چگونه نمره آیلتس خود را ارتقاء دهید؟

موسسه زبان دایلو در اینجا به نکاتی برای افزایش و ارتقاء نمره آزمون آیلتس (IELTS) داوطلبین اشاره می کند تا بتوانید در ایلتس آکادمیک، جنرال، لایف اسکیلز و UKVI با تمرینات مناسب، بالاترین نمره و امتیاز را در هر 4 مهارت لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ ازمون ایلتس کسب کنید. پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

افزایش و ارتقا نمره آیلتس (IELTS)

برای کسب نمره آیلتس بالا، نیاز است که به خوبی با بخش های مختلف این آزمون آشنا شوید و به طور پیوسته مطالعه داشته باشید تا نمره ایلتس خود را به صورت تدریجی افزایش دهید. در این مطلب موسسه زبان دایلو سعی می کند تا به صورت قدم به قدم به شما علاقه مندان به شرکت در ازمون ایلتس راهنمایی هایی را ارائه دهد. برای گرفتن بهترین نمره، توصیه می کنیم که در یک کلاس خصوصی آیلتس نیز شرکت کنید.

آزمون آیلتس یکی از معروف ترین آزمون های بین المللی زبان انگلیسی در دنیا است. اگر که شما نیز قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یا رشته MBA را به زبان انگلیسی دارید، نیاز است که نمره بالایی را در این آزمون کسب کنید. همانطور که قبلا درباره امتحان ایلتس صحبت کردیم، این آزمون مخفف (International English Language Testing System) است که در بیش از 1100 مرکز در بیش از 140 کشور برگزار می گردد و سالانه در اکثر شهر های بزرگ حدود 48 بار برگزار می شود.

دو نوع آزمون ایلتس وجود دارد که بر طبق مرکز و سازمانی که قصد ارائه درخواست به آن دارید، می توانید در آزمون آیلتس (آکادمیک) یا (جنرال) شرکت کنید. نمرات این آزمون توسط بیش از 9 هزار سازمان در سراسر دنیا مورد قبول می باشد. اگر که شما قصد ادامه تحصیل در یک دانشگاه را دارید، نیاز است که در نوع آکادمیک این آزمون شرکت کنید.

برای کسب نمره بالا در آزمون آیلتس به چه مهارت هایی نیاز دارم؟

آزمون آیلتس کلیه 4 مهارت اصلی زبان شامل ریدینگ، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ را تست می کند. نیاز است که شما در هر کدام از این مهارت های کاملا ماهر شوید، زیرا به تمام آن ها در مطالعات دانشگاهی خود نیاز پیدا خواهید کرد. بیایید روتین روزانه خود را هنگام مطالعه در دانشگاه تجسم کنید.

شما در سخنرانی ها حضور پیدا خواهید کرد و نیاز است که بتوانید متوجه شوید که استاد شما چه می گوید. نیاز خواهد بود که شما متن های بلند را در مدت زمان کوتاه بخوانید و از شما انتظار خواهد رفت که تکالیف نوشتاری و ارائه (Presentation) انجام دهید. شرکت در بحث های کلاسی و پروژه های گروهی بخش بزرگی از تجربه یادگیری شما خواهد بود و تاثیر بسیاری بر نمره نهایی شما خواهد داشت.

در نتیجه شما هرگز نباید در درک مطالب شنیداری (لیسنینگ) و مکالمه دشواری داشته باشید. اگرچه آزمون آیلتس یک امتحان بریتیش است، نیاز نخواهد بود که در املاء و لهجه بریتیش مسلط شوید، زیرا آیلتس کلیه انواع لهجه های اصلی زبان انگلیسی را می پذیرد که شامل امریکای شمالی، بریتیش، استرالیایی و… می باشد. همچنین در کلاس نیز استاد و هم نوعان شما با لهجه های گوناگونی ممکن است که صحبت کنند.

برای شرکت در دوره های کارشناسی ارشد و MBA چه نمره ای نیاز دارم؟

طیف نمرات ازمون بین المللی ایلتس، بین 1 الی 9 نمره می باشد و نیاز است که شما بتوانید حداقل نمره 6.5 را در این ازمون کسب کنید تا بتوانید در دوره های کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود، پذیرفته شوید.

نمره ایلتس پیش نیاز دانشگاه ها و کالج های مختلف  برای ورود و پذیرش کمی متفاوت می باشد که درباره نمرات ایلتس برای دانشگاه صحبت کرده ایم.

نکته دیگری که نیاز است درنظر بگیرید، ساختار ازمون ایلتس می باشد. مدت زمان کل این ازمون 2 ساعت و 45 دقیقه است. تست لیسنینگ که اولین تستی است که در امتحان ایلتس برگزار می شود، 30 دقیقه زمان می برد و از 40 سوال تشکیل شده است. ریدینگ این ازمون (آکادمیک و جنرال) شامل 40 سوال می باشد و آزمون دهندگان 60 دقیقه زمان برای پاسخ دهی خواهند داشت.

در تست رایتینگ، شرکت کنندگان 60 دقیقه زمان خواهند داشت که 2 تا نوشته تحویل بدهند و در تست اسپیکینگ که بین 11 الی 14 دقیقه زمان می برد، آزمون دهندگان به مکالمه به صورت رو در رو با یک ممتحن می پردازند.

