موسسه زبان دایلو در اینجا به شما روش ها و تکنیک های موفقیت در ریدینگ آزمون آیلتس را بیان می کند تا به کار گیری آن ها در تمرین های خود بتوانید حداقل نمره 7 ریدینگ ایلتس آکادمیک یا جنرال را کسب کنید. پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

گرفتن نمره 7 در ریدینگ آیلتس

درباره تست ریدینگ آزمون آیلتس چه احساسی دارید؟ برخی از داوطلبین IELTS احساس می کنند که این بخش از آزمون، جزء دشوار ترین بخش ها می باشد. آن ها احساس می کنند که دشواری ریدینگ آیلتس از مهارت های اسپیکینگ، رایتینگ و لیسنینگ نیز بیشتر می باشد. این مسئله درست است که در تست ریدینگ نیاز است که شما سرعت عمل بالایی داشته باشید و نیاز به سطح تمرکز بالا دارید.

بله، شما باید بتوانید بر روی متن های ریدینگ به خوبی تمرکز کنید تا بتوانید پاسخ صحیح به بسیاری از سوالات را پیدا کنید. اما روش ها و تکنیک هایی وجود دارد که به شما کمک خواهند کرد که عملکرد بهتری را در تست ریدینگ داشته باشید و بتوانید نمره ریدینگ خود را افزایش دهید. قبل از اینکه به این نکات بپردازیم، بیایید در ابتدا کمی به بررسی ریدینگ آیلتس بپردازیم. برای اینکه بتوانید بهترین امتیاز را در ریدینگ آیلتس کسب کنید، بهتر است که در یک کلاس خصوصی آیلتس در تهران یا شهرستان نیز شرکت کنید.

آن چه که نیاز است درباره ریدینگ آزمون آیلتس بدانید:

تست ریدینگ آیلتس چه در نوع آکادمیک و چه در نوع جنرال از 3 بخش تشکیل شده است و نیاز است که شما بین 3 الی 5 متن را مطالعه کنید. هر بخش دارای 13 الی 14 سوال می باشد و مدت زمان کل شما برای خواندن متن ها و پاسخ دهی به سوالات 60 دقیقه است.

تکنیک های ریدینگ آیلتس

ممکن است که شما تا کنون به برخی از نمونه سوالات ریدینگ آیلتس نگاه کرده باشید و متوجه شده باشید که برخی از سوال ها شبیه به یکدیگر می باشند. در زیر به انواع سوال های اصلی ریدینگ آزمون آیلتس اشاره می کنیم:

 • سوال های Gap filling
 • سوال های Multiple choice
 • سوال های True / False / Not Given
 • سوال های Matching
 • سوال های Sentence completion
 • سوال های Short-answer questions
 • سوال های Classification
 • سوال های Chart, diagram, table completion

پس چه کار هایی نیاز است انجام دهید تا بتوانید که به این نوع سوال ها پاسخ صحیح بدهید و حداقل نمره 7 ریدینگ آیلتس خود را کسب کنید.

1. از زمان محدود خود به بهترین شکل استفاده کنید:

همانطور که پیش می روید، پاسخ نامه خود را تکمیل کنید. در جلسه آزمون، به شما 2 چیز در زمان انجام تست ریدینگ ارائه می گردد. یکی پرسش نامه است که در آن کلیه سوال های ریدینگ وجود دارد و دیگری پاسخ نامه می باشد. مهم ترین سند، پاسخ نامه می باشد زیرا کلیه پاسخ های شما در آن نوشته می شود.

اگر که شما تنها پاسخ های خود را در پرسش نامه بنویسید، پاسخ های شما بررسی نمی گردد و امتیازدهی نمی شود. بسیاری از آزمون دهندگان زمان زیادی را برای نوشتن پاسخ های خود در پرسش نامه و سپس انتقال آن ها به پاسخ نامه از دست می دهند. همچنین بسیاری از آزمون دهندگان متوجه می شوند که زمان زیادی را در پایان تست برای انتقال پاسخ های خود به پاسخ نامه ندارند.

تصور کنید که چقدر انرژی و زمان هدر رفته است اگر که کلیه پاسخ ها را به طور صحیح نوشته باشید، اما زمان کافی برای نوشتن آن ها در جای درست را نداشته باشید. پس آن چه که موسسه زبان دایلو به شما توصیه می کند که انجام دهید، این است که پاسخ نامه خود را همانطور که در حال انجام تست ریدینگ هستید تکمیل کنید و نه در پایان زمان.

