چگونه کودکی دو زبانه داشته باشید؟

موسسه زبان دایلو در اینجا درباره اینکه چگونه می توانید کودکان خود را دو زبانه پروش دهید صحبت می کند و درباره فواید یادگیری زبان های خارجه برای کودکان توضیحاتی را ارائه می دهد. همچنین راهنمایی هایی را نیز برای والدین تک یا چند زبانه بیان می کنیم تا بتوانید به بهترین شکل کودک خود را علاقه مند به یادگیری زبان های خارجی کنید. پس این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

پرورش کودک دو زبانه

خانواده ها تصمیم های دشوار بسیاری را برای کودکان خود می گیرند. تصمیم گیری بهترین روش تربیت فرزندان، گشتن به دنبال الگوی مناسب برای آن ها، گفتن “نه” به درخواست بستنی شکلاتی برای صبحانه، با وجود اینکه خیلی عالی است و… . خوشبختانه یک تصمیم است که بسیار مهم می باشد، و آن آموزش یک زبان خارجه به کودکان از سنین پایین است.

مزیت های دو زبانه بودن بر روی جنبه های مختلف زندگی تاثیر می گذارد که شامل فراهم شدن فرصت های شغلی بسیار خوب تا وسعت دید انسان ها نسبت به دنیا است. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد که دو زبانه بودن به طور مثبتی بر روی تکامل توانایی های ذهنی تاثیر می گذارد و افراد دو زبانه در کنار ظرفیت های توسعه یافته دیگر، درک بیشتری نسبت به بازخورد و انتقاد دارند و میزان توجه و تمرکز آن ها بیشتر است.

در اصل، سوال هرگز نباید به این شکل باشد که “آیا نیاز است که فرزند خود را دو زبانه بزرگ کنم؟” بلکه باید پرسیده شود که “چگونه می توانم کودک خود را دو زبانه پرورش دهم؟”. این دقیقا سوالی است که موسسه زبان دایلو در این مطلب پاسخ می دهد. پاسخ سوال “چگونه”، تا میزانی مرتبط با خانوار شما و اینکه کدام یک از اعضا به چه زبانی صحبت می کند بستگی دارد. اگر که شما تک یا دو زبانه هستید، ما به شما توصیه های کاربردی را ارائه می دهیم تا بتوانید یک خانه متشکل از افراد شاد چند زبانه درست کنید که کودکان شما در آن پیشرفت کنند.

روش های گوناگون برای ایجاد یک خانواده دو زبانه:

بسته به زبان هایی که در خانواده شما صحبت می شود، مدل های مختلفی وجود دارد که شما می توانید انتخاب کنید تا به صورت موثر دو زبانه بودن را ترویج کنید. برای شروع توصیه می کنیم که حتما کتاب “The Development of Language” نوشته “Martyn Barrett’s” را مطالعه کنید که در آن 6 مدل برای این کار بیان شده است.

خانواده و فرزند دو زبانه

این مدل ها به والدین و سرپرست ها کمک می کند تا در چه زمان و مکانی از زبان بومی و زبان خارجه مورد نظر استفاده کنید. برای مثال یک والدین بومی اسپانیایی و یک والدین بومی انگلیسی که در امریکا زندگی می کنند، از مدل “یک اولیا، یک زبان” استفاده می کنند که در آن هر یک از والدین از زبان بومی خود استفاده می کند تا با کودک خود صحبت کند.

شناسایی مدلی که اعضای خانواده شما از آن استفاده می کنند، موجب می شود که روش های برقراری ارتباط مشخصی را ایجاد می کند.

اجازه ندهید که باور های غلط درباره دو زبانه بودن شما را متقاعد کند:

والدینی که کودکان خود را در یک خانواده دو زبانه پرورش می دهند، اغلب نظرات منفی از معلم ها و افراد دیگری که با روش یادگیری کودکان دو زبانه آشنا نیستند دریافت می کنند. نکته اول این است که بسیار اهمیت دارد که بدانید که برخی از مهارت های لغوی کودکان دو زبانه ممکن است عقب تر از هم نوعان خود در سال های ابتدایی به نظر برسد، اما این فاصله به سرعت بسته می شود.

تحقیقات نشان می دهد که چنین حالتی تا سن 5 سالگی به اتمام می رسد و به مهارت های دیگر تاثیری وارد نمی گردد. همچنین، این فاصله آکادمیک در سال های ابتدایی، بیشتر به دلیل وجود نقص هایی در تست های استاندارد سازی شده می باشد که نمی توانند به صورت صحیح زبان آموزان دو زبانه را بسنجند.

