع به شکلی که مرتبط باشد اشاره می کند.
نمرات اسپیکینگ تافل
 • برای مثال اگر که از شما خواسته شده است که دلیل و مثال بیان کنید، شما باید تنها آن را انجام دهید. اگر که فراموش کنید که مثال بزنید و یا به جای آن جزئیات را بیان کنید، شما نمره از دست خواهید داد.
 • وضوح صحبت: این نکته به این اشاره می کند که اگر فردی به صحبت های شما گوش دهد، چقدر راحت می تواند آن ها را متوجه شود. اگر که فردی بتواند به راحتی متوجه صحبت های شما شود، شما امتیاز بالایی را از این بخش دریافت خواهید کرد.
 • نظم و ترتیب: اگر که پاسخ شما به صورت واضح نظم بندی شده و توسعه یافته باشد، شما نمره بالایی را از این قسمت دریافت خواهید کرد. (برای درک اینکه چگونه می توانید پاسخ خود را نظم دهید، به خواندن این مطلب ادامه دهید).
 • روان صحبت کردن: اگر که شما بتوانید مکث صحبت کنید و صحبت های شما به صورت طبیعی جریان داشته باشد، شما امتیاز بالایی را در بخش روان صحبت کردن (fluency) دریافت خواهید کرد.
 • تلفظ: اگر که شما بتوانید صدا های مختلف را به شکل صحیح تلفظ کنید، تاکید کلمات را در جای درستی انجام دهید و نحوه بیان کردن شما صحیح باشد، نمره این بخش را نیز به طور کامل دریافت خواهید کرد. به یاد داشته باشید که منظور از تلفظ، لهجه شما نمی باشد. تقریبا کلیه افراد غیر انگلیسی زبان دارای لهجه می باشند و این باعث نخواهد شد که شما نمره از دست دهید.
 • گرامر: منظور توان شما در استفاده از ساختار های گرامری پیچیده و دقت بالا می باشد.
 • لغت یا کلمه ها: برای امتیاز بالا، نیاز است که شما ثابت کنید که با طیف وسیعی از کلمات زبان انگلیسی آشنا هستید و قادر هستید که از آن ها برای بیان منظور خود استفاده کنید.

3. اگر که زمان کمی برای آماده سازی خود دارید، نگران نباشید:

اگر که شما زمان کمی را تا تاریخ برگزاری آزمون تافل ibt خود دارید، نگران نباشید. شما هنوز این فرصت را دارید که بر روی معیار های اسپیکینگ تافل خود تمرین کنید تا نمره مورد نظرتان را کسب کنید. در زیر به معیار هایی که آسان تر می شود در مدت زمان کوتاه آن ها را تقویت کرد اشاره می کنیم.

تکنیک های اسپیکینگ ازمون تافل
 • به سوال پاسخ دهید: حتی اگر که زمان زیادی برای شما باقی نمانده است، نیاز است که اطمینان حاصل کنید که هر بار به موضوع (topic) اسپیکینگ نگاه می کنید، در ابتدا متوجه عبارت های کلیدی آن می شوید. اطمینان حاصل کنید که شما “دلایل” را بیان کنید، اگر که از شما (reasons) را خواستند و جزئیات را بیان کنید، اگر که از شما (details) را خواستند.
 • قابل درک بودن صحبت های شما: بهترین روش اینکه مطمئن شوید که صحبت های شما قابل درک است، این است که از فرد دیگری بخواهید که به صحبت های شما گوش دهد. آیا می دانستید که اساتید موسسه زبان دایلو در آموزش تافل بسیار ماهر هستند؟ شما می توانید با انتخاب دوره اسپیکینگ تافل دایلو، در مدت زمان کوتاهی بهترین نمره ممکن را در اسپیکینگ تافل ibt کسب کنید.

اگر که اساتید موسسه زبان دایلو بتوانند متوجه صحبت های شما شوند، پس مسیر را تا الان به درستی پیش رفته اید. حتی اگر که هیچ فردی را برای گوش دادن به صحبت های خود نداشته باشید و یا احساس اضطراب می کنید، شما می توانید صدای خود را ضبط کنید و به صحبت های خود گوش دهید. اگر که تصمیم دارید که معلم خصوصی بگیرید و یا صدای خود را ضبط کنید، حتما ساختار اسپیکینگ تافل را به خاطر داشته باشید.

ممکن است در ابتدا برای شما کاربردی تر باشید که به تمرین کردن بخش های اول و دوم اسپیکینگ تافل بپردازید و سعی کنید که منظور خود را به صورت واضح بیان کنید، زیرا در این دو بخش تنها نیاز به یک موضوع خواهید داشت. برای خود 15 ثانیه زمان برای آماده کردن پاسخ و جمع بندی ایده ها درنظر بگیرید، سپس در 45 ثانیه صحبت کنید. این کار را تکرار کنید تا احساس اعتماد به نفس شما به تدریج بیشتر گردد.