پرسش نامه را در جلوی خود قرار دهید تا بتوانید به صورت راحت، سوال ها و متن ها را بخوانید و همچنین پاسخ نامه را در دسترس خود قرار دهید تا بتوانید کل پاسخ ها را در حین زمان ریدینگ بنویسید.

سوال های دشوار را کنار بگذارید تا بعدا به آن ها پاسخ دهید. اگر که شما زمان زیادی را صرف انجام سوال هایی کنید که برای شما دشوار هستند، شما زمان با ارزش خود را هدر می دهید. در چنین حالتی شما قادر نخواهید بود که به سوال های آسان تر پاسخ دهید و در نتیجه امتیاز از دست خواهید داد. اگر که پاسخ صحیح به برخی از سوالات را نمی دانید، آن ها را کنار بگذارید و به بررسی سوال های دیگر بپردازید.

در این صورت شما می توانید تمرکز خود را بر روی کلیه سوالاتی که می توانید به آن ها پاسخ دهید خواهید گذاشت. شما می توانید پس از انجام سوال های دیگر، در صورت وجود زمان، به انجام این سوال های دشوار بپردازید.

قبل از اینکه به سوال نگاه کنید، شروع به خواندن متن نکنید. هنگامی که شروع به خواندن می کنید، لازم است که این کار را با درنظر گرفتن سوالات در ذهن خود انجام دهید. در غیر اینصورت، شما متن را می خوانید، سپس سوال را می خوانید، دوباره متن را می خوانید و… . در پایان انقدر که چندین بار متن را خوانده اید، زمان ارزشمند خود را از دست می دهید. در ابتدا سعی کنید که دستور العمل ها و  سوال را بخوانید و به اینکه چه نوع اطلاعاتی را نیاز است پیدا کنید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید فکر کنید.

تکنیک های ریدینگ ازمون ایلتس

سعی کنید که تست های ریدینگ زیادی انجام دهید. این یکی از بهترین روش های استفاده از زمان در قبل از آزمون است. شما با انجام این کار، یاد خواهید گرفت که چگونه آزمون دهید، قبل از اینکه در آزمون اصلی شرکت کنید. شما از نقاط ضعف و قوت خود آگاه خواهید شد و خواهید دانست که چه کار هایی برای پاسخ دهی به سوالات لازم است که انجام دهید. در اینصورت شما خواهید دانست که چگونه به بهترین شکل زمان خود را تقسیم بندی کنید و میزان استرس خود را کاهش دهید.

2. سوالات ریدینگ را به خوبی بخوانید:

هنگامی که شما شروع به پاسخ دهی به سوالات می کنید، اطمینان حاصل کنید که شما دستور العمل ها و مثال ها را به خوبی خوانده اید. اکثر سوال ها به یکدیگر شبیه هستند و شما پس از انجام کمی تست ریدینگ آیلتس، به خوبی با آن ها آشنا خواهید شد. اما جزئیاتی نیز وجود دارد که نیاز است که به خوبی به آن ها توجه کنید.

در زیر به آن چه که نیاز است در مهارت ریدینگ آیلتس توجه بیشتری داشته باشید اشاره می کنیم.

 • اگر که در سوال های True / False / Not Given، شما گزینه True را انتخاب کنید، به این معنا است که کل جمله True می باشد. برخی از این نوع سوال های ریدینگ وجود دارند که کلیه جزئیات سوال True نمی باشد. ممکن است که برخی از مطالب سوال True باشد، اما مطالب دیگر آن False باشد. در چنین حالتی، پاسخ False خواهد بود.
گرفتن نمره 7 در ریدینگ ایلتس آکادمیک
 • در سوالات Matching، گزینه هایی را که استفاده کرده اید را خط نزنید. این روش ممکن است به نظر شما راهی سریع تر برای پاسخ دهی به سوال ها باشد، اما می تواند موجب افزایش اشتباهات شود. در عوض سعی کنید که کلیه گزینه های سوال را درنظر بگیرید. به اینصورت شما این فرصت را خواهید داشت که با بررسی اینکه آیا کلماتی که جزء گزینه ها هستند، پاسخ مناسب تری برای سوال دیگر است، اشتباه های خود را اصلاح کنید.
 • در سوال های پر کردن جای خالی، اطمینان حاصل کنید که از ظرفیت تعداد کلمه تعیین شده، بیش تر ننویسید.