چگونه می توانید به طور صحیح کودک خود را دو زبانه پرورش دهید؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، خانوار های مختلف به شیوه متفاوتی سعی می کنند که کودکان خود را به صورت دو زبانه بزرگ کنند. در زیر موسسه زبان دایلو برای شما توصیه های کاربردی را در دو زمینه بیان می کند. یکی از آن ها برای والدین تک زبانه است و دیگری برای والدین دو زبانه.

آموزش کودک دو زبانه

البته ممکن است که برخی از نکات نیز مشابه باشد که بستگی به محیط شما و اینکه چه زبان هایی را اعضای دیگر خانواده نزدیک و دور شما صحبت می کنند دارد. به طور کلی این نکات می تواند به شما کمک کند تا انتخاب های زبان شناسی هوشیارانه ای برای اعضای خانواده و حمایت از دو زبانه بودن کنید.

قبل از اینکه به سراغ آن ها برویم، باید به یک نکته بسیار اساسی اشاره کنیم و آن این است که کودکان خود را در معرض محتوای زبان واقعی مورد نظر، همانند داستان های مخصوص کودکان، بازی ها و… قرار دهید.

توصیه هایی برای والدین یا سرپرست های تک زبانه:

  • فعالیت های گروهی خانوادگی انجام دهید:

فعالیت های عملی به خصوص آن هایی که در ارتباط با تصاویر می باشند، به کودکان کمک خواهد کرد که زبان هدف خود را به خوبی جذب کنند. برای مثال، شما می توانید یک کتاب آشپزی که به زبان خارجه مورد نظرتان نوشته شده است را تهیه کنید و یاد بگیرید که یک غذای سنتی مرتبط با کشوری که به آن زبان صحبت می کند را درست کنید.

نقش والدین در پرورش کودک دو زبانه

بازی های تخته ای که به زبان هدف است، یکی دیگر از روش های عالی برای توسعه مهارت های زبانی و تقویت روابط خانوادگی می باشد.

  • در مراسم های محلی که به زبان هدف برگزار می شود شرکت کنید:

در شهر های مختلف چنین مراسم هایی برگزار می شود و فرصت خوبی است تا کودکان را با غذا های سنتی، زبان و افرادی که با زبان هدف صحبت می کنند آشنا کنید. برای مثال در شهر شیکاگو، سالانه مراسم “طعم های مکزیک” میزبانی می شود و شهر نیویورک سالانه مراسم “فستیوال خیابان 116” که بزرگ ترین فستیوال لاتین در شمال شرقی است را برگزار می کند.

شما می توانید با کمی جستوجو در اینترنت، زمان و مکان برگزاری این مراسم ها را پیدا کنید.

  • کودکان را به خواندن کتاب با صدای بلند تشویق کنید:

کتاب خواندن با صدای بلند می تواند به کودکان کمک کند که با قوانین فونتیک هر زبان آشنا شوند. روش بهتری برای انجام این کار این است که کودکان را تشویق به خواندن به صورت تئاتری و به شکل درام و نمایش در آوردن داستان کنید. علاوه بر اینکه انجام این کار موجب می شود که خواندن بسیار سرگرم کننده تر شود، به آن ها کمک خواهد کرد که صدای به خصوصی را در هر زبان شکل دهند که پدیده ای دو زبانه است که معمولا به صورت طبیعی اتفاق می افتد.

  • خانواده میزبان کودکانی باشید که به زبان هدف صحبت می کنند:

معرفی کردن کودک خود به یک دوست جدید که به زبان هدف صحبت می کند، موجب می شود که آن ها تمرین برقراری ارتباط ضروری و واقعی را از سنین کم بدست آورند. همچنین به کودکان کمک می کند که ارتباط دو زبانه بودن را همانطور که رابطه دوستی جدیدی را در زبان دوم شکل می دهند بهتر متوجه شوند.

نکات اموزش به کودکان دو زبانه

توصیه هایی برای والدین یا سرپرست های دو زبانه:

  • سعی کنید که از قصد زبان مورد استفاده را تغییر دهید:

این مسئله مرتبط با مدل های خانوار های دو زبانه می باشد که در بالا اشاره کردیم. بسیار اهمیت دارد که در انتخاب زبان بومی خود و زبان هدف، با برنامه ریزی عمل کنید. سعی کنید که پیرامون اطرف خود را درنظر بگیرید و به زبان افراد پیرامون خود نیز توجه کنید. سعی کنید که از عمد زبانی را که با استفاده از آن با کودک خود صحبت می کنید را تغییر دهید.