 • نظم و ترتیب پاسخ: اگر که پاسخ شما دارای نظم باشد، موجب وضوح آن نیز می گردد. به همین سبب توصیه می کنیم که از این ساختار برای صحبت های خود استفاده کنید (موضوع + حمایت از آن) در زیر برای شما یک مثال را بیان می کنیم تا کاملا متوجه شوید.

Question: What are the characteristics of a good friend?

موفقیت در اسپیکینگ آزمون تافل

سوال بالا از شما “2 ویژگی یک دوست خوب” را پرسیده است. در ابتدا نیاز است که دو ویژگی انتخاب کنید، برای مثال “Friendliness” و “Reliability” که به معنای “دوستانه بودن” و “قابل اعتماد بودن” است.

در ادامه ابتدا علت (reason) را برای هر ویژگی بیان می کنید و سپس جزئیات (detail) آن را می گویید. علت (دوستانه بودن): اگر که آن ها دوستانه باشند، اطرافیانشان (شما) نیز احساس خواهند کرد که می توانند با آن ها به راحتی صحبت کنند و مشکلات خود را درمیان بگذارند و همگی با هم دوستانه خواهند بود. جزئیات (دوستانه بودن): شما نیز سعی خواهید کرد که رفتار خوب دوست خود را تقلید کنید و برای شما الگو خواهند بود.

علت (قابل اعتماد بودن): اگر که دوست شما قابل اعتماد باشد، این ویژگی مثبت را به شما یاد می دهند تا شما نیز در شرایط نا مناسب فرد قابل اعتمادی برای دوستان خود باشید. جزئیات (قابل اعتماد بودن): احساس اعتماد به یکدیگر برای روابط قوی دوستی لازم می باشد و باعث می شود که از دوستی خود بهره بیشتری برده شود.

اگر که شما کمی زمان بیشتری تا روز آزمون خود دارید، شما همچنین می توانید که معیار های دیگر را نیز در خود تقویت کنید که در ارتباط با مهارت های زبان می باشند و زمان بیشتری را برای توسعه یافتن نیاز دارند.

4. تامل های خود را با انجام مکث های طبیعی مدیریت کنید:

صحبت روان یا صحبتی که به صورت طبیعی بیان می گردد، چیزی است که شما آن را در مدت زمان طولانی توسعه خواهید داد. افرادی که روان صحبت می کنند، قادر هستند کلمات مورد نظر را سریع تر پیدا کنند، حتی زمانی که از آن چه که می خواهند بگویند، مطمئن نیستند. این مسئله ارتباط مستقیمی با دایره لغات نیز دارد (در پایین درباره آن صحبت کرده ایم)، زیرا تامل کردن معمولا وقتی اتفاق می افتد که نمی توانید کلمات خود را پیدا کنید.

اسپیکینگ امتحان تافل ibt

در اینجا به شما پیشنهاد می دهیم که از این چند عبارت زیر در هنگام تامل کردن استفاده کنید. کافیست هنگامی که احساس می کنید نمی توانید کلمه مورد نظر خود را پیدا کنید، از آن ها استفاده کنید:

 • To put it differently,…
 • What I was attempting to say is…
 • In other words…

5. عبارت های دیگری را برای استفاده در شرایط به خصوص یاد بگیرید:

در هر تست اسپیکینگ تافل ibt، شما زمان محدودی را برای صحبت کردن دارید. یادگیری برخی از عبارت های که بشود به صورت مکرر از آن ها استفاده کرد، به شما در روان تر صحبت کردن کمک خواهد کرد. در زیر به شما عبارت هایی را معرفی می کنیم که با استفاده از آن ها در تست اسپیکینگ امتیاز بیشتری کسب کنید.

عبارت هایی برای بیان کردن جزئیات:

 • Moreover,…
 • Likewise,…
 • As a matter of fact…
 • Not only… but also…

 عبارت هایی برای بیان کردن دلایل:

 • Due to…
 • Since…
 • Given that…
 • Because of…

عبارت هایی برای بیان کردن نکته های جدید:

 • Furthermore,…
 • Moreover,…
 • In addition,…

شما می توانید با بررسی مطالب موسسه زبان دایلو، عبارت های ربط بیشتری را مطالعه کنید.