3. بررسی کردن سطحی متن ها (اسکن کردن) را تمرین کنید:

منظور از بررسی کردن سطحی (Scanning)، این است که شما بتوانید اطلاعات لازم را سریع تر بدست آورید. هنگامی که شما اسکن می کنید، دیگر کلیه کلمه ها را نمی خوانید. شما با نگاه کردن سطحی به جملات به صورت حرکتی موجی شکل، به دنبال عبارت های مورد نظر خود می گردید.

شما برای خواندن جزئیات، مکث نمی کنید و زمان خود را با خواندن مطالب غیر ضروری هدر نمی دهید. این یک روش عالی برای درک ایده های اصلی متن و پیدا کردن اطلاعات مهمی که نیاز است آن ها را با دقت بخوانید می باشد. هنگامی که شما واقعا می خواهید یک متن را درک کنید، نیاز است که متوجه شوید که منظور نویسنده در هر پاراگرف چیست.

هر پاراگراف دارای 1 ایده اصلی می باشد که در یک جمله بیان می شود. شما زمان کافی برای خواندن کلیه جزئیات نخواهید داشت، اما نگران نباشید، زیرا اکثر آن ها برای نوشتن پاسخ صحیح به سوال مورد نیاز نمی باشد. آن چه که در هر پاراگراف لازم است که متوجه شوید، ایده اصلی و جزئیات جمله ای که در آن ایده اصلی بیان شده است می باشد.

حالا از کجا می توانید این جمله که دارای ایده اصلی پاراگراف می باشد را پیدا کنید؟ معمولا در جمله اول هر پاراگراف قرار دارد، اما ممکن است که در پایان هر پاراگراف نیز وجود داشته باشد. این جمله در واقع ایده اصلی کل پاراگراف را بیان می کند. پیدا کردن این جملات آسان می باشد زیرا آن ها به این شکل به نظر می رسند که آن چه که در ادامه بیان خواهد شد را اعلام می کنند.

اسکن کردن متن های ریدینگ آیلتس

جمله ای همانند “مزیت های بسیاری در استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی وجود دارد”، جمله ای است که شامل ایده اصلی یک پاراگراف که در آن مزیت های استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی اشاره شده است می باشد. برای اینکه بتوانید بیشتری استفاده را از زمان خود ببرید، در جمله اول هر پاراگراف، سپس جمله دوم و در پایان در جمله آخر به دنبال آن بگردید. در حین خواندن این کار را انجام دهید.

اسکن کردن همچنین می تواند به شما کمک کند تا با سرعت بیشتری کلمات کلیدی و اعداد را پیدا کنید. در حالی که پیدا کردن اعداد به طور کلی کاری آسان می باشد، برای پیدا کردن کلمات کلیدی، نیاز است که از حافظه خود برای پیدا کردن مکان تقریبی آن بخشی که قبلا مطالعه کرده اید استفاده کنید. همچنین لازم است که شما در دیاگرام ها، پا نوشت ها و شکل ها نیز به دنبال کلمات کلیدی بگردید.

4. آشنا نبودن با معنی برخی کلمات کاملا طبیعی است:

آرامش خود را هنگام مواجه شدن با کلمات نا آشنا حفظ کنید. حتی افراد نیتیو (بومی) انگلیسی زبان نیز متوجه کلیه کلمات در هر متنی که می خوانند ممکن است نشوند و این مسئله طبیعی است و همه کلمه ها در اکثر مواقع اهمیت ندارند. به خاطر داشته باشید که تست ریدینگ آیلتس، یک آزمون لغت نمی باشد.

نکات درک مطلب ریدینگ آیلتس جنرال

شما اجازه استفاده کردن از دیکشنری را در آزمون اصلی خود نخواهید داشت، اما این مسئله هرگز چیزی نیست که نگران آن باشید. شما زمان زیادی را در آزمون اصلی از دست خواهید داد، اگر که حتی می توانستید معنی کلماتی که نمی دانید را در دیکشنری بررسی کنید. پس حتی در تمرین های ریدینگ که در خانه انجام می دهید نیز نیازی به استفاده از دیکشنری نخواهید داشت.