اما دقت داشته باشید که تغییر بین زبان های برقراری ارتباط از طرف کودک، چیزی رایج است و نباید موجب نگرانی گردد. این در واقع یک نشان خوب است و سندی برای توسعه یافتن دایره لغات آن ها می باشد. به خاطر داشته باشید که به قوانین مدل برقراری ارتباطی که دنبال می کنید پایبند باشید، حتی وقتی که انتخاب یک زبان دیگر آسان تر باشد.

فواید و مزایای کودک دو زبانه
  • برای کودکان خود با صدای بلند به زبان هدف بخوانید:

تحقیقات بسیاری وجود داشته است که در ارتباط با ارزش بلند خواندن برای کودکان می باشد و این مسئله تحقق بسیاری در پرورش کودکان دو زبانه دارد به خصوص اگر که شما نیز دو زبانه هستید. نه تنها موجب می شود که کودکان به خوبی در معرض زبان هدف قرار گیرند، بلکه موجب می شود که آن ها بتوانند به خواندن به زبان هدف در کنار گوش دادن و صحبت کردن عادت کنند.

ممکن است که الان چنین چیزی کار بزرگی نباشد، اما توسعه سطح سواد نسبت به زبان هدف در سنین پایین، موجب می شود که در آینده کودکان بتوانند در موفقیت های حرفه ای و تحصیلی زیادی داشته باشند.

  • از کودکان بخواهید که به دوستان و اعضای خانواده به هر دو زبان نامه بنویسند:

نوشتن به دوستان خانوادگی و خویشاوندان به طور کلی یک تمرین خوب می باشد، زیرا موجب می شود که کودکان دیدگاه خود را نسبت به ایده خانواده گسترش دهند. نوشتن به زبان های مختلف مکمل چنین مسئله ای می باشد تا به آن ها یاد آوری کند که دیدگاه خود را نسبت به زبان نیز گسترش دهند.

یادگیری دو زبان خارجی کودکان

این تنها چیزی نیست که آن ها برای خود یاد می گیرند، بلکه چیزیست که تاثیر بسیاری در روابط آن ها با دیگران نیز خواهد داشت. همچنین تمرین بسیار خوبی نیز هست. نامه های کودکان را برای بررسی اشتباهات گرامری یا املائی بررسی کنید و از آن ها بخواهید که اشتباهات را قبل از ارسال نامه تصحیح کنند.

  • پیام هایی را به زبان اول کودکان در جعبه ناهار آن ها قرار دهید:

منظور از زبان اول، زبان کل خانوار است که در محیط از آن استفاده نمی شود. برای مثال اگر که شما یک فرد بومی فارسی زبان هستید و به کودک خود زبان فارسی را در حین زندگی در کانادا آموزش می دهید، زبان فارسی زبان اول خواهد بود.

قرار دادن پیام هایی در به زبان فارسی در جعبه ناهار کودکان، موجب می شود که زبان در طول روز برای کودک مرتبط باشد، بدون اینکه موجب ایجاد وقفه در تمرینات مدرسه یا برقراری روابط اجتماعی که به زبان دوم صورت می گیرد شود. علاوه بر آن، چنین کاری یک یاد آور زیبایی از خانه و خانواده می باشد.

توصیه هایی به والدین کودک دو زبانه

حالا که شما می دانید که برای پرورش کودک خود به شکل دو زبانه، چه کار هایی باید انجام دهید، وقت آن رسیده است که یک مسیر به خصوصی را انتخاب کنید و شروع کنید. البته استراتژی های خانوار های گوناگون با یکدیگر متفاوت می باشد. هر خانوار دو زبانه از نظر اینکه چه فردی چه زبانی را صحبت می کند، محیط زندگی و روحیه کودکان متفاوت می باشد.

تنها به خاطر داشته باشید که شما به کودک خود یک هدیه بسیار ارزشمندی را می دهید که تا زمان زیادی باقی خواهد ماند. امیدواریم که با خواندن این مطلب توانسته باشید که با روش های پرورش کودک دو زبانه آشنا شده باشید و توانسته باشیم که به برخی از سوالات شما نیز پاسخ دهیم.

برای شروع دوره خود، فرم ثبت نام را تکمیل نمایید و با ما تماس بگیرید.