افزایش نمرات ایلتس

چگونه یک نمره بالا در آزمون آیلتس کسب کنم؟

قبل از اینکه شروع به آماده سازی خود برای شرکت در ازمون ایلتس کنید، برای اینکه بتوانید نمره و امتیاز بالایی را در آزمون IELTS کسب کنید، نیاز است که زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. منظور از تقویت پایه، شامل (تسلط کامل بر گرامر انگلیسی، سطح دایره لغات آکادمیک بالا، درک مطلب روان ریدینگ، نوشتار با گرامر مناسب و کلمات غنی، توانایی بالا در درک لیسنینگ و صحبت کردن) می باشد.

پس از اینکه پایه زبان انگلیسی خود را تقویت کردید، نیاز است که تمرکز خود را بر روی مرحله بعد، یعنی “آشنا سازی خود با فرمت و ساختار ازمون ایلتس” بگذارید. همچنین، میزان زمانی که برای تقویت زبان انگلیسی شما نیاز است بستگی به سطح فعلی شما، علاقه و میزان مطالعاتی که دارید مشخص می گردد.

سپس نیاز خواهد بود که زمانی را برای درک بهتر و آشنایی بیشتر با پیش نیاز های به خصوص آیلتس و عادت کردن به فرمت این ازمون اختصاص دهید. در زیر به 11 نکته اساسی برای تقویت امتیاز و بهبود نمره آیلتس اشاره می کنیم.

 1. زمان شروع یادگیری خود را بسیار قبل تر از زمان ثبت نام ازمون آیلتس آغاز کنید و در هنگام مطالعات خود، به صورت پیوسته عمل کنید و پیشرفت خود را به صورت مکرر نظارت کنید.
 2. گرامر زبان انگلیسی را به صورت اصولی مطالعه کنید تا کاملا بر آن مسلط شوید.
 3. به تمرین کردن مهارت های زبان انگلیسی خود در پاسخ دهی به سوال های بخش ریدینگ، لیسنینگ، رایتینگ و اسپیکینگ بپردازید.
 1. از هر فرصتی برای بر قراری ارتباط به زبان انگلیسی استفاده کنید، چه به صورت نوشتاری باشد و چه به صورت شفاهی.
 2. دایره لغات خود را غنی کنید، و این کار یک شبه صورت نمی گیرد! سعی کنید که حداقل روزانه 10 کلمه جدید از موضوعات گوناگون حفظ کنید.
 3. به خواندن متن های طولانی تری که درباره موضوعات مختلف هستند بپردازید، همانند مدیریت، امور مالی، فرهنگ، تاریخ، علوم و… .
 4. به اخبار به زبان انگلیسی گوش دهید و مستند های مختلف را به زبان انگلیسی تماشا کنید.
 5. سعی کنید که با افراد بومی انگلیسی زبان صحبت کنید و درباره خودتان به آن ها بگویید، همانند سرگرمی های خود، علاقه مندی ها، زندگی روزانه، خانواده، شغل، رویا ها، آرزو های شغلی و… .
 1. هنگامی که پایه زبان انگلیسی خود را در زمینه دانش و مهارت ها، تقویت کردید، در کلاس های آیلتس شرکت کنید و یا با کمک یک مدرس خصوصی آیلتس، به انجام تمرینات و مطالعه ادامه دهید.
 2. اگر که مطمئن نیستید که آیا برای شروع آماده سازی خود برای شرکت در آزمون آیلتس هستید یا خیر، در یک آزمون تعیین سطح شرکت کنید و از ممتحن خود درباره سطح فعلی زبان انگلیسی که دارید نظر بخواهید و کار های دیگری که نیاز است انجام دهید برای رسیدن به سطوح بالاتر را از او سوال کنید.
افزایش نمره آیلتس اکادمیک
 1. در پایان مسیر آماده سازی خود برای شرکت در آزمون بین المللی آیلتس، شروع به انجام آزمون های آزمایشی آیلتس (آزمون ماک) کنید که در شرایط واقعی و طبق زمانبندی های ازمون اصلی صورت گیرد. این کار را چندین هفته قبل از فرا رسیدن تاریخ ازمون اصلی، نیاز است که انجام دهید.

هدف از آماده سازی خود برای شرکت در آزمون بین المللی آیلتس این است که اطمینان حاصل کنید که سطح زبان انگلیسی شما بالا بوده و برای شرکت در دوره های دانشگاهی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و… که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود، آمادگی لازم را دارید. دانشکده ها از شما انتظار دارند که سطح هر 4 مهارت زبان انگلیسی شما بالا باشد.

پس در نیجه آمادگی برای شرکت در آزمون آیلتس، تنها به منظور افزایش نمره و امتیاز ایلتس نیست، بلکه تقویت و بهبود مهارت های زبان انگلیسی شما مهمترین مسئله می باشد.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب توانسته باشیم که راهکار هایی را برای آمادگی بیشتر و کسب نمره بالاتر در آزمون IELTS به شما ارائه دهیم و توانسته باشیم که به بسیاری از سوالات شما پاسخ دهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.