6. کلمات و عبارت ها را صحیح تلفظ کنید:

بسیار اهمیت دارد که شما نگران لهجه زبان اول خود نباشید، اما همانطور که اشاره کردیم، تلفظ متفاوت از لهجه می باشد. شما می توانید با توجه کردن به صدا هایی که در زبان فارسی وجود ندارد، تلفظ خود را تقویت کنید، زیرا آن ها معمولا اشتباه تلفظ می شوند. برای مثال آیا شما در تلفظ کردن کلماتی همچون “they” و “think” با دشواری مواجه هستید؟ این به دلیل این است که صدای “th” در زبان فارسی وجود ندارد.

شما می توانید تلفظ خود را با “خواندن با صدای بلند” و گوش دادن به افراد نیتیو (بومی) انگلیسی زبان و سپس تکرار آن ها تقویت کنید. سعی کنید که هنگامی که صحبت می کنید، صدای خود را ضبط کنید و ارزیابی کنید که تا چه میزان تلفظ شما به تلفظ صحیح نزدیک می باشد. شما می توانید این کار را با خواندن متن یک پادکست با صدای بلند و سپس گوش دادن به همان پادکست برای بررسی تلفظ خود انجام دهید.

همچنین هر بار که کلمه جدیدی را یاد می گیرید، اطمینان حاصل کنید که تلفظ صحیح آن را نیز یاد گرفته باشید. بسیاری از دیکشنری های آنلاین دارای علامت بلندگو کوچکی در کنار تعریف کلمه هستند. برای کلماتی که می خواهید تلفظ آن ها را چک کنید، بر روی این بلندگو ها کلیک کنید. اما این را به خاطر داشته باشید که مهم ترین مسئله این است که طوری صحبت کنید که شنونده به راحتی متوجه صحبت های شما شود و سعی نکنید که همانند یک فرد نیتیو به نظر برسید.

7. سیستم یادداشت برداری خود را درست کنید:

یادداشت برداری کاری بسیار مهم در هنگام خواندن ریدینگ و گوش دادن به لیسنینگ در تسک های integrated و همچنین در هنگام آمادگی و تمرین کردن قبل از آزمون اصلی می باشد. زمان شما محدود است، پس قادر نخواهید بود که جملات کامل را یادداشت کنید. در عوض سعی کنید که همانطور که می خوانید و گوش می دهید، تمرکز خود را بر روی کلمات کلیدی بگذارید.

کلمات کلیدی اهمیت بسیاری دارند، زیرا آن ها ایده های اصلی ریدینگ و لیسنینگ را جمع بندی می کنند و شما می توانید از آن ها در صحبت های خود استفاده کنید. توصیه می کنیم که یادداشت برداری را در حین گوش دادن به پادکست ها، TED talks و در هنگام خواندن مقاله های آکادمیک تمرین کنید. یکی از ابزاری که می توانید در حین یادداشت برداری از آن ها استفاده کنید، علامت ها هستند.

شما می توانید علامت هایی را برای خود اختراع کنید و از آن ها استفاده کنید. اما نیاز است که کاملا از معنی آن ها آگاه باشید. در زیر به چند مثال اشاره می کنیم تا به شما ایده هایی دهیم.

 • برای بیان کردن علت و معلول: –>
 • بیان کردن تشابه: =
 • مقایسه کردن: ≠
 • بیان کردن دلیل: R که مخفف reason است.
 • ارائه جزئیات: D که مخفف detail می باشد.

حتما نیاز است که در تمرین های خود از علامت هایی که درنظر گرفته اید، تا زمانی که نسبت به آن ها احساس راحتی داشته باشید استفاده کنید. اگر که آن ها را تمرین نکنید، علامت ها ممکن است در طول آزمون موجب سردرگم شدن و یا کاهش سرعت عمل شما در آزمون تافل خود شوند که چیزی است که به طور حتم باید از آن ها جلوگیری کنید.

اگر که خیلی خوب با علامت های خود آشنا باشید، حتما می تواند یادداشت برداری شما را سریع تر و مفید تر کند. با دنبال کردن این 7 توصیه، شما می توانید خود را به شکل خیلی خوبی برای تست اسپیکینگ تافل ibt خود آماده کنید. به خاطر داشته باشید که یک تست به منظور بررسی آن چه که شما می دانید طراحی شده است. ممتحنین شما، از متقاضیانی همانند شما به صورت روزانه آزمون می گیرند و مایل هستند که شما موفق شوید.

شاید به نظر دشوار باشد که نیاز است در مدت زمان محدودی صحبت کنید، اما تنها روشی است که آزمون دهندگان می توانند فرصت عادلانه ای را برای ارزیابی داشته باشند. امیدواریم که با مطالعه این مطلب توانسته باشید که به خوبی نکات و توصیه های بیان شده را به خاطر بسپارید و توانسته باشیم که به بسیاری از سوال های شما در ارتباط با اسپیکینگ آزمون تافل اینترنتی پاسخ دهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.