هنگامی که شما سعی می کنید متنی را بخوانید یا آزمون آزمایشی آیلتس را انجام می دهید، از دیکشنری استفاده نکنید. در ابتدا سعی کنید که کلیه سوال های ریدینگ را پاسخ دهید، سپس هنگامی که این کار به اتمام رسید، شما می توانید به متن مراجعه کنید و کلمات را در دیکشنری بررسی کنید. شما باید خود را آموزش دهید تا بتوانید سریع تر بخوانید و ایده های متن را به طور کلی متوجه شوید. شما می توانید معنی یک جمله یا پاراگراف را حتی با وجود ندانستن کلیه کلمات، متوجه شوید.

اگر که می خواهید که دایره لغات خود را تقویت کنید، شما می توانید برای انجام تمرین های مخصوص این منظور، به صورت جدا پس از تمام کردن تست ریدینگ آیلتس خود انجام دهید. متن هایی وجود دارند که در آن ها کلمات بسیار مهمی که مرتبط با حوزه های تخصصی مختلفی می باشد وجود دارد. معمولا در پایین هر متن، معنی این کلمات به خصوص بیان شده اند. نیاز است که شما آن ها را نیز در پایین متون مطالعه تا درک خود را نسبت به چنین متن هایی گسترش دهید.

همچنین ممکن است که شما با سوال هایی مواجه شوید که دارای کلمات و ایده های بازنویسی شده در متن هستند. برای مثال ممکن است که در متن شما، یک پاراگراف درباره معایب تماشا کردن بیش از حد تلویزیون توسط کودکان نوشته شده باشد. ممکن است که در سوال ریدینگ شما از کلمه “disadvantages” که به معنای “معایب” است، استفاده نشده باشد، اما ممکن است که از کلمات مترادف آن همانند “downsides” یا “drawbacks” استفاده شده باشد.

پس به طور قطعی می توان گفت که اگر دایره لغات شما قوی باشد، امکان پاسخ دادن صحیح بیشتر خواهد بود، اما بهتر است که این را بدانید که با کلمات نا آشنا نیز به احتمال زیاد مواجه خواهید شد و بهتر است که بتوانید معنی آن ها را حدس بزنید. سعی کنید که تا می توانید، دایره لغات خود را توسعه دهید، اما اگر که تک تک کلمات یک متن را ندانستید، احساس نگرانی و استرس خود را بالا نبرید.

5. سرعت خواندن خود را تقویت کنید:

تنها یک روش برای انجام آن وجود دارد و نمی توانید از آن دوری کنید. هر چه که بیشتر بخوانید، در خواندن متون بهتر و سریع تر عمل خواهید کرد. نیاز است که شما خواندن متن و سوال با سرعت بیشتر را تمرین کنید. حتی در زمان های آزاد خود، هنگامی که در حال استراحت و خواندن متن های سرگرمی (رمان ها، کتاب طنز) هستید، سعی کنید که هر دفعه سریع تر بخوانید.

تقویت مهارت ریدینگ آزمون آیلتس

حتی می توانید زمان بگیرید تا بررسی کنید که آیا در سرعت خواندن خود، پیشرفتی می کنید یا خیر. به احتمال زیاد شما منابع مورد علاقه خود را برای مطالعه کردن می شناسید. اما ایده بسیار خوبی است که متن ها و مقاله هایی که بیشتر شبیه به متن های آزمون آیلتس هستند (از نظر طول و دشواری) را بخوانید.

تمرین کردن برای موفقیت در ریدینگ آزمون آیلتس، به طور کلی سطح ریدینگ شما را ارتقاء خواهد داد. تست ریدینگ آیلتس، یک روش عالی برای بهتر شدن در مهارتی است که در کل زندگی از آن استفاده خواهید کرد. به احتمال زیاد شما متوجه خواهید شد که هر چیزی را که می خوانید، خیلی بهتر درک می کنید.

امیدواریم که با مطالعه این مطلب توانسته باشید که با نکات مهمی که برای تقویت و توسعه ریدینگ شما در آزمون آیلتس موثر است آشنا شده باشید و بتوانید با بکار گیری آن ها در تمرین های خود، بتوانید حداقل نمره 7 را در ریدینگ آیلتس آکادمیک یا جنرال کسب کنید.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با تماس بگیرید.